Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Нема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Нема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Нема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Нема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Нема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Нема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Нема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Нема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Нема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Нема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Нема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Нема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 6 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 6 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Нема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах Vote_lcapНема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах Voting_barНема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Нема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах Vote_lcapНема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах Voting_barНема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Нема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах Vote_lcapНема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах Voting_barНема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Нема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах Vote_lcapНема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах Voting_barНема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Нема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах Vote_lcapНема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах Voting_barНема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Нема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах Vote_lcapНема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах Voting_barНема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Нема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах Vote_lcapНема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах Voting_barНема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Нема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах Vote_lcapНема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах Voting_barНема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Нема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах Vote_lcapНема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах Voting_barНема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах Vote_rcap 
Haqq (253)
Нема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах Vote_lcapНема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах Voting_barНема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Al-Ghuraba

Al-Ghuraba
Модератор
Модератор
Нема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах 390286_339922649366038_2121806675_n

Нема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах 820124

Во Името на Аллах Милостивиот и Сомилосен!


Пратеникот, Нема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах 132318 , рекол:„Се колнам во Аллах не верува! Се колнам во Аллах не верува!“Запрашаа:„А кој тоа, Аллахов Пратениче?“ Тој одговорил:„ Тој од што чии лошотии не е мирен неговиот комшија.“ (Муттефекун алејхи) Своите универзални и сеопфатни прописи и принципи, Исламот сака на земјата да воспостави ред, благосостојба и хармонија меѓе луѓето. Добрите меѓусебни односи се предуслов на среќно и пријатно живеење. Живеење во мир и убави односи со другите луѓе, една е од најголемите благодати од дуњалучкиот живот.
Се пренесува дека Пратеникот, Нема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах 132318 , рекол: „Четири работи се дел од среќа; чесна и добра жена простран стан, добар комшија и удобна јахалица.“ Во животот нема да ја добијеме вистинската среќа се додека не живееме во мир со Аллаха, со себе и со другите луѓе. Најпотребно е да се има добри односи со луѓето кои се блиску до нас, со кои најчесто се среќаваме и го поминуваме најголемиот дел од својот живот. После роднините, луѓето кои нам ни се најважни и најпотребни во животот, секако, се нашите комшии и затоа Возвишениот Аллах е праведен и со совршени исламски прописи, на комшијата му даде возвишено место и големи права.

Местото на комшиите во исламот

Возвишениот Аллах во Чесниот Кур'ан рекол:

„И обожавајте го Аллаха и ништо немојте да Му здружувате, и кон родителите, и кон ближните, и кон јетимите, и кон сиромашните, и кон соседите блиски и соседите далечни, и кон патниците, и кон оние кои со посредство на заробеништво ги поседувате - однесувајте се добро. Аллах, навистина, не ги љуби оние кои се надуени и горделиви!“(Сура-Ен Ниса,36)

Комшиските права се, без сомнеж, права за кои исламот поклонува голема внимателност, што потврдува и претходниот ајет, но и многу хадиси кои ги рекол Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алејхи ве селлем. Ви еден од хадисите Пратеникот, Нема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах 132318 , рекол:„Толку Џибрил ми препорачуваше да внимавам на комшиите, дури што помислив дека ќе станат наследници на мојот имот.“ (Бухари,6015, Муслим, 2625) Во друг хадис рекол:„ Се колнам во Оној во чии раце е мојата душа, човекот нема да биде верник се додека не го посакува за својот комшија тоа што го посакува себеси.“ (Муслим,45)

Вознемирувањето на комшијата е голем грев

Еден од најголемите гревови во исламот е да се вознемируваат другите и лошо да им се прави. Со разлика да комшијата кај комшијата положува големи права, неговото најголемо право, а наша обврска е да не го вознемируваме, било тоа да биде со зборови, дела или гестикулација (ишарет). Тоа е воедно и она најмалку што сме должни спрема своите комшии. Пратеникот Нема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах 132318 рекол:
“Кој верува во Аллаха и Судниот ден, нека не го вознемирува на својот комшија.“ (Бухари, 6018)

„Се колнам во Аллах не верува! Се колнам во Аллах не верува!“Запрашаа:„ А кој оа, Аллахов Пратениче?“Тој одговори:„Оној од чие зло не е мирен неговиот комшија.“ (Муттефекун алејхи)

Пратенику Нема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах 132318 рекоа за некоја жена дека дење пости, а ноќите да ги минува во ибадет, но го вознемирува на својот комшија. На тоа Аллаховиот Пратеник Нема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах 132318 рекол:„Таа ќе биде во Џехеннем.“ (Ахмед и Хаким)

Примери за вознемирување на комшиите се разновидни и многубројни. Комшиите најчесто ги вознемируваме на следниве начини: ако го навредуваме, пцуеме и понижаваме, ако бесправно го земаме неговиот имот, ако ги истражуваме и откриваме неговите мани, ако го оговараме, лошо за него да зборуваме и ги откриваме неговите тајни, ако го нарушуваме неговиот углед и чест, ак го вознемируваме со галама и викотници, особено во време на ноќниот и дневниот одмор, ако на пат, се приближува за дома или заеднички простории (скали, влез, двориште и слично) оставаме и внесува ѓубре и се тоа што смета, и сите други постапки и дела кои го вознемируваат и како му донесуваат непријатности.

Не смееме да заборавиме дека вознемирувањето на комшијата на било каков начин е злодело, за кое нас на оној свет ни донеси болна казна. Свесен за сето тоа, правиот верник нкогаш не ги вознемирува своите комшии, ниту пак зло им прави.


Величествени примери за внимание спрема комшиите

Првите генерации на муслимани, нашите чесни предци, подучени со хадисите на Аллаховиот Пратеник Нема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах 132318 , поклонуваа големо внимание на комшиите, ги исполнуваа своите обврски спрема нив и се чуваа на било каков начин да не ги вознемират. Еден од светлите примери на внимание и доброчинство спрема комшиите е примерот на Ебу Ханифе. Тој имаше комшија кој и ноќта и денот ги поминуваше со алкохол и пеење, со тоа многу често го вознемируваше. Една прилика Ебу Ханифе не го слушна неговото вообичаено пеење и галама, па му беше јасно дека е во затвор. Следното утро, откако што клањал сабах-намаз, отишол до кај владарот и го замолил да го ослободи неговиот комшија од затвор, а овој му удоволи на неговата молба и го пушти. Откако што заедно излегоа, Ебу Ханифе го запрашал:„Младичу, дали те заборавивме?“Тој одговори:„Не, туку сте ме спасиле и сочувале. Аллех нека те награди со секакво добро.“Тоа беше причина па овој младич се покајал за своите гревови и никогаш повеќе не се вратил кај него.

Се пренесува дека некој муслиман од првата генерација на муслимани се пожали како во куќата има многу глувци, па го запрашаа зошто не набавуваш мачка. Тој одговоти:„Се плашам поради мачките глувците да не избегаат кај комшијата, па така би му го направил нему она што не го сакам за самиот себе си.“


Помагање на комшијата и да му се прави добро

Според тоа што комшијата не смееме да го вознемируваме, должни сме да му правиме различни врсти на доброчинство. Пратеникот Мухаммед Нема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах 132318 рекол:„Кој верува во Аллах и Судниот ден, нека им прави добро на своите комшии....“ (Муслим, 48 и Бухари во Едебу-л-муфред, 75/102)

Нашите останати обврски спрема комшиите, кои се дефинирани со кур'ански и хадиски текстови, се следни: помогни му кога помош му е потребна, посети го кога ќе се разболи, да му честиташ на веселба, да му изразиш соучество во невоља, да го повикаш на своја веселба, нахрани го кога е гладен, прв дади му селам, да му се обраќаш со бирани и убави зборови, биди благ и нежен спрема неговите деца, упатувај го на тоа што е за него добро, како во верски така и во дуњалучки работи, биди на негова страна и штити го, ако е во право, опрости му за пропустите, не ѕиркај во неговите тајни, не стеснувај го подигнувајќи згради и правејќи пристап, кога ќе ја продадеме куќата или земјата, прво нему понуди му, помогни му и материјално, а ако е потребно, не врти ја дождовницата и отпадните води во неговиот двор, не фрлај отпадоци и ѓубре пред неговата куќа, кога ќе умре, клањај му џеназе и испрати го...

Накратко кажано, од прав и искрен комшија се очекува на својот комшија да му прави секакво добро во состојба да се направи, со свои зборови или дела: да му настојува да направи секое добро, да му го посака тоа што и самиот себеси го посакува, и да му подари се што е во состојба да пружи а што го радува.


Стрпливо со невалиден комшија

Ако на нас Аллах не искушал со невалиден комшија, на тоа треба да бидеме спрпеливи и мудро да постапеме, затоа што нашето стрпение може да биде причина тој да се поправи или промени. Такао се пренесува дека Аллаховиот Пратеник Нема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах 132318 дошол некој човек и му се пожалил како неговиот комшија го вознемирува, па Пратеникот Нема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах 132318 му рекол:„Стрпи се!“ Кога му се пожалил по трет или четврти пат, му рекол:„Исфрли ја твојата покуќнина на улица!“Тој им рекој како неговиот комшија не го остава на мира, на тоа што тие почнаа да го проколнуваат својот комшија, што го погоди до таа мера самиот му дојде и рече:„Врати ги своите работи во куќа! Се колнам во Аллах, никогаш тоа нема да го повторам.“ (Сахих, Ебу Давуд и други)

Комшиите се огледало на нашите постапки

Во тоа каков е спрема своите комшии-добар или лош, муслиманот најдобар одговор ќе најде во зборовите на Аллаховиот Пратеник Нема да ја придобиеме вистинската среќа се додека не живееме во мирсо Аллах 132318 кој на такво прашање на еден човек му рекол:„Кога ќе слушнеш дека комшијата зборува:„Добро правиш“, знај дека навистина си добар, а кога и слушаш дека ти зборуваат:„Грешиш.“,знај дека, навистина, грешиш.“ (Ахмед)

Нема сомнеж дека добрите комшиски односи се подобруваат и долготраен траг на комплетно друштво и човечки живот во целина. Убавите комшиски односи се подобруваат и се афирмираат меѓусебна љубов, сомилост и сочувство, а сето тоа допринесува зајакнување на безбедноста, остварување на сеопштите користи и заедничките интереси. Како последица на такви односи, се зајакнува меѓусебното поверење, благосостојба и убаво мислење за другите. Кога би успеале да создадеме таква атмосфера и меѓукомшиски односи, нашите друштва би биле среќни и сите би живееле како едно семејство.

Извор: Минбер.ба

Преведе: Ибн Кааб

Обработка: Ахлу Суннет


[You must be registered and logged in to see this link.]

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот