Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
 Будна верничка EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
 Будна верничка EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
 Будна верничка EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
 Будна верничка EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
 Будна верничка EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
 Будна верничка EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
 Будна верничка EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
 Будна верничка EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
 Будна верничка EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
 Будна верничка EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
 Будна верничка EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
 Будна верничка EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
 Будна верничка EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
 Будна верничка EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
 Будна верничка EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 6 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 6 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 Будна верничка Vote_lcap Будна верничка Voting_bar Будна верничка Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
 Будна верничка Vote_lcap Будна верничка Voting_bar Будна верничка Vote_rcap 
Muwehhid (937)
 Будна верничка Vote_lcap Будна верничка Voting_bar Будна верничка Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
 Будна верничка Vote_lcap Будна верничка Voting_bar Будна верничка Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
 Будна верничка Vote_lcap Будна верничка Voting_bar Будна верничка Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
 Будна верничка Vote_lcap Будна верничка Voting_bar Будна верничка Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
 Будна верничка Vote_lcap Будна верничка Voting_bar Будна верничка Vote_rcap 
Monoteizam (343)
 Будна верничка Vote_lcap Будна верничка Voting_bar Будна верничка Vote_rcap 
muharem fazli (323)
 Будна верничка Vote_lcap Будна верничка Voting_bar Будна верничка Vote_rcap 
Haqq (253)
 Будна верничка Vote_lcap Будна верничка Voting_bar Будна верничка Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Будна верничка Empty Будна верничка on Чет 17 Мај 2012, 4:26 pm

hidzab

hidzab
Модераторка
Модераторка
Будна верничка
Овај длабок, јасен и чист иман ја воздигнува снагата,свеноста и зрелата личност на жената муслиманка, и таа тргнува кон животот онаков каков е да се биди- куќа, искушение, и испит чии резултати ќе се покашат оној ден во кој ќе нема сомнеж.
Највредна одлука на жената муслиманка нејзиното длабоко верување во Аллах,аззе ве џелле,нејзиното јасно убедување дека се што се случува во свемирот,и она што им се случува на луѓето, се случува се по Аллахова вољја и одредба, дека се што ќе го снајде човекот не може да го избегне и не може да премине преку тоа.На човекот во овај живот не му преостанува ништо друго него да го следи патот добар, да прави добри дела во својата вера, а во животот вистински да се потпре на Аллах, субханеху ве те ’ала, да ги прифати Неговите наредби, да се увери дека му е неопходна Неговата помош,и дека е под Негово управување и Негово задоволство.

Приказната за Хаџера-од како што Ибрахим,алејхисселем, ја оставил пред Ка’бе под дрвото над Земзем, во Мека Ел-Мукерреми во кој немало никој,немало ниту вода-а Хаџера покрај себе го имала своето бебе Исмаил,алејхисселам- преставува за жената муслиманка највпечатлив пример на длабок иман (верување во Аллах, субханеху ве те ’ала), искрајно потпирање на Аллах, субханеху ве те ’ала, како е постојана , мирна и самоуверено и смирено му рекла на Ибрахим, алејхисселам: << O Ибрахиме, дали Аллах, субханеху ве те ’ала, ова ти го наредил? Одговорил:да. Нејзиниот одговор бил полн помирување, послушност, радосна вест и мир: Тогаш. нема нас да не запостави.>>( Бухари)

Oваа состојба била најкритична-човекот ја остава својата жена и нејзиното бебе во пуста земја во кој нема ни билки, ни вода, упутувајќи се спрема далечните земји на Шам, не оставајќи им ништо друго од празна торба и шише вода!Да не беше длабокиот иман во душата на Хаџера,да небеше нејиното искрајно верување во Аллах субханеху ве те ’ала, кои ги исполнуваше сите нејзини сетила, не би можела да ја поднесе оваа тешка ситуација, него би била скршена и не би била онаа јака жена кои ја споменуваат хаџите и оние који обавуваат умру-дење и ноќе кои ја споменуваат секогаш кога ќе се напијат Земзем-вода,секогаш кога обавуваат с’ај помеѓу Саффе и Мерве, наспроти нејзиниот с’аја -трчањето на тој кобен ден.


Ова будност на иманот вроди чудни плодови во животот на верникот и верничката, бидејќи ги разбуди чуствата ги истанчи нивните сетила и го предупреде срцето на тоа дека единствено Аллах, субханеху ве те’ала, ги знае тајните и дека е Тој секаде каде и да е човекотшто подобро ни покажува иднината на чуствата на прсебност на богобојазност настанот кое е
е врзан за девојката муслиманка, а кој се истакнува во делот Сифетус-сафети вел-е’ајан, кои го пренесува Ибн ел-Џезви во својата книга Ахкамун-Ниса,стр.441,442.

Тој наведув:Се пренесува од Абдуллах бин Зијада Еслема, а тој од неговиот татко, а тој од неговиот дедо дека рекол:Бев со Омер бин ел-Хаттаб кога среде ноќ го обиколував градот,па се уморив и се потпрев на зид. Тогаш некоја жена му рекла на својата ќерка:<<Ќерко моја, стани и млекото помешајго со вода.На тоа девојката одговорила: Мајчичке, зарем незнаеш каква одлука донесе емирул-му’мин(владателот на верните)?А каква одлука донесе, ќерко?-запрашала.И одговорила: Наредено е дека не смееме млекото да го мешаме со вода.Но ти си во состојба во која не може да те види Омер. На тоа девојката одговорила на мајкае: Нема да му се покоравам кога ќе ме види,а да му бидам непокорна кога сум сама.Омер тоа го слушнал па рекол Еслеме приближисе кој
тоа го зборува и на кој му вели дали имаат маж старател?
>>Се приближил и отидов кај нив кога тоа била немажена девојка и нејзината мајка кои немаа маж старател.Дојдов кај Омер и го информирав за тоа, па ги собрал своите синови.Им рекол:<<Дали на некој од вас му треба жена, да го оженам? Кога вашиот татко би имал жена не би ви рекол да ве оженам со таа девојка.На тоа Абдуллах рекол:Јас имам жена.И Абдурахман рекол:Јас имам жена.А Асим рекол:Јас немам жена па ожениме.>>После тоа пратил по девојката и ја омажел за Асим, таа на Асим му родела ќерка,а ќерката го родила Омер бин Абдил-Азиз.

Навистина е тоа будност на чуствата кои исламот ја зацврстил во душата на оваа млада девојка муслиманка, која е богобојазна и трпелива во тајност или јаве, во својата самотија и меѓу луѓето, а нејзиниот доказ е тоа дека Аллах,аззе ве џелле, постојано е со неа, и дека Тој се слуша и гледа.Ова е вистински иман и ова е душевен плод, која на неговата сопственичка ја воздигнал до тој степен на ихсан-добротворна, а нејзината брза награда од Аллах,аззе ве џелле, била во тоа што ја почастил со среќен и благословен брак, од чие потомство е пети Хулефаур-рашидин Омер бин Абдил-Азиз, радијАллаху анху.

Акидата (верувањето) на жената муслиманка која е свесна, честита и чиста, не може да ја наруши ни најмало незнаење нејзината чистота ниту нејзината искрајност, како ни нејзината блескавост неможе да го угасне никаков вид на сомневање.Тоа навистина е акида која се темели на верувањето на Аллах Единствениот,Единствен, Возвишениот Господар,Онај Кој е Семоќен, Онај во чии раце е Власта и Онај на кој се се враќа:

<<Прашај: Во чија рака е власта над се, кој не зема во заштита, од кој не можеш заштитен да бидеш, знаете ли?Од Аллах’-ќе одговорат, а ти речи:Па зошто тогаш дозволувате да бидете заведени?>>(Превод на значењето, Ел-Му’минун,88-89)

Овај длабок, јасен и чист иман ја зголемува снагата,свесноста и зрелоста на личноста жена муслиманка, и таа го гледа овој живот онаков каков и тој треба да биде- куќа искушенија и испит, чии резултати ќе се покажат онај ден во кој нема сомневања:

<<Речи: Аллах ви дава живот, потоа ќе направи да умриме, а потоа на Судниот ден ќе не собери, во тоа нема никакво сомневање, а поголем број на луѓе тоа не го знат.>>( Превод на значението.,Ел-Гашија,26)

<<Зарем мислевте дека напразно ве создадовме и дека Нема да ни се повратите?>>(Превод значение,Ел Му’минун,115)


<<Возвишениот е Онај во чии раце е власта-Тој све може!Онај Кој ја дал смрта и животот да би не искушил кој од нас добро ќе постапи;Тој е силен, Тој опростува.>>(Превод на значењето,Ел -Мулк,1-2) Тој ден човекот ќе биде награден спрема неговите дела.Ако правел добро, ќе му биде добро, ако правел лошо ќе му биде лошо и нема да осети никаква трага на неправда:

<<Секој човек тој Ден ќе биде или казнет или награден;тој Ден нема да има неправда! Аллах навистина брзо ќе пресмета>>(Превод значење, Ел-Му’мин,17) Полагањето на сметки ке биде прецизно ке се суди против или за за човекот: <<Онај кој направил и малку добро-ќе се види, а онај кој направил и малку лошо ќе се види>>(Превод значењето, Ез-Зизал,7-Cool Тој ден, Господарот на моќта и големината нема да му избега ништо, и тоа да биде колку зрно мало:

<<Ние на Судниот ден прави ваги ќе ставиме, па нема на никој криво да му се направи;ако нешто биде тешко колку зрно од пченка,Ние за тоа или ќе го наградиме или казниме.А Ние навистина сметките ќе ги испрашуваме.>>(Превод на значењето, Ел-Енбија,47)

Нема сомневање дека жената муслиманка, која е свесна и мудра, од како што ќе преживее некое време со значењето на овие ајети и од како добро ќе размисли за тој кобен Ден, ќе се упати кон Господарот оние кои се покорни, кои се каат и кои се заблагодарени, се припремаат за на Ахирет и прават добри дела во секој момент од денот колку е можно повеќеAutor : Dr. Muhammed Ali el - Hašimi

Iz knjige : Ličnost žene muslimank


______________________________________________

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот