Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Дозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Дозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Дозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Дозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Дозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Дозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Дозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Дозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Дозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Дозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Дозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Дозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Дозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Дозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Дозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Дозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? Vote_lcapДозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? Voting_barДозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Дозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? Vote_lcapДозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? Voting_barДозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Дозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? Vote_lcapДозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? Voting_barДозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Дозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? Vote_lcapДозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? Voting_barДозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Дозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? Vote_lcapДозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? Voting_barДозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Дозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? Vote_lcapДозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? Voting_barДозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Дозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? Vote_lcapДозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? Voting_barДозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Дозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? Vote_lcapДозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? Voting_barДозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Дозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? Vote_lcapДозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? Voting_barДозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? Vote_rcap 
Haqq (253)
Дозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? Vote_lcapДозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? Voting_barДозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Abu Al-Amin

Abu Al-Amin
Брат
Брат

Прашање:

Дали е за жена дозволено да учи куран, додека има менструација?

Одговор:

Сета благодарност му припаџа на Аллах, субаханаху ве теала!

Ова е едно прашање, во кое ученјаците имаат различни мислења.

Множината на „фукаха„ (научници за фикх) викаат, дека е харам, пред да стане жената тахир (чиста), да го учи на куранот. Исклучливо во тоа се зикир и изрази, кои што не припаџаат на „тилава„ (рецитации од куранот), како на пример „бисмиллахи-р-Рахмани-р-Рахим„ - „Инна лиллахи ва инна илахи рајиун„ или слично, кои што се споменуваат како општи дови.„

Тие ги засноваат своите докази на забраната, дека жени кои што се во месечниот менструален циклус не смеат да учат куран, со различни докази - вклучувајќи следниве:

1. Менструацијата се третира исто како некој што е џунуб (нечистота после сексуален однос), бидејќи двете суштини бараат гусул. Овој вид базира на хадисот од али ибн аби талиб (радихуАллаху Анх), каде што се кажува, дека пејгамберот Дозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? 132318, додека предавал учење на куран, никому не забранувал да учи со него - освен тие кои што биле во состојба на „џенаба„ (нечистота).„ (ебу давуд 1/281; ат-тирмизи 146; ан-несаи 1/144; ибн маџа 1/207; ахмад 1/84; ибн кхузаима 1/104 - ат-тирмизи го класира него како сахих-хасан (здрав-добар);
ал-хафиз ибн хаџар рече: „Вистината е, дека овој тип на „хасан„ (здрав) хадис може да се користи за доказ.„)

2. Хадисот од ибн умар (радихуАллаху Анх), каде што пејгамберот Дозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? 132318 вели: „Жена, која што се наоџа во менструална состојба, како и тој што е во нечиста состојба (џенаба), да не го учи куранот.„ (ат-тирмизи 131; ибн-маџа 595; ад-дарукунти 1/117; ал-баихаки 1/89). Овој хадис е даиф, затоа што во самиот ланец се стретнува „исмаил ибн ајјаш од хиџас„ - неговите пренесувања се даиф, како што е познато меџу научниците на хадиси. Шеих ал-ислам ибн тајмија (рахимуАллах) рече (21/460): „Според согласноста на научниците за хадиси, е даиф.„ (насб ар-раја 1/195; ат-талкхис ал-хабир 1/183)

Некои од учењаците ја гледаат оваа суштина, дека е дозволено да го учат куранот, додека имаат менструација. Тој вид е од имам малик, имам ахмад ханбал - исто така се ибн тајмија и ал-шаукани убедени, дека е точно. Тие алими ги спомнуваат следниве докази:

1.
Генералниот принцип гласи, дека секоја една работа е дозволена, освен ако има доказ, кој што ни докажува дека неје дозволена. Во овој случај нема доказ, дека некоја жена што има менструација, не смее да го учи куранот. Шеих ал-ислам ибн тејмија рече: „Нема јасен сахих (здрав) текст, кој што ни кажува, дека е забрането да учат куран...Познато е, дека жените во време на ресулАллах Дозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? 132318 добивале менструација, а тој Дозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? 132318 учењето на куранот не им го забранал, како и споменувањето Аллахово, зикирот или упатувањето на дови.

2.
Аллах (субаханаху ве теала) им нареди на муслиманите куранот да го рецитираат. Тој ги похвалува на тие што го учат и им ветува голема награда. Никој не је одтргнат од тоа - освен тие, за кои што има дефинитивен дкоаз (далил) - а таков доказ не постои, како што е горе наведено.

3.
Аналогијата - меџу жена која што има менструација и некој, кој што е во нечиста состојба - ипак се извлекува, затоа што има разлика меџу двајцата. Тој што е во нечиста состојба (џенаба) има могучност нечистотата да ја одтргне, со земање на гузул (купање) итк. - но кај жена со менструација е инако, затоа што менструацијата трае обично во одреден период.

4.
Забранување на рецитирањето од куранот за една жена, која што има менструација, повикува мамење шанса за добивање награда. Даље може според тоа да се деси, таја да заборави нешто од куранот - исто така може да е таја приморна дневно да го рецитира куранот, поради нејзината работа како учителка за куран или како ученичка на истиот.

Според горните аргументи се гледа, дека доказот од тие што дозволуваат жената во менструална состојба да го учи куранот е по јак. Ако неко ипак има сомнеж во сето ова, има могучност да се концентрира само на тие делови од куранот, кои што се важни за неа и за колку да не ги заборави.

Многу важно е да се забележи, дека се што е во предходниот текст наведено се однесува само за учење куран на памет. Ако се однесува за читање од самата книга (мусхаф-куранот), имаат други шериатски закони. Коректниот вид за таквото читање е, дека е забрането од мусхафот (куранот) нешто да се чита или него да го фати, ако се наоџа некој во нечистота, затоа што Аллах вели: „само на тие им је дозволено да го фатат, кои што се целосно чисти„ [56:79]. Во едно писмо за амр ибн хазм ги информира пејгамберот Дозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? 132318 на жителите од јемен, дека: „Никој несмее на куранов да го фати, додека неје тахир (чист).„ (Малик 1/199; ан-насаи 8/57; ибн хибан 793; ал-баихаки 1/87.

Ал хафиз ибн хаџар доведува во неговиот коментар за предходниот хадис: „Една група од учењаците го класифицира него како сахих, затоа што е многу познат.„ Аш-шафии рече: „Од нив (учењаците во тогашното време) е докажано, дека Аллаховиот пратеник е креаторот на тоа писмо.„ Ибн абд ал-бар рече: „Овеа писмо е толку познато меџу исламските учењаци од сирата, што ниту иснад му е потребен. Прнесувањето е таватур, дека луџето го примие и акцептираа.„ Шеих ал-албани рече, дека хадисот е сахих. Ат-талкхис ал-хабир 4/17. Исто така и насб ар-раја 1/196; Ирва ал-гхалил 1/158.)

Хашијат ибн абидин, 1/159; ал/мајму 1/356; кашхаф ал-кина 1/147; ал-мугни 3/461; Наил ал-автар 1/226; Мајму ал-фатава 21/460; аш-шарх ал-мумти ли-ш-шаих ибн утајмин 1/291

А Аллах знае се нај добро!

Шеих мухаммад салих ал-мунаџид
Извор: [You must be registered and logged in to see this link.] (Прашање број 2564)

Резуме: Учење куран (на памет), по следење на предходните аргументи е дозволено. Учење куран директно од мусхафот (книгата-куранот) е забрането, според предходното објаснување. А целосното знаење е само кај Аллах!

Превод: Абу ал-амин мухаммад [[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah

Дозволено ли е учење куран, во време на менструацијa? Ahlusunnahkopf
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот