Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
АКО АЛЛАХ ГО САКАШ, НОСИ ХИЏАБ!               EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
АКО АЛЛАХ ГО САКАШ, НОСИ ХИЏАБ!               EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
АКО АЛЛАХ ГО САКАШ, НОСИ ХИЏАБ!               EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
АКО АЛЛАХ ГО САКАШ, НОСИ ХИЏАБ!               EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
АКО АЛЛАХ ГО САКАШ, НОСИ ХИЏАБ!               EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
АКО АЛЛАХ ГО САКАШ, НОСИ ХИЏАБ!               EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
АКО АЛЛАХ ГО САКАШ, НОСИ ХИЏАБ!               EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
АКО АЛЛАХ ГО САКАШ, НОСИ ХИЏАБ!               EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
АКО АЛЛАХ ГО САКАШ, НОСИ ХИЏАБ!               EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
АКО АЛЛАХ ГО САКАШ, НОСИ ХИЏАБ!               EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
АКО АЛЛАХ ГО САКАШ, НОСИ ХИЏАБ!               EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
АКО АЛЛАХ ГО САКАШ, НОСИ ХИЏАБ!               EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
АКО АЛЛАХ ГО САКАШ, НОСИ ХИЏАБ!               EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
АКО АЛЛАХ ГО САКАШ, НОСИ ХИЏАБ!               EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
АКО АЛЛАХ ГО САКАШ, НОСИ ХИЏАБ!               EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 6 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 6 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
АКО АЛЛАХ ГО САКАШ, НОСИ ХИЏАБ!               Vote_lcapАКО АЛЛАХ ГО САКАШ, НОСИ ХИЏАБ!               Voting_barАКО АЛЛАХ ГО САКАШ, НОСИ ХИЏАБ!               Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
АКО АЛЛАХ ГО САКАШ, НОСИ ХИЏАБ!               Vote_lcapАКО АЛЛАХ ГО САКАШ, НОСИ ХИЏАБ!               Voting_barАКО АЛЛАХ ГО САКАШ, НОСИ ХИЏАБ!               Vote_rcap 
Muwehhid (937)
АКО АЛЛАХ ГО САКАШ, НОСИ ХИЏАБ!               Vote_lcapАКО АЛЛАХ ГО САКАШ, НОСИ ХИЏАБ!               Voting_barАКО АЛЛАХ ГО САКАШ, НОСИ ХИЏАБ!               Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
АКО АЛЛАХ ГО САКАШ, НОСИ ХИЏАБ!               Vote_lcapАКО АЛЛАХ ГО САКАШ, НОСИ ХИЏАБ!               Voting_barАКО АЛЛАХ ГО САКАШ, НОСИ ХИЏАБ!               Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
АКО АЛЛАХ ГО САКАШ, НОСИ ХИЏАБ!               Vote_lcapАКО АЛЛАХ ГО САКАШ, НОСИ ХИЏАБ!               Voting_barАКО АЛЛАХ ГО САКАШ, НОСИ ХИЏАБ!               Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
АКО АЛЛАХ ГО САКАШ, НОСИ ХИЏАБ!               Vote_lcapАКО АЛЛАХ ГО САКАШ, НОСИ ХИЏАБ!               Voting_barАКО АЛЛАХ ГО САКАШ, НОСИ ХИЏАБ!               Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
АКО АЛЛАХ ГО САКАШ, НОСИ ХИЏАБ!               Vote_lcapАКО АЛЛАХ ГО САКАШ, НОСИ ХИЏАБ!               Voting_barАКО АЛЛАХ ГО САКАШ, НОСИ ХИЏАБ!               Vote_rcap 
Monoteizam (343)
АКО АЛЛАХ ГО САКАШ, НОСИ ХИЏАБ!               Vote_lcapАКО АЛЛАХ ГО САКАШ, НОСИ ХИЏАБ!               Voting_barАКО АЛЛАХ ГО САКАШ, НОСИ ХИЏАБ!               Vote_rcap 
muharem fazli (323)
АКО АЛЛАХ ГО САКАШ, НОСИ ХИЏАБ!               Vote_lcapАКО АЛЛАХ ГО САКАШ, НОСИ ХИЏАБ!               Voting_barАКО АЛЛАХ ГО САКАШ, НОСИ ХИЏАБ!               Vote_rcap 
Haqq (253)
АКО АЛЛАХ ГО САКАШ, НОСИ ХИЏАБ!               Vote_lcapАКО АЛЛАХ ГО САКАШ, НОСИ ХИЏАБ!               Voting_barАКО АЛЛАХ ГО САКАШ, НОСИ ХИЏАБ!               Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

hidzab

hidzab
Модераторка
Модераторка
АКО АЛЛАХ ГО САКАШ, НОСИ ХИЏАБ!


Дали го сакаш Аллах навистина? Ако го сакаш Аллах, носи хиџаб! За секоја сестра << Во името на Аллах, ако навистина го сакаш, тогаш оваа ноќ што иде поминија во размислување за ова Сестро.

<< О Пратенику саллАллаху алејхи ве селлем, кажи им на жените свои и ќерките свои, и на жените од верниците нека ги спуштат облеките нивни. Така најлесно ќе ги препознаеме и нема да бидат оштетени.А Аллах опростува и сомилосен е.<<( Ел-Ахзаб,59.ајет)

Жени, и тоа во лето, голема жештина ви го кажувам ова со полн срам, грдо е на улица да се види како е све разголено! Плашете се од Аллах!’’Плашисе од Аллах и имај страв од Него! Се плашам дека ке бидиш ставена сестро на искушение! Се случуваат секојдневно тешки состојби, болести наоколу се повеќе се шират, носи хиџаб Сестро и покријсе. Носи хиџаб пред Аллах да ја спушти неговата казна врз тебе!

Ние сакаме нашите сестри да носат хиџаб.Пратеникот, саллАллаху ве селлем, рекол:“Две врсти на мојот уммет уште ги немам видено, а кои ќе имаат најтешка казна; облечени а голи жени!’’Најголема и најтешка казна ќе добијат оние жени кои не се облекувале на исламски начин, и кои не носеле хиџаб.

Аллах му препишал на муслиманките да се покријат! Тоа значи да носат хиџаб!А ти Сестро упорно кажуваш НЕ? Значи тогаш таа е ГРЕШНИЦА! Зошто? Таа озбилно не ја сватила Аллаховата наредба. Го прекршила Неговиот закон! А на Аллах, аззе ве џелле, не му се вели НЕ!

Аллах споменува во Кур’анот: << Кога Аллах и неговиот Пратеник саллАллаху алејхи ве селлем нешто ќе одредат, тогаш верникот и верницата немаат право самоволно да постапат.А кој Аллах и неговиот Пратеник саллАллаху алејхи ве селлем не го слушаат, тогаш тој навистина скршнал од правиот пат.>>(Ел-Ахзаб,36 ајет)

Јас ги советувам оние кои се облечени во карневалски костуми, облечени во туники, со бели никаби, и фармерки, па што тоа треба да преставува? Каков е тој никаб? Исламската облека за жени не треба да биде тесна и прозирна!

Дали ви е познат модерниот хиџаб? Еден мал хиџаб, кои се носи префрлен само преку глава.Нашминкана нацртана ставила малку руж на образите и со тоа мисли дека е соодветно прописно облечена, и не гледа ништо лошо во тоа ако носи фармерки и тесна блузичка.Таа мисли и убедена е дека е облечена по исламски пропис. Тоа е само една халуцинација и погрешно свакање. Недостаток кој таа го покажува во обожувањето на Аллах и искрајноста спрема Него.Една чесна муслиманка мора да биде искрена спрема Аллах аззе ве џелле.

О Пратенику саллАллаху алејхи ве селлем, кажи им на жените свои и ќерките свои, и на жените од верниците нека ги спуштат облеките нивни......Значи, хиџабот мора да биде : Широк и долг не смее да биде тесен прозирен и намирисан. Ова е правилото за исламското облекување на жената. Немој да се залажуваш!Твој пример нека биде нашата мајка Хатиџа, Аиса, Умму Хабиба, Зејнеп и Ез -Зехра Аллах да биде задоволен од нив правоверните муслиманки и асхабијке!

Дали ти навистина го сакаш Аллах? Ако Аллах го сакаш носи хиџаб!За секоја сестра ако навистина го сакаш Аллах тогаш размисли Сестро додека чекаш да заспиеш го очекуваш утрото со излегувањето на сонцето помисли на работа да одиш покриена? Ако сега цврсто се одлучиш дека ќе носиш хиџаб и заспиеш, и повеќе не стануваш ќе умреш, тогаш иншаАллах ќе бидеш проживеана како права верничка муслиманка кој целиот живот носела хиџаб!Со самиот ниет Сестро ти ќе бидеш повикана на одговорност.Бидејќи добрите дела твои се вредни со намера (ниет)


Разбудисе Сестро моја, и стави хиџаб, осветлиго целиот свет со твојата исламска облека, со исламскиот хиџаб, кои ги исполнува исламскиот услови.Твојот хиџаб е убав чесен честит предмет на облекување!

Се надевам дека овие поучни зборови ќе допрат до сите вас мили сестри, а Ти сеуште не сакаш да се покриеш? Ако навистина сакаш нешто да сториш за својата вера тогаш
ПОКРИЈСЕ СЕСТРО МОЈА!

Ако стварно го сакаш Аллах, покријсе и носи хиџаб! Ако навистина го сакаш Пратеникот, саллАллаху алејхи ве селлем носи хиџаб!


преземено - stazomislama

[You must be registered and logged in to see this link.]

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Аллах субханеху ве те ала да те награди сестро за твојот труд.

БаракАллах феек!!

Еселамун Алејкум ве рахметуллах ве берекатуху!!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
АКО АЛЛАХ ГО САКАШ, НОСИ ХИЏАБ!               Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот