Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
МодераторВо името на Аллах, Семилосниот, Милостивиот!


Прашање: Еселаму алејкум. Да ли е дозволено да се користи парфимии кои во себе содржат Алкохол?

Одговор: Алејкум селам . Одговорот на ова прашање се врача на меселата да ли е алкохолот чист или не. Па ако е нечист тогаш не е дозволено да користиме такви парфеми бидејчи тоа би значело дека користеме мирис(Парфим) кој во себе содржи нечистотија. И обратно ако е обратно, односно, ако алкохолот е чист дозволено е да се употребува таков мирис(прафим) кој во себе содржи алкохол.Околу чистотата на алкохолот учењаците (Алимите) имаат поделено мислење. Повеќето учењаци од овој Уммет, од кои учењаци на сите четири месхеби, сметаат дека алкохолот е нечист, додека помалата група на учењаци (Алими) сметаат дека е чист.

Доказот од оние кои сметаат дека е нечист се зборовите на Возвишениот: О верници, вино, хазардна игра, кумири и гатање на стрелички се лоша постапка шејтанова, навистина! Избегнувајте го, тогаш, Шејтанот за да бидете спасени! (Ел-Маида 90). Меѓутоа, докажувањето со овој ајет е слабо бидејчи тука се мисли за нечистотијата во во фигуративна смисла поради тоа што коцката и стрелите и стрелите за гатење само по себе се чисти а не наречени нечисти. Исто така, докажуваат нечистотија со тоа што е алкохолот забранет, а што не е исправно, бидејчи не е сешто што е забрането и нечисто.

Исправниот став на учењаците кои сметаат дека алкохолот е чист. А тој став го застапуваат Лејс ибн Сад, Реби ату, Ел-Музенија (ученик на имам Шафија), шејх Албани и Ибн Усејмин. Од доказите дека алкохолот е чист е тоа дека нема докази дека не е чист. Бидејчи на основа да се сите работи чисти додека немаме докази дека се нечисти, а нема докази дека е алкохолот нечист.

Према тоа , дозволено е да се опотребуваат такви мириси (парфими) кои во себе содржат алкохол. Ве биллахи тевфик.


Одговорил: Mr. Zijad Ljakić

Обработка: Ahlu-Sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот