Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Подсмевување на жена, која што носи хиџаб EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Подсмевување на жена, која што носи хиџаб EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Подсмевување на жена, која што носи хиџаб EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Подсмевување на жена, која што носи хиџаб EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Подсмевување на жена, која што носи хиџаб EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Подсмевување на жена, која што носи хиџаб EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Подсмевување на жена, која што носи хиџаб EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Подсмевување на жена, која што носи хиџаб EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Подсмевување на жена, која што носи хиџаб EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Подсмевување на жена, која што носи хиџаб EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Подсмевување на жена, која што носи хиџаб EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Подсмевување на жена, која што носи хиџаб EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Подсмевување на жена, која што носи хиџаб EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Подсмевување на жена, која што носи хиџаб EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Подсмевување на жена, која што носи хиџаб EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 4 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 4 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Подсмевување на жена, која што носи хиџаб Vote_lcapПодсмевување на жена, која што носи хиџаб Voting_barПодсмевување на жена, која што носи хиџаб Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Подсмевување на жена, која што носи хиџаб Vote_lcapПодсмевување на жена, која што носи хиџаб Voting_barПодсмевување на жена, која што носи хиџаб Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Подсмевување на жена, која што носи хиџаб Vote_lcapПодсмевување на жена, која што носи хиџаб Voting_barПодсмевување на жена, која што носи хиџаб Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Подсмевување на жена, која што носи хиџаб Vote_lcapПодсмевување на жена, која што носи хиџаб Voting_barПодсмевување на жена, која што носи хиџаб Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Подсмевување на жена, која што носи хиџаб Vote_lcapПодсмевување на жена, која што носи хиџаб Voting_barПодсмевување на жена, која што носи хиџаб Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Подсмевување на жена, која што носи хиџаб Vote_lcapПодсмевување на жена, која што носи хиџаб Voting_barПодсмевување на жена, која што носи хиџаб Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Подсмевување на жена, која што носи хиџаб Vote_lcapПодсмевување на жена, која што носи хиџаб Voting_barПодсмевување на жена, која што носи хиџаб Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Подсмевување на жена, која што носи хиџаб Vote_lcapПодсмевување на жена, која што носи хиџаб Voting_barПодсмевување на жена, која што носи хиџаб Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Подсмевување на жена, која што носи хиџаб Vote_lcapПодсмевување на жена, која што носи хиџаб Voting_barПодсмевување на жена, која што носи хиџаб Vote_rcap 
Haqq (253)
Подсмевување на жена, која што носи хиџаб Vote_lcapПодсмевување на жена, која што носи хиџаб Voting_barПодсмевување на жена, која што носи хиџаб Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Abu Al-Amin

Abu Al-Amin
Брат
Брат
Подсмевување на жена, која што носи хиџаб

Прашање:

Која одлука има за некој, кој што се подсмева на жена, која што носи коректни хиџаб и на жени, кои што ги покриваат нивните лица и раце (никаб)?

Одговор:
Сета благодарност му припаџа на Аллах субаханаху ве теала!

Секој што се подсмева на муслиман или муслиманка, кои што го следат на исламскиот шариат, се неверници – без разлика, дали одзборува за некоја жена, која што носи коректни хиџаб или друго во врска со исламот!

Абдуллах ибн умар (радихуАллаху анхума) пренесува: „Во време на битката „табук„, спомна еден човек: „Тие имаат нај големи стомаци, нај лажни јазици и се кукавици, кога се стертнуваат со противникот (во смисла кон муслиманите).„

Еден друг човек рече: „Лажеш и лицемер си, навистина ке го обавестам за ова на пратеникот Аллахов Подсмевување на жена, која што носи хиџаб 132318!

Така го стигна пораката на Подсмевување на жена, која што носи хиџаб 132318 и потоа му се објави нешто за тоа. Абдуллах ибн умар рече: „Го видов на човекот, држејчи на самарот од камилата, како се сопкаше зад нив и викаше: „Се играв, само си разговаравме.„

Аллаховиот пратеник Подсмевување на жена, која што носи хиџаб 132318 го рецитира ајетот, кој што му беше предходно објавен:
„А кога, пак, би ги прашал сигурно би ти рекле: “Да, ние само разговараме и се играме.” Кажи: “Со Аллах ли се исмевате и со ајетите Негови и со пејгамберот?” „Не оправдувајте се! По верувањето ваше не верувавте. Ако простиме на една ваша дружина, друга дружина Ние ќе казниме затоа што се овие, навистина, силници!„ [9:65-66]


Според ова одзборувањето е исто како да би одзборувале за Аллах, неговите ајети и неговиот пратеник Подсмевување на жена, која што носи хиџаб 132318.
A Аллах е целосната Сила на знаењето!

Ал-лајна ад-даима, во ал-фатава ал-џамиа ли-л-мара ал-муслима – том 3 страна број 813

Превод: Abu Al-Amin Muhammad – [You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah

Подсмевување на жена, која што носи хиџаб Ahlusunnahkopf
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот