Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Брзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Брзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Брзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Брзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Брзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Брзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Брзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Брзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Брзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Брзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Брзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Брзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Брзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Брзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Брзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Брзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови Vote_lcapБрзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови Voting_barБрзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Брзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови Vote_lcapБрзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови Voting_barБрзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Брзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови Vote_lcapБрзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови Voting_barБрзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Брзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови Vote_lcapБрзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови Voting_barБрзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Брзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови Vote_lcapБрзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови Voting_barБрзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Брзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови Vote_lcapБрзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови Voting_barБрзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Брзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови Vote_lcapБрзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови Voting_barБрзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Брзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови Vote_lcapБрзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови Voting_barБрзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Брзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови Vote_lcapБрзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови Voting_barБрзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови Vote_rcap 
Haqq (253)
Брзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови Vote_lcapБрзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови Voting_barБрзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Брзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови Islam-Wallpaper-islam-31324541-1024-768

Во името на Аллах, Милостивиот, Семилосниот!


Прашање:

Дали е дозволено да се клања позади имам кој клања брзо, така да не се смирува при извршување на намазките рукнови?

Одговор:

Една од намазките рукнови-фарзови,е целосна смиреност на рукновите,на кијам,правење руку,сеџде,помеѓу две сеџди.
Оној кој потполно не се смирува при извршување на овие рукнови,неговиот намаз не е валиден,а со самото тоа не е вреден намазот ни на оние кои клањаатпозади него.

Должност е на оние кои тоа го приметиле да му докажат на тоа,ако го пррифати тоа -фала на Аллах,а ако не го прифаќа ,должност е да не се клања позади него,и неговиот случај треба да се пријави кај одговорната институција согласно по можностите,како би се заменила тоа лице со друго лице кои ги знае наамазките прописи.

(Фетве Сталне комисије:фетва број 1433,7том,стр.90)


Обработка: Ahlu-Sunnah


______________________________________________Брзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови Dasdad


О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот