Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Гревовите го бришат срамот EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Гревовите го бришат срамот EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Гревовите го бришат срамот EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Гревовите го бришат срамот EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Гревовите го бришат срамот EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Гревовите го бришат срамот EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Гревовите го бришат срамот EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Гревовите го бришат срамот EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Гревовите го бришат срамот EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Гревовите го бришат срамот EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Гревовите го бришат срамот EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Гревовите го бришат срамот EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Гревовите го бришат срамот EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Гревовите го бришат срамот EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Гревовите го бришат срамот EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Гревовите го бришат срамот Vote_lcapГревовите го бришат срамот Voting_barГревовите го бришат срамот Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Гревовите го бришат срамот Vote_lcapГревовите го бришат срамот Voting_barГревовите го бришат срамот Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Гревовите го бришат срамот Vote_lcapГревовите го бришат срамот Voting_barГревовите го бришат срамот Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Гревовите го бришат срамот Vote_lcapГревовите го бришат срамот Voting_barГревовите го бришат срамот Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Гревовите го бришат срамот Vote_lcapГревовите го бришат срамот Voting_barГревовите го бришат срамот Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Гревовите го бришат срамот Vote_lcapГревовите го бришат срамот Voting_barГревовите го бришат срамот Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Гревовите го бришат срамот Vote_lcapГревовите го бришат срамот Voting_barГревовите го бришат срамот Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Гревовите го бришат срамот Vote_lcapГревовите го бришат срамот Voting_barГревовите го бришат срамот Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Гревовите го бришат срамот Vote_lcapГревовите го бришат срамот Voting_barГревовите го бришат срамот Vote_rcap 
Haqq (253)
Гревовите го бришат срамот Vote_lcapГревовите го бришат срамот Voting_barГревовите го бришат срамот Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1Гревовите го бришат срамот Empty Гревовите го бришат срамот on Пет 06 Апр 2012, 1:52 am

Al-Ghuraba

Al-Ghuraba
Модератор
Модератор
Гревовите го бришат срамот Rsz_najlepse_slike_prirode_izmaglica_magla11


Гревовите го бришат срамот 820124

Во Името на Аллах Милостивиот и Сомилосен!


Една од последиците на гревови е бришење срам, кој е елементарен фактор живота срца.Срам е основа на секое добро, а кога тој ќе отиде отишло и секое добро.Во сахихот се забележува хадис на Аллаховиот Пејгамбер саллаллаху алејхи ве селлем:“Срамот е основа на секое добро.“ Хадисот го пренесува Муслим: Книга за иманот бр.37 и Ебу Давуд: Книга за убаво однесување бр.4796, во предање на Имрана б. Хусејна

Во друг хадис се кажува:“Луѓето памтат дека поранешните пратеници рекле.“Ако не се срамиш прави што сакаш. Хадисот го пренесува Бухари: Книга хадиси за пратениците бр,2484, Книга за убаво однесување бр.6120

Овој хадис може да се толкува на два начини

Првиот начин како закана и предупредување. Значи,оној кој не се срами може да работи свекакви ружни дела, затоа што тоа му омогуќава недостаток на срам.А човек кога нема срам ништо не го спреќава од правење ружни дела.Ова е толкува Ебу ’Убејда.

Други начин, ако не се срамиш од Возвишениот Аллах нешто на направиш, тогаш направи го.Треба да се отргнеш од работи кои човек не би смеел да ги прави пред Возвишениот Аллах.Ова е толкување на Имамот Ахмед, како што пренесува Ибн Хани’. Спрема првото мислење,овде се работи за предупредување, а во другиот, се работи за дозвола и допуштање.

Некој може да се запраша дали е можно овој хадис се подложени на двете значења.Одговор е дека тоа не е можно дури и кога би пронајдоле сите значења на овие изрази.Дозволување и предупредување се целосно различни поими, но прифаќање на едното значење обврзувачки да се прифати и другото.

Објаснување: Гревот го слабее чувството на срам кај еден човек се додека тој целосно не iskorijeni,така да човек не води сметка за тоа што луѓето ги гледаат неговите ружни постапки.Што веќе, многумина од нив се фалат со својата состојба и ружни дела кои работат.Ова е последица исчезнување на срамот, а кога човек ќе дојде во ваква ситуација, тогаш нема надеж дека ќе се поправи.

Кога Иблис л.а. ќе го погледне својот жив лик вели:“Го привлеков на оној кој нема спас“

Во Арапскиот јазик зборот срам(хаја) влеќе корен од зборот живот(хајат). И дождот се нарекува хаја- затоа што дава живот на земјата, растенијата и животните.

За срамот се користи зборот живот затоа што на него почива овој и следниот живот.Кој нема срам тој е мртов на овој свет и нема среќа на следниот свет т.е Ахирет.Гревови и недостаток на срам се каузално поврзани.Тие едни на други неизменично и предизвикува.Кој ќе се посрамоти кога ќе направи На Возвишениот Аллах грев- Аллах се срами да го казни на Денот кога ќе го сретне. А ако не се посрамоти кога ќе направи грев, ни Аллах нема да се посрамоти кога ќе биде време да го казни.

Преведе: Ибн Кабб
Извор: [You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this link.]

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот