Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Ибн Тејмијје за честитање на Бајрам EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Ибн Тејмијје за честитање на Бајрам EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Ибн Тејмијје за честитање на Бајрам EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Ибн Тејмијје за честитање на Бајрам EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Ибн Тејмијје за честитање на Бајрам EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Ибн Тејмијје за честитање на Бајрам EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Ибн Тејмијје за честитање на Бајрам EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Ибн Тејмијје за честитање на Бајрам EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Ибн Тејмијје за честитање на Бајрам EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Ибн Тејмијје за честитање на Бајрам EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Ибн Тејмијје за честитање на Бајрам EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Ибн Тејмијје за честитање на Бајрам EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Ибн Тејмијје за честитање на Бајрам EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Ибн Тејмијје за честитање на Бајрам EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Ибн Тејмијје за честитање на Бајрам EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Ибн Тејмијје за честитање на Бајрам Vote_lcapИбн Тејмијје за честитање на Бајрам Voting_barИбн Тејмијје за честитање на Бајрам Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Ибн Тејмијје за честитање на Бајрам Vote_lcapИбн Тејмијје за честитање на Бајрам Voting_barИбн Тејмијје за честитање на Бајрам Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Ибн Тејмијје за честитање на Бајрам Vote_lcapИбн Тејмијје за честитање на Бајрам Voting_barИбн Тејмијје за честитање на Бајрам Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Ибн Тејмијје за честитање на Бајрам Vote_lcapИбн Тејмијје за честитање на Бајрам Voting_barИбн Тејмијје за честитање на Бајрам Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Ибн Тејмијје за честитање на Бајрам Vote_lcapИбн Тејмијје за честитање на Бајрам Voting_barИбн Тејмијје за честитање на Бајрам Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Ибн Тејмијје за честитање на Бајрам Vote_lcapИбн Тејмијје за честитање на Бајрам Voting_barИбн Тејмијје за честитање на Бајрам Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Ибн Тејмијје за честитање на Бајрам Vote_lcapИбн Тејмијје за честитање на Бајрам Voting_barИбн Тејмијје за честитање на Бајрам Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Ибн Тејмијје за честитање на Бајрам Vote_lcapИбн Тејмијје за честитање на Бајрам Voting_barИбн Тејмијје за честитање на Бајрам Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Ибн Тејмијје за честитање на Бајрам Vote_lcapИбн Тејмијје за честитање на Бајрам Voting_barИбн Тејмијје за честитање на Бајрам Vote_rcap 
Haqq (253)
Ибн Тејмијје за честитање на Бајрам Vote_lcapИбн Тејмијје за честитање на Бајрам Voting_barИбн Тејмијје за честитање на Бајрам Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Al-Ghuraba

Al-Ghuraba
Модератор
Модератор
Ибн Тејмијје за честитање на Бајрам Eid-mubarak-picture-for-fb-share

Ибн Тејмијје за честитање на Бајрам 820124


Во името на Аллах Милостивиот и Сомилосен!


Прашање:

Дали постои некаква основа во Шеријатот за бајрамско честитање поред “Eид Мубарек“ (Благословен Бајрам) и слично? Што во тој случај треба да се каже?

Одговор:

Што се однесува за честитање Бајрам коешто човекот го кажува после Бајрам намазот, како што е “Аллах да прима од нас и од вас (Текаббел Аллаху минна ве минкум)“ и слично, се пренесува дека некои следбеници така правеа. Имами, како што е Ахмед и други, тоа го сметаат дозволено. Но, Ахмед меѓутоа рекол: “Затоа што честитката е задолжително да се врати. Меѓутоа, не е нареден суннет да се започне со честитање ниту пак е забрането. Оној кој тогаш ќе честита, има предходници, а оној кој нема да честита, исто така има предходници - а Аллах најдобро знае.

Автор: Шејх-ул-Ислам Ахмед бин Тејмијје (д. 728)

Извор: Меџму-ул-Фетва (24/253)[You must be registered and logged in to see this link.]

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот