Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
 Најтежок вид на сабар  EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
 Најтежок вид на сабар  EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
 Најтежок вид на сабар  EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
 Најтежок вид на сабар  EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
 Најтежок вид на сабар  EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
 Најтежок вид на сабар  EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
 Најтежок вид на сабар  EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
 Најтежок вид на сабар  EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
 Најтежок вид на сабар  EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
 Најтежок вид на сабар  EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
 Најтежок вид на сабар  EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
 Најтежок вид на сабар  EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
 Најтежок вид на сабар  EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
 Најтежок вид на сабар  EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
 Најтежок вид на сабар  EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 Најтежок вид на сабар  Vote_lcap Најтежок вид на сабар  Voting_bar Најтежок вид на сабар  Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
 Најтежок вид на сабар  Vote_lcap Најтежок вид на сабар  Voting_bar Најтежок вид на сабар  Vote_rcap 
Muwehhid (937)
 Најтежок вид на сабар  Vote_lcap Најтежок вид на сабар  Voting_bar Најтежок вид на сабар  Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
 Најтежок вид на сабар  Vote_lcap Најтежок вид на сабар  Voting_bar Најтежок вид на сабар  Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
 Најтежок вид на сабар  Vote_lcap Најтежок вид на сабар  Voting_bar Најтежок вид на сабар  Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
 Најтежок вид на сабар  Vote_lcap Најтежок вид на сабар  Voting_bar Најтежок вид на сабар  Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
 Најтежок вид на сабар  Vote_lcap Најтежок вид на сабар  Voting_bar Најтежок вид на сабар  Vote_rcap 
Monoteizam (343)
 Најтежок вид на сабар  Vote_lcap Најтежок вид на сабар  Voting_bar Најтежок вид на сабар  Vote_rcap 
muharem fazli (323)
 Најтежок вид на сабар  Vote_lcap Најтежок вид на сабар  Voting_bar Најтежок вид на сабар  Vote_rcap 
Haqq (253)
 Најтежок вид на сабар  Vote_lcap Најтежок вид на сабар  Voting_bar Најтежок вид на сабар  Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Најтежок вид на сабар  Empty Најтежок вид на сабар on Сре 16 Мај 2012, 3:35 pm

hidzab

hidzab
Модераторка
Модераторка
Тежината на стрпливоста зависи од јачината на мотивот и достапноста на гревот. Ако тие две работи се поклопат, стрпливоста станува тешко издржлива за човекот. Од друга страна, ако ги нема овие работи, тогаш е лесно да бидеш стрплив.Кога постои едната работа од нив, тогаш стрпливоста е лесна од еден аспект, а тешка од другата.
Во една ситуација кога нема мотив да се убије, краде, пие опојно средство или некое друго злодело, и кога му е тешко достапно, тогаш е многу тешко да бидеш стрплив. Затоа посебна вредност кај Аллах има воздржаност на владарот од неправда, младичот од неморал, богаташот од препуштање на страстите и уживањата. Во Муснеду и други хадиски збрки забележан е хадисот:’’ На Твојот Господар му е мило младото момче кое нема младешка лудост.(Ахмед,4/151 и Куртуби,5/71)

Затоа и седумината кои се споменати во хадисот ( Бухари,660;Тирмизи,2391;Несаи,8/222 и Ахмед,439) ќе бидат сместени во ладовината на Неговиот Арш благодарение на својата голема и тешка стрпливост.Истрајноста на влададетлот во вистината, поделбата расудување, казнување и наредување; упорност на момчето во обожавање на Аллах спортиставување на своите апетити; стрпливост на човекот во редовно посетување на џамија; стрпливост на онај кој поделува милостина и крие дури и од своите ;стрпливост повикување на грев и покрај убавината и репутацијата на жената; стрпливост на оние кои се сакаат заради Аллах кога се заедно и разделени; како и стрпливост на оние кои плачат за правда а тоа го кријат од луѓето представува најтежка форма на стрпливост. Од друга страна, казната за блудниот старец, владател кои ги лаже сиромашните, затоа што во тие ситуации лесно се воздржуваат од тој харам. Нестрпливоста во овие ситуации докажува дека тоа го прават за своето сопствено задоволсто и да се докажат со нивната гордост. Затоа е најтешко да се избегне гревот на јазикот и половиот орган.Тоа бара најповеќе трпение.Гревовите на јазикот се забава за човекот, како пренесување на туѓи зборови, оговарања, невистини, лаги расправии на отворени и скриени пофалби, кудење на оној што го мразиме и фалење на оној кој го сакаме и така натаму.Снагата на формата на концентрирањето е јазикот и озборувањето, а сабарот слабеј. Затоа Пратеникот саллАллаху алејхи ве селлем, му рекол на Муаз : ’’Чувајго својот јазик!’’ ’’Зарем ќе го оговараме она што го зборуваме?’’ ’’А што друго луѓето со наведнати лица во Огнот пратени заради она што јазиците им заработиле?’’( Тирмизи, 2619 и Ибн Маџе, 3973)


[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________

2 Најтежок вид на сабар  Empty Re: Најтежок вид на сабар on Чет 17 Мај 2012, 5:09 pm

Келиметул-Хакк

Келиметул-Хакк
Талиб
Талиб
Во името од Аллах, Милостивиот, Семилосен.

Нека е Милоста Аллахова на Мухаммед саллалаху алејхи ве селлем, на
неговата чесна фамилија, на неговите асхаби и на сите оние кои го следат се до Судниот ден.


Аллах Возвишениот кажува во Куран во приближно значење:

“Повикувај кон патот од Господарот твој, и со мудрост и со поука добра. И расправај со нив на најдобар начин! Господарот твој, секако, најдобро го познава оној кој скршнал од патот негов. Он најдобро ги знае упатените!“ (Ен Нахл 125)

Најдобар говор е Келамуллах, а најдобра упата е упатата на Мухаммед салаллаху алејхи ве селлем, налоши работи се новововедени работи во Дин Ислам (бида'а-новотарија), секоја новотарија е заблуда, а заблудата носи во пропаст-Џехеннем!!!!

А потоа:
Постојат два вида на Сабр (стрпливост) а тоа се:


-Сабр во чинење на она што е наредено односно покорност и во добрите дела.
-Сабр во во забранетите дела односно во непокорност и тука се ставаат понекогаш и искушенијата.


Нема сомнеж дека Муслиманот ќе биде награден и за секој еден Сабр, а оној кој не е муслиман тоа може да му биде себеб на Упата од страна на Аллах субхане ве те ала. Да видиме кој сабр е подобар!!
Сабарот во чинење на добрите дела односно во покорноста на извршување на наредбите од Наредбодавачот аллах субхане ве те ала, а тука спаѓаат и сабр на искушенијата под кој е испитан еден Муслиман.
Улемата е сложна дека овој Сабр е повреден од неколку причини.
-Наградата за чинење на наредените дела е повеќекратна, додека за лошите дела се има еден грев (од ова се одземени делата од кои се губи Основиот Иман, значи се губи Исламот).
-Секојдневно имаме дела кои се наредени да се чинат кои од Муслиманот се бара Сабр за нивно извршување, додека за забранетите дела во многу случаи нема можност да се биде конфронтиран секојдневно.
-Кога се работи за искушенија тие секогаш за Муслиманот се награда од Аллаха и Сабр во тие работи е наредена да се има, погледај само на како размислувал само Ибрахим Кхалилуллах алејхи селам, кога дошла наредба да го даде за Курбан на Исмаил алејхи селам, рекол дека е ова награда од Аллах субхане ве те ала.
-Сабарот во некои дела кои го снаоѓаат на муслиманот кои доаѓаат со последица на неговиот живот,здравје, имот, деца, родители, езијет од другите луѓе и т.н. овој сабр спаѓа во во првиот вид на Сабр и неминовно е дека е награден повеќекратно.
А Аллах субхане ве те ала најдобро знае.
Го молам на Возвишенот да не окити со Сабр.

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот