Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 3 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 3 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
МодераторВо името на Аллах, Семилосниот, Милостивиот!Во одговорот на ова прашање е во врска со авторските права (copyright) Шејх Феиз го кажал следново:

Прво: Исламот не е индивидуална сопственост. Куранот и суннетот се објавени за луѓето како би биле следени.

Второ: Никаде во Куранот, ниту пака во суннетот ниту во делата во првите генерации не се спомнува дека исламот може да биде предмет на приватна сопственот како би се продавал и купувал.

Трето: Тоа го гледам како пречка за ширење на оваа преубава вера бидејчи повечето луѓе можат да се задоволат само со основните животни потреби така да и copyright (Авторските права) ги спречава во учење на својата вера.

Четврто: Многу луѓе купуваат исламски производи online (преку интернет) што може да ги одведе во забранети дела купување со кредитни картички и ткн.

Пето: copyright е денес за повечето луѓе постанал ништо друго освен бизнис во кои многу луѓе ги изгубиле своите правни цели на давата која треба само за Аллах да се работи.

Она што од ова гледам а тоа е дека copyright е голема пречка во ширање на оваа света вера . Возвишениот Аллах вели:

وَأَمَّا بِنِعْمَةِ رَبِّكَ فَحَدِّثْ

И за благодатите на својот Господар кажувај!

Пратеникот, саллаллаху алејхи ве селлем, рекол: “ Пренесите од мене па макар и еден ајет.(Бухари)

Исто така рекол: “Кој ќе повика кон патоказ - ќе има награда која ќе биде слична на наградата на оној кој го следи. Ништо не ќе им биде скратено од нивната награда... (Муслим)

Како некој че може да ја достави оваа вера која е најголемото богатсво на Земјата кога copyright го спречува да го направи тоа.

Го молам на Аллах да ни ги опрости нашите грешки и да не упати на нас на она што тој го сака и со што тој е задоволен. Ова е моето мислење а Аллах најдобро знае.


Шејх Феиз Мухаммед

Шејх Сулејман бил запрашан за ова прашање и неговиот одговор ги опфатил следниве точки:

1. Ова е современо прашање во кое учењаците (алимите) се разединиле.

2. Некои целосно ја исфрлиле оваа идеја, некои потполно ја прифатуле додека некои објаснале во некои конкретни детали..

3. Негов заклучок е да работите кои не се твое дело не можат да бидат заштитени со афторски права (copyright) како дело со предходни учењаци (Алими) така да некој на пример че го земе тоа дело и претендира право на него затоа што тој го објавил.

4. Доклку некој направил некое дело има право да го заштити со авторските права (Copyright) во смисла на продажба и купување така да никој не му е дозволено да го копира и да зарадува на него освен со негова дозвола.

5. Доколку некој би сакал да тоа дло да го копира поради учење или подучување, ширење на давата и ткн. Тој има право тоа да го направи дури и ако делото е заштитено со авторски права(Copyright-) но не смее да заработува со него. Исто така би требало да се купи ако се има можност бидејчи за сето тоа е потребно време и пари за да се напише делото и да се објави.

А Аллах најдобро знае.


Шејх сулејман ибн Насир ел-Улван


Секако,дека нема мешање да човекот со својата заработа настојува да го покрије трошковите настанати во штампањето на книгите но цените мораат да бидат рални и Прифатливи особено имајчи го тоа во предвид на економската ситуација кога луѓето едвај се врзуваат крај со крај. Не е во ред да заработува на една исламска книга да биде петострука или повече како што е со случајов денес.

Во времето кога исламските вредности се заоставени исламоскот знаење мора да се достави до пошироката јавност на секој можен начин. Ако погледнеме во историјата на исламот че погледнеме дека исламските учењаци не ги заштитувале своите дела своите дела со авторски права туку ги направиле достапни до умметот и оние кои бараат знаење како би се окористиле од нив. Исламското знаење не смее да биде ограничено само за оној кој има пари да купи книга, цд, програми. Знаењето мора да се направи за секој достапно, без разлика тали тој бил богат или сиромав.Извор: Tewhid.blogsopt.com

Обработка: Ahlu-Sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот