Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Вредноста на знаењето и подучувањето EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Вредноста на знаењето и подучувањето EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Вредноста на знаењето и подучувањето EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Вредноста на знаењето и подучувањето EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Вредноста на знаењето и подучувањето EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Вредноста на знаењето и подучувањето EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Вредноста на знаењето и подучувањето EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вредноста на знаењето и подучувањето EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Вредноста на знаењето и подучувањето EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Вредноста на знаењето и подучувањето EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Вредноста на знаењето и подучувањето EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Вредноста на знаењето и подучувањето EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Вредноста на знаењето и подучувањето EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Вредноста на знаењето и подучувањето EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Вредноста на знаењето и подучувањето EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Вредноста на знаењето и подучувањето Vote_lcapВредноста на знаењето и подучувањето Voting_barВредноста на знаењето и подучувањето Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Вредноста на знаењето и подучувањето Vote_lcapВредноста на знаењето и подучувањето Voting_barВредноста на знаењето и подучувањето Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Вредноста на знаењето и подучувањето Vote_lcapВредноста на знаењето и подучувањето Voting_barВредноста на знаењето и подучувањето Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Вредноста на знаењето и подучувањето Vote_lcapВредноста на знаењето и подучувањето Voting_barВредноста на знаењето и подучувањето Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Вредноста на знаењето и подучувањето Vote_lcapВредноста на знаењето и подучувањето Voting_barВредноста на знаењето и подучувањето Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Вредноста на знаењето и подучувањето Vote_lcapВредноста на знаењето и подучувањето Voting_barВредноста на знаењето и подучувањето Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Вредноста на знаењето и подучувањето Vote_lcapВредноста на знаењето и подучувањето Voting_barВредноста на знаењето и подучувањето Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Вредноста на знаењето и подучувањето Vote_lcapВредноста на знаењето и подучувањето Voting_barВредноста на знаењето и подучувањето Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Вредноста на знаењето и подучувањето Vote_lcapВредноста на знаењето и подучувањето Voting_barВредноста на знаењето и подучувањето Vote_rcap 
Haqq (253)
Вредноста на знаењето и подучувањето Vote_lcapВредноста на знаењето и подучувањето Voting_barВредноста на знаењето и подучувањето Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Вредноста на знаењето и подучувањето 4020361533_37eea251fb


Во името на Аллах, Семилосниот, Милостивиот!


Постојат многу ајети во Куранот кои ја докажуваат вредноста на знаењето и неговото пренесување. Возвишениот Аллах вели:

Аллах на високи степени ќе ги воздигне тие што веруваат и на коишто им е дадено знаење. (Ел- Муџадела 11)

Зарем се исти тие што знаат и тие што не знаат? (Ез- Зумер 9)

Во хадисот се вели: Кога Аллах некому посакува добро, Тој му подарува разбирање на верата. (Бухари и Муслим)

Пратеникот , салллаллаху алјхи ве селлем исто така рекол: Аллах го олеснува патот до џеннетот. Секому кој ќе тргне во потрага по знаење. (Муслим 21/17)

Движењето со помош на знаење се однесува на движењето низ самиот пат, како што е одење на собирите на алимите, како и следењето на натефизичкиот пат, како што се изразувањето и помнењето.

Наведениот хадис веројатно значи дека Аллах му го олеснува учењето на тој што бара знаење, остранувајќи му го патувањето. Еден од претците рекол: Има ли некој кој бара знаење, па да му помогнеме во тоа?

Овој хадис се однесува и на патот до Аллах. Кој оди по патот на знаењето ќе стигне до Аллах и до џеннетот по најкуса патека. Знаењето, исто така, изведува од мракот, незнаењето, двоумењата и сомничавоста. Поради тоа Аллах Својата книга ја нарекол Светло.

Бухари и Муслим бележат дека Абдулах ибн Омер пренесува дека Аллаховиот Пратеник с.а.в.с рекол: Навистина , Аллах нема д го земе знаењето одземајќи го од луѓето , туку одземајќи ги живототе на учените луѓе, земајќи еден по еден живот се додека не остане ниту еден.Тогаш луѓето ќе ги земаат неучените за свои водачи. Ќе бараат од нив да дават суд, а тите ќе го дадат без знаење, што ќе доведе до нивно застранување и ќе предизвикаат застранување на другите.

Кога Убада ибн ес Самит бил прашан за овој хадис кажал: Ако сакате , ќе ви кажам кое знаење е најголемо, кое го крева степенот на луѓето: тоа е понизноста.

Ова го кажал затоа што постојат два вида на знаење.Првото има корист во срцето. Тоа е знаење за Возвишениот Аллах, Неговите имиња, Неговите својства и Неговите дела, кое наредува страв, почитување, ревност , љубов, молитва и потприрање на Него. Ова е корисно знаење. Така Ибн Месуд вели: Тие ќе читаат Куран, но тој нема да стигне подалеку од нивните грла. Куранот носи корист само кога ќе стигне до срцето и во него цврсто ќе се всади.

Ел Хасан рекол: Постојат два типа на знаење: знаење на јазикот, кое може да биде против синот на Аден, како што стои во хадисот: Куранот е или за или против вас. (Муслим Китаб ет тахра 3/99) и знаење е корисно и го крева степенот на луѓето, тоа е внатрешно знаење кое срцето го впива и кое го испива. Луѓето лесно го земаат знааењето на јазикот: ниту тие што го имаат, ниту било кои други делуваат според него, и така тоа исчезнува , како што и тие што го имаат исчезнуваат на Судниот ден, кога созданијата ќе бидат донесени да полагаат сметка.

Автор: Ибн Кајјим ел Џевези, Ебу Хамид Ел Газали, Ибн Реџеб ел Ханбели

Обработка: Ahlu-Sunnah


______________________________________________Вредноста на знаењето и подучувањето Dasdad


О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот