Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Барање на Аллаховата прошка EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Барање на Аллаховата прошка EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Барање на Аллаховата прошка EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Барање на Аллаховата прошка EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Барање на Аллаховата прошка EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Барање на Аллаховата прошка EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Барање на Аллаховата прошка EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Барање на Аллаховата прошка EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Барање на Аллаховата прошка EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Барање на Аллаховата прошка EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Барање на Аллаховата прошка EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Барање на Аллаховата прошка EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Барање на Аллаховата прошка EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Барање на Аллаховата прошка EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Барање на Аллаховата прошка EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Барање на Аллаховата прошка Vote_lcapБарање на Аллаховата прошка Voting_barБарање на Аллаховата прошка Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Барање на Аллаховата прошка Vote_lcapБарање на Аллаховата прошка Voting_barБарање на Аллаховата прошка Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Барање на Аллаховата прошка Vote_lcapБарање на Аллаховата прошка Voting_barБарање на Аллаховата прошка Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Барање на Аллаховата прошка Vote_lcapБарање на Аллаховата прошка Voting_barБарање на Аллаховата прошка Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Барање на Аллаховата прошка Vote_lcapБарање на Аллаховата прошка Voting_barБарање на Аллаховата прошка Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Барање на Аллаховата прошка Vote_lcapБарање на Аллаховата прошка Voting_barБарање на Аллаховата прошка Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Барање на Аллаховата прошка Vote_lcapБарање на Аллаховата прошка Voting_barБарање на Аллаховата прошка Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Барање на Аллаховата прошка Vote_lcapБарање на Аллаховата прошка Voting_barБарање на Аллаховата прошка Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Барање на Аллаховата прошка Vote_lcapБарање на Аллаховата прошка Voting_barБарање на Аллаховата прошка Vote_rcap 
Haqq (253)
Барање на Аллаховата прошка Vote_lcapБарање на Аллаховата прошка Voting_barБарање на Аллаховата прошка Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1Барање на Аллаховата прошка Empty Барање на Аллаховата прошка on Вто 10 Jул 2012, 4:01 pm

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Барање на Аллаховата прошка Islamic-wallpaper-3


Во името на Аллах Милостивиот, Семилосниот!


Прошката е штит од штетните последици на лошите дела и нивното практикување. Барањето на прошка се спомнува непрекинато во Куранот, а на некои места е наредено:

И молите Го Аллах да ви прости, бидејчи Аллах простува и Милостив е .( Ел-Музземмил 20)

На другите места Аллах го фали тој што бара прошка:

И кои во последните часови од ноќта за прошка молат. (Али имран 17)

А на некои места ни кажува дека Тој му простува на тој што бара прошка:

А кој ќе стори некакво зло или кон себе ќе згреши, па потоа ќе Го за моли Аллах да му прости- ќе види дека Аллах простува и дека е Милостив! (Ен-Ниса 110)

Барањето прошка често се врзува со покајанието, кога прошката се бара с о јазикот. Покајанието е оставањето на лошите дела со своето срце и тело. Б арањето прошка е налик на молитва, во смисла дека Аллах доколку сака, му се оѕвива и му простува на тој што тоа го бара од Него. Ова е особено случај кога довата доаѓа од срцето кое е оптеретено со лоши дела или се упатува во време најповолно за нејзинотот услишување, како што е рано наутро или веднаш после извршениот намаз. Се пренесува деке Лукман еднаш му кажал на својот син: Сине, создади навика со својот јазик да ги изговараш зборовите: Аллаху, прости ми, затоа што постои време во денот во кое Аллах нема да го одбие робот кој Му се обраќа.

Ел Хасан ел Басри рекол: Често барајте прошка од Аллах: во своите куќи, на ме ста, на пат, во чаршија, на состаноците, каде и да сте. Никогаш не знаете кога прошката ќе ви биде примена.

Ебу Хурејре пренесува дека Пратеникот Мухаммед, саллаллаху алјхи ве селлем, рекол: Се колнам во Аллах, се молам за прошка и Му се каам повеќе од седумнаесет пати на ден. ( Бухари, К итаб ед Дават 11/101)

Ебу Хурејре рекол дека го слушнал Пратеникот саллаллаху алјхи ве селлем, како рекол: Човекот направил грев , па кажал: Аллаху, сторив грев, па прости ми Ал лах рекол: Знае ли Мојот Роб дек а има Г оспдар Кој ги про с тува гревовите и му помага? Му простувам на Својот роб. Поминало време и човекот повторно го направил гревот , па рекол: Аллаху, сторив грев, па прости ми. Неговиот Господар рекол: Знае ли Мојот роб дека има Господар Кој ги простува гревовоте и му помага? По некое в реме човекот направил уште еден грев, па Аллах рекол: Знае ли Мојот роб дека има Господар Кој ги простува гревовите и му помага? Му п ростувам на С војот роб. Робе прави како сакаш. С ум ти подарил прошка. (Бухари, Китаб Техвид 13/466, Муслим, Китаб зикр вед дуа 17/75)

Аллах тоа го кажал три пати

Тоа значи дека човекот му е подарена прошка затоа што продолжил секој пат да Го бара кога направил грев. Се чини дека ова било применливо се додека неговото барање прошка не носело со себе намера за повторување на гревот.

Аиша р.а рекла: Среќен е тој што ( на Судниот ден) ќе најде многу дови за прошка меѓу своите дека.

Со други зборови, барањето на Аллаховата прошка е лек за сите лоши дела.

Катаде рекол: Овој Куран упатува на препознавањето на болеста и е нејзин лек. Вашата болест се вашите гревови, а ваш лек е барање на Аллахова Прошка.

Али ибн Ебу Талиб р.а рекол: Аллах не му дава вдахновение за барањето прошка на ниту еден роб кога Тој сака да го казни.


Автор: Ибн Кајим ел Џевзи, Ебу Хамди ел- Газали, Ибн Реџеб ел Хамбели.

Обработка: Ahlu-Sunnah


______________________________________________Барање на Аллаховата прошка Dasdad


О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот