Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Да ли е дозволено да бараме смрт кога имаме потешкотти EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Да ли е дозволено да бараме смрт кога имаме потешкотти EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Да ли е дозволено да бараме смрт кога имаме потешкотти EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Да ли е дозволено да бараме смрт кога имаме потешкотти EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Да ли е дозволено да бараме смрт кога имаме потешкотти EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Да ли е дозволено да бараме смрт кога имаме потешкотти EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Да ли е дозволено да бараме смрт кога имаме потешкотти EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Да ли е дозволено да бараме смрт кога имаме потешкотти EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Да ли е дозволено да бараме смрт кога имаме потешкотти EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Да ли е дозволено да бараме смрт кога имаме потешкотти EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Да ли е дозволено да бараме смрт кога имаме потешкотти EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Да ли е дозволено да бараме смрт кога имаме потешкотти EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Да ли е дозволено да бараме смрт кога имаме потешкотти EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Да ли е дозволено да бараме смрт кога имаме потешкотти EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Да ли е дозволено да бараме смрт кога имаме потешкотти EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Да ли е дозволено да бараме смрт кога имаме потешкотти Vote_lcapДа ли е дозволено да бараме смрт кога имаме потешкотти Voting_barДа ли е дозволено да бараме смрт кога имаме потешкотти Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Да ли е дозволено да бараме смрт кога имаме потешкотти Vote_lcapДа ли е дозволено да бараме смрт кога имаме потешкотти Voting_barДа ли е дозволено да бараме смрт кога имаме потешкотти Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Да ли е дозволено да бараме смрт кога имаме потешкотти Vote_lcapДа ли е дозволено да бараме смрт кога имаме потешкотти Voting_barДа ли е дозволено да бараме смрт кога имаме потешкотти Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Да ли е дозволено да бараме смрт кога имаме потешкотти Vote_lcapДа ли е дозволено да бараме смрт кога имаме потешкотти Voting_barДа ли е дозволено да бараме смрт кога имаме потешкотти Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Да ли е дозволено да бараме смрт кога имаме потешкотти Vote_lcapДа ли е дозволено да бараме смрт кога имаме потешкотти Voting_barДа ли е дозволено да бараме смрт кога имаме потешкотти Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Да ли е дозволено да бараме смрт кога имаме потешкотти Vote_lcapДа ли е дозволено да бараме смрт кога имаме потешкотти Voting_barДа ли е дозволено да бараме смрт кога имаме потешкотти Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Да ли е дозволено да бараме смрт кога имаме потешкотти Vote_lcapДа ли е дозволено да бараме смрт кога имаме потешкотти Voting_barДа ли е дозволено да бараме смрт кога имаме потешкотти Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Да ли е дозволено да бараме смрт кога имаме потешкотти Vote_lcapДа ли е дозволено да бараме смрт кога имаме потешкотти Voting_barДа ли е дозволено да бараме смрт кога имаме потешкотти Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Да ли е дозволено да бараме смрт кога имаме потешкотти Vote_lcapДа ли е дозволено да бараме смрт кога имаме потешкотти Voting_barДа ли е дозволено да бараме смрт кога имаме потешкотти Vote_rcap 
Haqq (253)
Да ли е дозволено да бараме смрт кога имаме потешкотти Vote_lcapДа ли е дозволено да бараме смрт кога имаме потешкотти Voting_barДа ли е дозволено да бараме смрт кога имаме потешкотти Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Да ли е дозволено да бараме смрт кога имаме потешкотти Dzenaza_08.4


Во името на Аллах, Семилосниот, Милостивиот!


Прашање: Се сочив со многу тешкоти во животот, кои ме доведоја да го мразам овој живот. Секој пат кога че се свртев пред Аллах, го молев да ми го зема животот. Оваа е моја желба сега кога не гледам никакво друго решение за проблемите освен смрта и тоа е единсвена работа која може да ме спаси од оваа казна. Да ли ваквото однесување е забрането за мене?

Одговор: Кога личноста бара смрт поради некои тешкотии кои му се појавиле во животот, направил нешто што Пратеникот, салллаллаху алјхи ве селлем, го забранал. Пратеникот, алехи селам рекол:

Ни еден од вас нека не бара смрт ако го погодиле животните потешкотии, нека рече: Аллаху мој, продолжи ми го животот ако е тоа подобро за мене, дај ми смрт ако е таа подобра за мене. (Бухари, Муслим)

Покрај тоа, не му е дозволено на никому да бара смрт поради некое искушение или потешкотти кои му се случиле. Всушност треба да има трпение (Сабар) и да очекува награда од Аллах поради она што му се случува. Треба исто така да чека да му дојде олеснување, бидејчи Пратеникот, алејхи селам рекол:

“Знајте дека победата доаѓа со трпението (Сабар), олсенување по проблемите, и олеснување по тешкотиите.”

Ако некој е погоден со некоја несреќа треба да знае дека таа несреќа е предизвикана од гревовите кои ги направил. Ниту еден верник не е погоден со некоја грижа, ни тага или болка, а Аллах да не го чисти од гревовите, па макар и да биде погоден од трн. Кога личноста има трпеливост и очекува награда од Аллах, тој постигнал степен на трпеливост. Овој степен е многу висок спепен кај Аллах. Аллах говори за вакви луѓе во Куранот:

Ние ќе ве искушуваме, сигурно, со неколку работи: и со страв, и со глад, и со губење на имотот и животот и летнините... но, зарадувај ги трпеливите! Оние кои ќе ги снајде некаква несреќа, зборуваат: Ние сме, навистина, Аллахови и Нему ќе му се вратиме!

(Ел-Бекара 155-156)

Жена која поставила прашањето смета дека нема друго решение за нејзините проблеми освен смрта. Мислам дека тоа е погрешен став. Смрта не решава никакви пробелми. Факт е дека во таа ситуацијата несреќите се поголеми. Колку луѓе умираат, додека страдаат од болката и проблемите, но сами си биле виновни, бидејчи не ги признале своите гревови и не му се покајале на Аллах. Тогаш нивната смрт само ја приближува нивната казна. А да осванеа живи, можеби Аллах че ги упатеше на покајание, на барање на опрост, трпеливост (Сабар), сочување со проблемите и очекување на помош. Тоа се би било добро за нив. Затоа ти треба да бидеш трпелива и да очекуваш олеснување од Аллах. Аллах вели во Својата Книга:

И кога Господарот нејзин ќе го полуша... Он е кому треба да се биде послушен! О човеку, ти , навистина , се трудиш кон Господарот твој, со труд, и него че го најдеш (Ел-Иншикак 5-6)

А Пратеник, алејхи селам, рекол во хадисот: “Знајте дека победата доаѓа со трпението (Сабар
от), олсенување по проблемите, и олеснување по тешкотиите.”

Одговорил: Shaykh Ibn ‘Uthaymeen, Fataawa al-Mar.ah


Обработка: Ahlu- Sunnah


______________________________________________Да ли е дозволено да бараме смрт кога имаме потешкотти Dasdad


О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот