Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
КОЈ САКА УБАВ ЖИВОТ, НЕКА СЕ ЗАКИТИ СО ОВЕ ДЕСЕТ УБАВИ ОСОБИНИ EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
КОЈ САКА УБАВ ЖИВОТ, НЕКА СЕ ЗАКИТИ СО ОВЕ ДЕСЕТ УБАВИ ОСОБИНИ EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
КОЈ САКА УБАВ ЖИВОТ, НЕКА СЕ ЗАКИТИ СО ОВЕ ДЕСЕТ УБАВИ ОСОБИНИ EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
КОЈ САКА УБАВ ЖИВОТ, НЕКА СЕ ЗАКИТИ СО ОВЕ ДЕСЕТ УБАВИ ОСОБИНИ EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
КОЈ САКА УБАВ ЖИВОТ, НЕКА СЕ ЗАКИТИ СО ОВЕ ДЕСЕТ УБАВИ ОСОБИНИ EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
КОЈ САКА УБАВ ЖИВОТ, НЕКА СЕ ЗАКИТИ СО ОВЕ ДЕСЕТ УБАВИ ОСОБИНИ EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
КОЈ САКА УБАВ ЖИВОТ, НЕКА СЕ ЗАКИТИ СО ОВЕ ДЕСЕТ УБАВИ ОСОБИНИ EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
КОЈ САКА УБАВ ЖИВОТ, НЕКА СЕ ЗАКИТИ СО ОВЕ ДЕСЕТ УБАВИ ОСОБИНИ EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
КОЈ САКА УБАВ ЖИВОТ, НЕКА СЕ ЗАКИТИ СО ОВЕ ДЕСЕТ УБАВИ ОСОБИНИ EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
КОЈ САКА УБАВ ЖИВОТ, НЕКА СЕ ЗАКИТИ СО ОВЕ ДЕСЕТ УБАВИ ОСОБИНИ EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
КОЈ САКА УБАВ ЖИВОТ, НЕКА СЕ ЗАКИТИ СО ОВЕ ДЕСЕТ УБАВИ ОСОБИНИ EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
КОЈ САКА УБАВ ЖИВОТ, НЕКА СЕ ЗАКИТИ СО ОВЕ ДЕСЕТ УБАВИ ОСОБИНИ EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
КОЈ САКА УБАВ ЖИВОТ, НЕКА СЕ ЗАКИТИ СО ОВЕ ДЕСЕТ УБАВИ ОСОБИНИ EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
КОЈ САКА УБАВ ЖИВОТ, НЕКА СЕ ЗАКИТИ СО ОВЕ ДЕСЕТ УБАВИ ОСОБИНИ EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
КОЈ САКА УБАВ ЖИВОТ, НЕКА СЕ ЗАКИТИ СО ОВЕ ДЕСЕТ УБАВИ ОСОБИНИ EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
КОЈ САКА УБАВ ЖИВОТ, НЕКА СЕ ЗАКИТИ СО ОВЕ ДЕСЕТ УБАВИ ОСОБИНИ Vote_lcapКОЈ САКА УБАВ ЖИВОТ, НЕКА СЕ ЗАКИТИ СО ОВЕ ДЕСЕТ УБАВИ ОСОБИНИ Voting_barКОЈ САКА УБАВ ЖИВОТ, НЕКА СЕ ЗАКИТИ СО ОВЕ ДЕСЕТ УБАВИ ОСОБИНИ Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
КОЈ САКА УБАВ ЖИВОТ, НЕКА СЕ ЗАКИТИ СО ОВЕ ДЕСЕТ УБАВИ ОСОБИНИ Vote_lcapКОЈ САКА УБАВ ЖИВОТ, НЕКА СЕ ЗАКИТИ СО ОВЕ ДЕСЕТ УБАВИ ОСОБИНИ Voting_barКОЈ САКА УБАВ ЖИВОТ, НЕКА СЕ ЗАКИТИ СО ОВЕ ДЕСЕТ УБАВИ ОСОБИНИ Vote_rcap 
Muwehhid (937)
КОЈ САКА УБАВ ЖИВОТ, НЕКА СЕ ЗАКИТИ СО ОВЕ ДЕСЕТ УБАВИ ОСОБИНИ Vote_lcapКОЈ САКА УБАВ ЖИВОТ, НЕКА СЕ ЗАКИТИ СО ОВЕ ДЕСЕТ УБАВИ ОСОБИНИ Voting_barКОЈ САКА УБАВ ЖИВОТ, НЕКА СЕ ЗАКИТИ СО ОВЕ ДЕСЕТ УБАВИ ОСОБИНИ Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
КОЈ САКА УБАВ ЖИВОТ, НЕКА СЕ ЗАКИТИ СО ОВЕ ДЕСЕТ УБАВИ ОСОБИНИ Vote_lcapКОЈ САКА УБАВ ЖИВОТ, НЕКА СЕ ЗАКИТИ СО ОВЕ ДЕСЕТ УБАВИ ОСОБИНИ Voting_barКОЈ САКА УБАВ ЖИВОТ, НЕКА СЕ ЗАКИТИ СО ОВЕ ДЕСЕТ УБАВИ ОСОБИНИ Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
КОЈ САКА УБАВ ЖИВОТ, НЕКА СЕ ЗАКИТИ СО ОВЕ ДЕСЕТ УБАВИ ОСОБИНИ Vote_lcapКОЈ САКА УБАВ ЖИВОТ, НЕКА СЕ ЗАКИТИ СО ОВЕ ДЕСЕТ УБАВИ ОСОБИНИ Voting_barКОЈ САКА УБАВ ЖИВОТ, НЕКА СЕ ЗАКИТИ СО ОВЕ ДЕСЕТ УБАВИ ОСОБИНИ Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
КОЈ САКА УБАВ ЖИВОТ, НЕКА СЕ ЗАКИТИ СО ОВЕ ДЕСЕТ УБАВИ ОСОБИНИ Vote_lcapКОЈ САКА УБАВ ЖИВОТ, НЕКА СЕ ЗАКИТИ СО ОВЕ ДЕСЕТ УБАВИ ОСОБИНИ Voting_barКОЈ САКА УБАВ ЖИВОТ, НЕКА СЕ ЗАКИТИ СО ОВЕ ДЕСЕТ УБАВИ ОСОБИНИ Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
КОЈ САКА УБАВ ЖИВОТ, НЕКА СЕ ЗАКИТИ СО ОВЕ ДЕСЕТ УБАВИ ОСОБИНИ Vote_lcapКОЈ САКА УБАВ ЖИВОТ, НЕКА СЕ ЗАКИТИ СО ОВЕ ДЕСЕТ УБАВИ ОСОБИНИ Voting_barКОЈ САКА УБАВ ЖИВОТ, НЕКА СЕ ЗАКИТИ СО ОВЕ ДЕСЕТ УБАВИ ОСОБИНИ Vote_rcap 
Monoteizam (343)
КОЈ САКА УБАВ ЖИВОТ, НЕКА СЕ ЗАКИТИ СО ОВЕ ДЕСЕТ УБАВИ ОСОБИНИ Vote_lcapКОЈ САКА УБАВ ЖИВОТ, НЕКА СЕ ЗАКИТИ СО ОВЕ ДЕСЕТ УБАВИ ОСОБИНИ Voting_barКОЈ САКА УБАВ ЖИВОТ, НЕКА СЕ ЗАКИТИ СО ОВЕ ДЕСЕТ УБАВИ ОСОБИНИ Vote_rcap 
muharem fazli (323)
КОЈ САКА УБАВ ЖИВОТ, НЕКА СЕ ЗАКИТИ СО ОВЕ ДЕСЕТ УБАВИ ОСОБИНИ Vote_lcapКОЈ САКА УБАВ ЖИВОТ, НЕКА СЕ ЗАКИТИ СО ОВЕ ДЕСЕТ УБАВИ ОСОБИНИ Voting_barКОЈ САКА УБАВ ЖИВОТ, НЕКА СЕ ЗАКИТИ СО ОВЕ ДЕСЕТ УБАВИ ОСОБИНИ Vote_rcap 
Haqq (253)
КОЈ САКА УБАВ ЖИВОТ, НЕКА СЕ ЗАКИТИ СО ОВЕ ДЕСЕТ УБАВИ ОСОБИНИ Vote_lcapКОЈ САКА УБАВ ЖИВОТ, НЕКА СЕ ЗАКИТИ СО ОВЕ ДЕСЕТ УБАВИ ОСОБИНИ Voting_barКОЈ САКА УБАВ ЖИВОТ, НЕКА СЕ ЗАКИТИ СО ОВЕ ДЕСЕТ УБАВИ ОСОБИНИ Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
[You must be registered and logged in to see this link.]КОЈ САКА УБАВ ЖИВОТ, НЕКА СЕ ЗАКИТИ СО ОВЕ ДЕСЕТ УБАВИ ОСОБИНИ


1.
Седењето во времето од суфур и барањето простување од Аллах.

... и кои во последните часови од ноќта за прошка молат. (Али Имран, 17)

2.
Осамувањето за да размислува.

Во создавањето на небесата и Земјата и во промената на денот и ноќта, навистина има знаци за обдарените со разум, кои и стоејќи и седејќи и лежејќи Го споменуваат Аллах и за создавањето на небесата и на Земјата размислуваат. “Господару наш, ти ова не го создаде залудно! Возвишен си Ти и сочувај не од казната од Огнот!“ (Али Имран, 190-191)

3.
Дружење со добри луѓе.

Бидете трпеливи покрај тие што на Господарот свој Му се молат изутрина и навечер со копнеж за лицето Негово, и не спуштај ги очите свои од нив со желба за сјај во животот на овој свет, ...“(Ел-Кехф,28)

4. Зикр, споменување на Возвишениот Аллах.

О, верници, често Аллах спомнувајте Го, “(Ел-Ахзаб, 41)

5. Понизно клањајне два рекати.

Тие кои во своите намази (молитви) се понизни.“(Ел-Муминун, 2)

6. Учење Куран со длабоко размислување:

А зошто тие не го проучуваат Куранот?“(Ен-Ниса,82)

7. Постот кога владеат горештините:

Тој, ја остава храната, пијалокот и страстите поради Мене...“ (Хадиси кудси).

8. Тајна садака.

„...левата рака да не знае што десната дала.“

9. Помагањето на муслиманот во неволја:

„Оној кој од Муслиманот ќе острани некаква овосветска неволја, Аллах ќе го спаси од неволјата на Судниот ден.“

10.
Скромност во минливите работи.

а оној свет е подобар и вечен.“ (Ел-Ала, 17)


Слушнете ги само несреќните зборови на синот на Нух, кој рекол: „Ке се скријам на некоја планина, кој од водата ќе ме заштити. ...“ (Худ, 43) Би му било подобро и поубаво кога засолниште би побаралка кај Господарот на небесата и Земјата.

Нимруд исто така рекол дека тој дава живот и смрт, китејќи се со туѓи особини за на крајот да заврши страдалнички. „и Аллах на овој и на оној свет го казни.“(Ен-Назиат, 25)

Во еден збор се клучовите на сите тајни, шифрите на целиот успех и секоја среќа. Тоа се зборовите: „Нема друг бог освен Аллах, Мухаммед е Негов роб и пратеник.“

Кој ове зборови ги изговори на Земјата, ќе добие потврда од жителите на небесата.

А тој што ја носи вистината и тие кои веруваат во неа, тие се богобојазливи,“(Ез-Зумер, 33)

Оној кој ќе работи по ове зборови, ќе биде спасен од секоја несреќа, пропаст и страдање.

Аллах ќе ги спасии тие кои Неговите наредби ги извршуваат,...“(Ез-Зумер, 61)

Кој повикува кон ове зборови, ќе му се даде здравје, помош и благодарност.

и војската Наша сигурно ќе биде поблиску!“(Ес-Саффат, 173)

Оној кој ове зборови искрено ги засака, ќе добие секоја почест.

А силата е кај Аллах и кај Пратеникот Негов и кај верниците, но лицемерите не знаат.“(Ел-Мунафикун, 8 )

Ове зборови ги изговорил Билал додека бил роб, те опстанал слободен.

Аллах е заштитник на верниците, ги изведува од темнина на светлина,...“(Ел-Бекара, 257)

Ебу Лехеб ги негирал ове зборови и завршил како презрен и понижен роб.

... А кого Аллах ќе го помижи, никој не може почитуван да го направи; Аллах тоа што сака го прави.“(Ел-Хаџџ,18)

Другите луѓе ги замениле минливите овосветски убавини за овој збор и цврсто го прегрнале.

..., но Ние ја направивме светла помош на која ги упатуваме од робовите Наши тие што сакаме. А ти, навистина, упатуваш на вистинскиот пат.“(Еш-Шура, 52)

Ако се откажеш и свртиш од ахиретот, не можеш да бидеш среќен ни на овој свет, затоа што животот тогаш ти станува казна, несреќа и срадање.

богатството мое не ми е од корист,“ (Ел-Хака-28)

зашто Господарот твој, навистина, набљудува се!“ (Ел-Феџр-14)

Ако од Едниот Господар се одалечиш, не радувај му се на детето или на имотот, затоа што тие ќе бидат причина за несреќата и понижувањето.

И навлекоа врз себе гнев по гнев! А на неверниците им припаѓа срамно страдање.“(Ел-Бекара, 90)

И Ние против нив испративме, во последователни денови , ладен ветер, за да им дадеме уште на овој свет за да почуствуваат срамно страдање - страдањето на оној свет ќе биде, навистина, уште пострамно – и никој нема на помош да им дојде.“(Ел-Фусулет, 16)

Ниту богатсвата ваши, ниту децата ваши ќе ве направат блиски до Нас; само тие што ќе веруваат и што ќе прават добри дела ги очекува повеќекратна награда за тоа што го работеле, и тие во високите одаи ќе бидат безбедни.“(Ес-Саба, 37)
Автор: д-р Аид ел Карни

Дело: “Не Тагувај“

Обработка: [You must be registered and logged in to see this link.]
Ahlu-Sunnah


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
КОЈ САКА УБАВ ЖИВОТ, НЕКА СЕ ЗАКИТИ СО ОВЕ ДЕСЕТ УБАВИ ОСОБИНИ Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот