Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Постење без хиџаб (шамија) EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Постење без хиџаб (шамија) EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Постење без хиџаб (шамија) EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Постење без хиџаб (шамија) EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Постење без хиџаб (шамија) EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Постење без хиџаб (шамија) EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Постење без хиџаб (шамија) EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Постење без хиџаб (шамија) EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Постење без хиџаб (шамија) EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Постење без хиџаб (шамија) EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Постење без хиџаб (шамија) EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Постење без хиџаб (шамија) EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Постење без хиџаб (шамија) EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Постење без хиџаб (шамија) EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Постење без хиџаб (шамија) EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Постење без хиџаб (шамија) Vote_lcapПостење без хиџаб (шамија) Voting_barПостење без хиџаб (шамија) Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Постење без хиџаб (шамија) Vote_lcapПостење без хиџаб (шамија) Voting_barПостење без хиџаб (шамија) Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Постење без хиџаб (шамија) Vote_lcapПостење без хиџаб (шамија) Voting_barПостење без хиџаб (шамија) Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Постење без хиџаб (шамија) Vote_lcapПостење без хиџаб (шамија) Voting_barПостење без хиџаб (шамија) Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Постење без хиџаб (шамија) Vote_lcapПостење без хиџаб (шамија) Voting_barПостење без хиџаб (шамија) Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Постење без хиџаб (шамија) Vote_lcapПостење без хиџаб (шамија) Voting_barПостење без хиџаб (шамија) Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Постење без хиџаб (шамија) Vote_lcapПостење без хиџаб (шамија) Voting_barПостење без хиџаб (шамија) Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Постење без хиџаб (шамија) Vote_lcapПостење без хиџаб (шамија) Voting_barПостење без хиџаб (шамија) Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Постење без хиџаб (шамија) Vote_lcapПостење без хиџаб (шамија) Voting_barПостење без хиџаб (шамија) Vote_rcap 
Haqq (253)
Постење без хиџаб (шамија) Vote_lcapПостење без хиџаб (шамија) Voting_barПостење без хиџаб (шамија) Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1Постење без хиџаб (шамија) Empty Постење без хиџаб (шамија) on Пон 26 Мар 2012, 6:37 pm

Abu Al-Amin

Abu Al-Amin
Брат
Брат
Прашање:

Сакам да знам, дали е моево постење валидно, ако не носам хиџаб онака како што треба. Кога одам на работа, мојата глава, моето грло и моите раци се одкриени - но другите дела покриени.

Одговор:
Сета благодарност му припаџа на Аллах, субаханаху ве теала.

Ви предложуваме, пред мажи кои што не ви се махрам, да го носите целосниот хиџаб, за вашето постење да биде примано како и повеќе наградено – исто како и за вашето клајнање и други добри дела. А ако муслиманката не носи хиџаб – нејзиното постење е ипак валидно – но таја прави грев, со напуштање на прописите за хиџаб.

На постењето, како што наведовме, не му пречи, ако е таја одкриена – но таја, која што ја кажува нејзината личота како и нејзиниот накит, има упомена за казна, затоа што Аллаховите закони се прекршуваат. Ви предложуваме Неговиот закон да го следите, каде што Тој вели (со приближно значење):

„....нивните наметки (превези) доволно да ги навлечат над нив...„ - [ал-азхаб 33:59]

„...и нивниот накит да не го презентираат...„ - [ал-нур 24:31]

„...и нивните превози да ги извлечат над нивните „јујубихинна„..„ (над нивното тело) - [ал-нур 24:31]

Шеих мухаммад сали ал-мунаџид


Извор: Islam-QA.com (прашање број 10394)
Превод: Абу Ал-Амин Мухаммад


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah

Постење без хиџаб (шамија) Ahlusunnahkopf
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот