Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Употреба на прафеми кои во себе содржат Алкохол? EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Употреба на прафеми кои во себе содржат Алкохол? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Употреба на прафеми кои во себе содржат Алкохол? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Употреба на прафеми кои во себе содржат Алкохол? EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Употреба на прафеми кои во себе содржат Алкохол? EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Употреба на прафеми кои во себе содржат Алкохол? EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Употреба на прафеми кои во себе содржат Алкохол? EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Употреба на прафеми кои во себе содржат Алкохол? EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Употреба на прафеми кои во себе содржат Алкохол? EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Употреба на прафеми кои во себе содржат Алкохол? EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Употреба на прафеми кои во себе содржат Алкохол? EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Употреба на прафеми кои во себе содржат Алкохол? EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Употреба на прафеми кои во себе содржат Алкохол? EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Употреба на прафеми кои во себе содржат Алкохол? EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Употреба на прафеми кои во себе содржат Алкохол? EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Употреба на прафеми кои во себе содржат Алкохол? Vote_lcapУпотреба на прафеми кои во себе содржат Алкохол? Voting_barУпотреба на прафеми кои во себе содржат Алкохол? Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Употреба на прафеми кои во себе содржат Алкохол? Vote_lcapУпотреба на прафеми кои во себе содржат Алкохол? Voting_barУпотреба на прафеми кои во себе содржат Алкохол? Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Употреба на прафеми кои во себе содржат Алкохол? Vote_lcapУпотреба на прафеми кои во себе содржат Алкохол? Voting_barУпотреба на прафеми кои во себе содржат Алкохол? Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Употреба на прафеми кои во себе содржат Алкохол? Vote_lcapУпотреба на прафеми кои во себе содржат Алкохол? Voting_barУпотреба на прафеми кои во себе содржат Алкохол? Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Употреба на прафеми кои во себе содржат Алкохол? Vote_lcapУпотреба на прафеми кои во себе содржат Алкохол? Voting_barУпотреба на прафеми кои во себе содржат Алкохол? Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Употреба на прафеми кои во себе содржат Алкохол? Vote_lcapУпотреба на прафеми кои во себе содржат Алкохол? Voting_barУпотреба на прафеми кои во себе содржат Алкохол? Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Употреба на прафеми кои во себе содржат Алкохол? Vote_lcapУпотреба на прафеми кои во себе содржат Алкохол? Voting_barУпотреба на прафеми кои во себе содржат Алкохол? Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Употреба на прафеми кои во себе содржат Алкохол? Vote_lcapУпотреба на прафеми кои во себе содржат Алкохол? Voting_barУпотреба на прафеми кои во себе содржат Алкохол? Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Употреба на прафеми кои во себе содржат Алкохол? Vote_lcapУпотреба на прафеми кои во себе содржат Алкохол? Voting_barУпотреба на прафеми кои во себе содржат Алкохол? Vote_rcap 
Haqq (253)
Употреба на прафеми кои во себе содржат Алкохол? Vote_lcapУпотреба на прафеми кои во себе содржат Алкохол? Voting_barУпотреба на прафеми кои во себе содржат Алкохол? Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Употреба на прафеми кои во себе содржат Алкохол? 3D-islamic-wallpaper-butterfly


Во името на Аллах, Семилосниот, Милостивиот!


Прашање: Еселаму алејкум. Да ли е дозволено да се користи парфимии кои во себе содржат Алкохол?

Одговор: Алејкум селам . Одговорот на ова прашање се врача на меселата да ли е алкохолот чист или не. Па ако е нечист тогаш не е дозволено да користиме такви парфеми бидејчи тоа би значело дека користеме мирис(Парфим) кој во себе содржи нечистотија. И обратно ако е обратно, односно, ако алкохолот е чист дозволено е да се употребува таков мирис(прафим) кој во себе содржи алкохол.Околу чистотата на алкохолот учењаците (Алимите) имаат поделено мислење. Повеќето учењаци од овој Уммет, од кои учењаци на сите четири месхеби, сметаат дека алкохолот е нечист, додека помалата група на учењаци (Алими) сметаат дека е чист.

Доказот од оние кои сметаат дека е нечист се зборовите на Возвишениот: О верници, вино, хазардна игра, кумири и гатање на стрелички се лоша постапка шејтанова, навистина! Избегнувајте го, тогаш, Шејтанот за да бидете спасени! (Ел-Маида 90). Меѓутоа, докажувањето со овој ајет е слабо бидејчи тука се мисли за нечистотијата во во фигуративна смисла поради тоа што коцката и стрелите и стрелите за гатење само по себе се чисти а не наречени нечисти. Исто така, докажуваат нечистотија со тоа што е алкохолот забранет, а што не е исправно, бидејчи не е сешто што е забрането и нечисто.

Исправниот став на учењаците кои сметаат дека алкохолот е чист. А тој став го застапуваат Лејс ибн Сад, Реби ату, Ел-Музенија (ученик на имам Шафија), шејх Албани и Ибн Усејмин. Од доказите дека алкохолот е чист е тоа дека нема докази дека не е чист. Бидејчи на основа да се сите работи чисти додека немаме докази дека се нечисти, а нема докази дека е алкохолот нечист.

Према тоа , дозволено е да се опотребуваат такви мириси (парфими) кои во себе содржат алкохол. Ве биллахи тевфик.


Одговорил: Mr. Zijad Ljakić

Обработка: Ahlu-Sunnah


______________________________________________Употреба на прафеми кои во себе содржат Алкохол? Dasdad


О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот