Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Да ли е дозволено да купам цигари за татко ми ако ми нареди? EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Да ли е дозволено да купам цигари за татко ми ако ми нареди? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Да ли е дозволено да купам цигари за татко ми ако ми нареди? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Да ли е дозволено да купам цигари за татко ми ако ми нареди? EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Да ли е дозволено да купам цигари за татко ми ако ми нареди? EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Да ли е дозволено да купам цигари за татко ми ако ми нареди? EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Да ли е дозволено да купам цигари за татко ми ако ми нареди? EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Да ли е дозволено да купам цигари за татко ми ако ми нареди? EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Да ли е дозволено да купам цигари за татко ми ако ми нареди? EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Да ли е дозволено да купам цигари за татко ми ако ми нареди? EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Да ли е дозволено да купам цигари за татко ми ако ми нареди? EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Да ли е дозволено да купам цигари за татко ми ако ми нареди? EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Да ли е дозволено да купам цигари за татко ми ако ми нареди? EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Да ли е дозволено да купам цигари за татко ми ако ми нареди? EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Да ли е дозволено да купам цигари за татко ми ако ми нареди? EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Да ли е дозволено да купам цигари за татко ми ако ми нареди? Vote_lcapДа ли е дозволено да купам цигари за татко ми ако ми нареди? Voting_barДа ли е дозволено да купам цигари за татко ми ако ми нареди? Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Да ли е дозволено да купам цигари за татко ми ако ми нареди? Vote_lcapДа ли е дозволено да купам цигари за татко ми ако ми нареди? Voting_barДа ли е дозволено да купам цигари за татко ми ако ми нареди? Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Да ли е дозволено да купам цигари за татко ми ако ми нареди? Vote_lcapДа ли е дозволено да купам цигари за татко ми ако ми нареди? Voting_barДа ли е дозволено да купам цигари за татко ми ако ми нареди? Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Да ли е дозволено да купам цигари за татко ми ако ми нареди? Vote_lcapДа ли е дозволено да купам цигари за татко ми ако ми нареди? Voting_barДа ли е дозволено да купам цигари за татко ми ако ми нареди? Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Да ли е дозволено да купам цигари за татко ми ако ми нареди? Vote_lcapДа ли е дозволено да купам цигари за татко ми ако ми нареди? Voting_barДа ли е дозволено да купам цигари за татко ми ако ми нареди? Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Да ли е дозволено да купам цигари за татко ми ако ми нареди? Vote_lcapДа ли е дозволено да купам цигари за татко ми ако ми нареди? Voting_barДа ли е дозволено да купам цигари за татко ми ако ми нареди? Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Да ли е дозволено да купам цигари за татко ми ако ми нареди? Vote_lcapДа ли е дозволено да купам цигари за татко ми ако ми нареди? Voting_barДа ли е дозволено да купам цигари за татко ми ако ми нареди? Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Да ли е дозволено да купам цигари за татко ми ако ми нареди? Vote_lcapДа ли е дозволено да купам цигари за татко ми ако ми нареди? Voting_barДа ли е дозволено да купам цигари за татко ми ако ми нареди? Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Да ли е дозволено да купам цигари за татко ми ако ми нареди? Vote_lcapДа ли е дозволено да купам цигари за татко ми ако ми нареди? Voting_barДа ли е дозволено да купам цигари за татко ми ако ми нареди? Vote_rcap 
Haqq (253)
Да ли е дозволено да купам цигари за татко ми ако ми нареди? Vote_lcapДа ли е дозволено да купам цигари за татко ми ако ми нареди? Voting_barДа ли е дозволено да купам цигари за татко ми ако ми нареди? Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
[You must be registered and logged in to see this link.]


Во името на Аллах, Семилосниот, Милостивиот!


Прашање : Да ли дозволено е да купам цигари за татко ми ако ми нареди?


Одговор: Не е дозволено да купуваш ништо за татко ти што е харам, без разлика на тоа дали тоа биле цигари, опивни работи, дрога, алкохол или нешто друго. Тоа е така затоа што се пренесува дека Пратеникот, саллалллаху алјхи ве селлем, рекол:

“Нема послушност на оној кој што е создаден ако направи грев спрема Створителот”

И , исто така рекол:

“Секако послушноста е во се што е добро”

Значи, Вие треба да го советувате и да најдете некои изговори да не ги копувате, во исто време имајќи убави манири.

Нека е Аллахов балгослов и селам на нашиот Пратеник, на неговото семејство и чесните асхаби.Одговор : The Permanent Committee for Islaamic Research and Fataawa, comprising -
Head: Shaykh 'Abdul 'Azeez ibn Abdullaah ibn Baaz;
Deputy Head: Shaykh 'Abdur-Razzaaq 'Afeefee;
Member: Shaykh 'Abdullaah ibn Ghudayyaan;
Member: Shaykh 'Abdullaah ibn Qu'ood
Fataawa al-Lajnah ad-Daa.imah lil-Buhooth al-'Ilmiyyah wal-Iftaa. - Volume 13, Page 64, Question No.4 of Fatwa No.3201
Извор:
[You must be registered and logged in to see this link.]


Обработка: Ahlu-Sunnah


______________________________________________Да ли е дозволено да купам цигари за татко ми ако ми нареди? Dasdad


О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот