Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
 ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
 ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
 ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
 ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
 ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
 ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
 ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
 ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
 ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
 ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
 ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
 ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
 ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
 ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
 ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 6 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 6 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ Vote_lcap ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ Voting_bar ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
 ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ Vote_lcap ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ Voting_bar ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ Vote_rcap 
Muwehhid (937)
 ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ Vote_lcap ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ Voting_bar ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
 ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ Vote_lcap ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ Voting_bar ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
 ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ Vote_lcap ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ Voting_bar ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
 ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ Vote_lcap ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ Voting_bar ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
 ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ Vote_lcap ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ Voting_bar ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ Vote_rcap 
Monoteizam (343)
 ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ Vote_lcap ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ Voting_bar ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ Vote_rcap 
muharem fazli (323)
 ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ Vote_lcap ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ Voting_bar ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ Vote_rcap 
Haqq (253)
 ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ Vote_lcap ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ Voting_bar ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ Empty ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ on Пет 13 Апр 2012, 1:49 am

hidzab

hidzab
Модераторка
Модераторка
ПОБРЗАЈ И СПАСИ СЕ

Колку пати си подранил со доаѓањето на зората, со првиот утрински глас на муезинот(оџа)?Колку пати срцето ти затреперило слушајќи го Аллаховото име?
Дали некогаш си помислил дека можеби е тоа твое последно утро?

Дали ти е страв од големината на твоите гревови те потикне да размислиш да се покаеш и престанеш со водењето на твојот бурен и немирен живот?


Дали си помислил некогаш каде било синоќа твоето дете?Дали тој пат е пат кој го води твоето дете во дно, заради твоите неодговорности тоа си зело поука? Зошто ти не му бидеш потик и пример да тргне кон Правиот пат? Зошто само научело да разликува добро од лошо.Можеби тоа незнае али милоста која му ја спуштил Возвишениот на неговото срце се завртило кон постапките кои ти, брате или сестро ги правиш секојдневно. Погледни малку околу себе. Зарем не ти е доволно што секоја ден Господарот твој се приближува кон исчезнување од овај свет.Како не можеш да видиш дека времето брзо лета а така и твоите денови. Како не гледаш секоја ден барем по една душа Аллах ја враќа кон него бидејќи Тој ја дал (створил) и Тој ќе ја земе.


Гледаш како луѓето се борат да имаат се повеќе на овој безначаен свет и на крајот кога ќе им дојде последниот саат ги спуштаат рацете надолу и ги затворат своите уморни очи,а душата грешна или не се предава кај Господарот свој.Земи поука млад брате и не му давај на шејтанот да надвладее со твојот живот.Издржи во чинење добра на овој свет како би си си припремил убав живот на другиот свет.Нека твој пријател биде Кур’анот, со кои ќе го поминеш еден дел од денот твој.Нека намазот твој биде духовен живот.Нека средбата со Аллах ти биде секогаш на памет.Така брате, секоја ден најмногу 5 пати ти застануваш пред Господарот твој и ги оставаш зад себе овај дујналок и се предаваш со мислите и телото на Господарот твој.


Знаеш ли брате кога ќе паднеш на сеџде дека си тогаш најблиску до својот Раббу. Па зошто тогаш несовесно го спушташ твоето лице и брзо го креваш, како да го спушташ на вжарена земја.? Кога само би знаел колку луѓе во смртниот час посакуват да проживеат уште еден ден да би клањале, и прават добри дела, но немој да бидеш и ти таков да и твојот смртен час даде до знаење дека не си постелил ништо пред себе.Нека ти преселувањето на твојот брат муслиман биде поука дека можи и ти набрзо ќе го напуштиш овој свет и ќе тргнеш кон Господарот твој.Затоа драги брате и ти сестро припремија твојата душа, најадија со убави дела, разубавија со исламско образование и нека зрачи и свети љубовта кон исламот, нека во најубава состојба ја дочека својата средба со Господарот. Го молам Возвишениот Аллах џ.ш. да ја исчисти начата душа и да ни олесни во часот кога ке се одвои нашата душа од телото, да не смести во друштво на најдобрите и да не воведе во Џеннетската бавча...Амин[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот