Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Одговор на заблуди во Исламот EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Одговор на заблуди во Исламот EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Одговор на заблуди во Исламот EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Одговор на заблуди во Исламот EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Одговор на заблуди во Исламот EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Одговор на заблуди во Исламот EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Одговор на заблуди во Исламот EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Одговор на заблуди во Исламот EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Одговор на заблуди во Исламот EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Одговор на заблуди во Исламот EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Одговор на заблуди во Исламот EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Одговор на заблуди во Исламот EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Одговор на заблуди во Исламот EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Одговор на заблуди во Исламот EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Одговор на заблуди во Исламот EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 6 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 6 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Одговор на заблуди во Исламот Vote_lcapОдговор на заблуди во Исламот Voting_barОдговор на заблуди во Исламот Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Одговор на заблуди во Исламот Vote_lcapОдговор на заблуди во Исламот Voting_barОдговор на заблуди во Исламот Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Одговор на заблуди во Исламот Vote_lcapОдговор на заблуди во Исламот Voting_barОдговор на заблуди во Исламот Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Одговор на заблуди во Исламот Vote_lcapОдговор на заблуди во Исламот Voting_barОдговор на заблуди во Исламот Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Одговор на заблуди во Исламот Vote_lcapОдговор на заблуди во Исламот Voting_barОдговор на заблуди во Исламот Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Одговор на заблуди во Исламот Vote_lcapОдговор на заблуди во Исламот Voting_barОдговор на заблуди во Исламот Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Одговор на заблуди во Исламот Vote_lcapОдговор на заблуди во Исламот Voting_barОдговор на заблуди во Исламот Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Одговор на заблуди во Исламот Vote_lcapОдговор на заблуди во Исламот Voting_barОдговор на заблуди во Исламот Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Одговор на заблуди во Исламот Vote_lcapОдговор на заблуди во Исламот Voting_barОдговор на заблуди во Исламот Vote_rcap 
Haqq (253)
Одговор на заблуди во Исламот Vote_lcapОдговор на заблуди во Исламот Voting_barОдговор на заблуди во Исламот Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1Одговор на заблуди во Исламот Empty Одговор на заблуди во Исламот on Чет 19 Апр 2012, 8:30 am

Al-Ghuraba

Al-Ghuraba
Модератор
Модератор
Одговор на заблуди во Исламот Drzakir_bg%5B1%5D


Одговор на заблуди во Исламот 820124

Во Името на Аллах Милостивиот и Сомилосен!Ако Исламот е најубавата религија, зошто тогаш многу Муслимани се непоштени, неверодостојни и замешани во многу лоши работи, поред измама, мито, делување на дрога итн.?

Медиумите изнесуваат лаги за Исламот

Исламот без сомнеж е најубавата религија, но медиумите се во рацете на западњаците кои се плашат од Исламот.
Западњаците без допир објавуваат информации против Исламот, како во електронски,така и во штампанските медиуми,Освен осмислување дезинформанции, тие неточно го цитираат Исламот, претеруваат работи и настани.
Ако каде било во светот експлодира бомба, први кои ќе пидат оптужени без никакви докази се муслиманите.Ведмаш на насловните страници на весниците се појавуваат големи наслови.Покасно, кога ќе се потврди за експлозија да не се криви немуслимани, па вестите се објавуваат во некоја средина, незабележено место.
Ако некој муслиман се ожени на 50 год. Со девојка од 15 год. Со нејзина согласност, таа вест достигнува на сите насловни страни.Меѓутоа кога немуслиман на 50 год. Силува девојче од 6 год, таа вест се објавува во рамките на весникот,во “краток преглед на вести“! Секој ден во Америка се извршуваат 2.713 силувања, но ништо од тоа не се објавува во вестите, затоа што веќе постанал амерички начин на живот!

Црна овца во секое општество

Свесен сам дека имаат муслимани кои се непоштени, измамници,крадат лажат итн. Меѓутоа,проблемот е во тоа што медиумите генерализираат грди слика на сите муслимани. Така муслиманот постанува црна овца каде и да биде.

Не донесувајте преглед врз основа на возачот на автомобилот


Замислете дека требате да донесете преглед на автомобилот врз основа на тоа колку е добар најновиот модел на Мерцедес, Не искусен возач, кој не знае да вози,седе пред волан и го удри автомобилот.Кого ќе кривете за тоа што автомобилот слетал од патот-возачот или автомобилот?Секако, ќе го искривите возачот. Да се анализира работата на автомобилот, не треба да го гледате возачот, туку опременоста и способноста на автомобилот-колку е брз, колку му е просечната потрошеност, кој е степен на сигурност, итн. Дури и ако ние хипотетички се согласуваме дека муслиманите се лоши, не смеете врз основа на тоа да донесете заклучоци за исламот како религија.Ако сакате да донесете став за исламот,најпарво проучите од нивните примарни извори,Кур’ан и веродостојни хадиси.

Судете за исламот врз основа на делата на најдобриот од следбениците- Мухаммед,саллаллаху алејхи ве селлем

Ако сакате да се уверете во за анализирањето на автомобилот, ќе повикате професионален возач, експерт за тестирање.Исто така,најдобар пример врз основа кого можете да донесете суд во исламот тоа е неговиот најдобар следбеник,последниот Божји Пратеник, Мухаммед, саллаллаху алејхи ве селлем, бил најдобриот човек на сите времина.Мајкал Харт напишал книга во Стотина највлијателни луѓе во историјата.На врвот од листата,т.е.,број еден му припаѓа на пратеникот во исламот, Мухаммеду, саллаллаху алејхи ве селлем.Постојат уште многу примери кадешто немуслиманите му оддаваат големо почитување на Пратеникот Мухаммед, саллаллаху алејхи ве селлем, поред Томас Карлајла, Ле-Мартина и др.

“Одговор на заблуди во Исламот“- Закир Наик

Извор: “dzemat-sabah“

Преведе: Ibn Kaab

ahlu-sunnah.org

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот