Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Неконтролирани погледи EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Неконтролирани погледи EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Неконтролирани погледи EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Неконтролирани погледи EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Неконтролирани погледи EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Неконтролирани погледи EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Неконтролирани погледи EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Неконтролирани погледи EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Неконтролирани погледи EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Неконтролирани погледи EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Неконтролирани погледи EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Неконтролирани погледи EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Неконтролирани погледи EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Неконтролирани погледи EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Неконтролирани погледи EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Неконтролирани погледи Vote_lcapНеконтролирани погледи Voting_barНеконтролирани погледи Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Неконтролирани погледи Vote_lcapНеконтролирани погледи Voting_barНеконтролирани погледи Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Неконтролирани погледи Vote_lcapНеконтролирани погледи Voting_barНеконтролирани погледи Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Неконтролирани погледи Vote_lcapНеконтролирани погледи Voting_barНеконтролирани погледи Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Неконтролирани погледи Vote_lcapНеконтролирани погледи Voting_barНеконтролирани погледи Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Неконтролирани погледи Vote_lcapНеконтролирани погледи Voting_barНеконтролирани погледи Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Неконтролирани погледи Vote_lcapНеконтролирани погледи Voting_barНеконтролирани погледи Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Неконтролирани погледи Vote_lcapНеконтролирани погледи Voting_barНеконтролирани погледи Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Неконтролирани погледи Vote_lcapНеконтролирани погледи Voting_barНеконтролирани погледи Vote_rcap 
Haqq (253)
Неконтролирани погледи Vote_lcapНеконтролирани погледи Voting_barНеконтролирани погледи Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1Неконтролирани погледи Empty Неконтролирани погледи on Чет 09 Aвг 2012, 2:21 pm

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Неконтролирани погледи Islamic-wallpaper-muhammad-gold-green-690x517

Бисмиллах ал рахман ал рахим


Неконтролираниот поглед има за последица на тој што гледа да му е привлечно тоа што го гледа и ја всадува сликата од тоа што го гледа во своето срце .На ова може да следат неколку вида расипаности во срцето на човекот.

Тоа што следи се некои од нив. Се пренесува дека Пратеникот Мухаммед саллаллаху алјхи ве селллем, рекол: “Погледот е отровна стрела на шејтанот. Секој кој ќе го спушти својот поглед, Тој ќе му подари свежина која ќе ја пронајде во своето срце на Денот кога ќе Го стретне. (Даиф, Ет Таберани, 8/63 , Ел-Хаким, Ел Мустедрек, 4/314, Ахмед, Ел-Муснед 5/264)

Шејтанот влегува со погледот, затоа што со него патува, со поголема брзина од ветерот кој дува низ празниот простор. Тој прави тоа што го гледаме да изгледа поубаво отколку што навистина е, па тоа го претвора во идол кој срцето го обожава. Тогаш му дава лажи ветувања за награда, го пали огнот на страста во него, и го поттикнува на забранети дела, кои човекот не би ги направил да не постои искривена слика.

Ова го одвраќа срцето и го прави заборавно во врска со важните прашања. Тоа бива поставено помеѓу самиот себеси и нив, и така го губи вистинскиот пат и паѓа во замка на страстите и непознавањето. Возвишениот Аллах вели:

И не слушај го тој чиешто срце да Не спомнува невнимателно го направивме , кој страста своја ја следи и чиишто постапки се далеку од разумни. (Ел Кехф 28)

Неконтролираниот поглед ги предизвикува сите три неволји. Кажано е дека помеѓу окото и срцето постои непосредна врска, ако очите се расипани, тогаш срцето ги следи. Тоа тогаш станува како куп ѓубре на кое се насобрани сите нечистотии и турлежи, така што во него нема место за љубов кон Аллах, упатување Нему, не постои свеснот дека Тој е присутен, па таквото срце нема радост поради Неговата близина- само работи спротивни на ова можат да се населат во ваквото срце. Неконтролираниот поглд значи непослушност кон Аллах:

Кажи им на верниците нека ги спуштата погледите свои и нека ги чуваат срамните места свои:тоа им е најморално, затоа што Аллах навистина го знае тоа што го прават. (Ен-Нур 30)

Само тој што ги следи Аллаховите наредби е среќен на овој свет и единсвено послушниот Аллахов роб ќе успее на овој свет. Врз тоа, кога ќе го пуштиме погледот слободно да талка, тогаш нашето срце се полни со темнина, како што кога ќе го спуштиме погледот, во нашето срце се населува светлина. Во истото поглавје Возвишениот Аллах вели:

Аллах е светлина на небесата и на Земјата! Примерот за светлината Негова е нишата каде што се наоѓа светичката; светилката е во стакло, а стаклото е како блескава ѕвезда која гори од благословеното маслиново дорво, кое не е ни источно ни западно, дури и не го допира светлината над светлината! Аллах го води кон светлината Своја оној кога Тој сака. Аллах им дава примери на луѓето, Аллах добро знае се. (Ен-Нур 35)

Кога срцето е во светлина, безбројни добра му доаѓаат од сите страни. Ако е во темнина, облаци на злото и неволји му стигнуваат од сите страни за да се надеваат над него. Слободното талкање на погледот го прави срцето немоќно да ја разпознае вистината од лагата, суннетот од новотаријата а спушатањето на погледот во името на Возвишениот Аллах му овозможува острумен, вистински и истакнат увид.

Еден правоверен човек еднаш кажал: Секој што ќе го збогати своето надворешно однесување со следење на суннетот, внатрешната душа ќе ја збогати со внимателно размислување, ќе го одврати погледот од забранеотот, ќе избегнува се што е од сомнителна природа и ќе се храни само тоа што е халал- внатрешниот поглд никогаш нема да го изневери. Наградата за делата се разноводни. Тој што ќе го одврати погледот од тоа што Аллах го забранил, Аллах ќе му подари неизмерно светло на неговиот внатрешен поглед.

Автор: Ибн Кајјим ел џевзи, Ебу Хамид ел газали, Ибн Реџеб ел Ханбели.

Обработка: Ahlu-sunnah


______________________________________________Неконтролирани погледи Dasdad


О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот