Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Copyright Авторско право во исламот EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Copyright Авторско право во исламот EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Copyright Авторско право во исламот EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Copyright Авторско право во исламот EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Copyright Авторско право во исламот EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Copyright Авторско право во исламот EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Copyright Авторско право во исламот EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Copyright Авторско право во исламот EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Copyright Авторско право во исламот EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Copyright Авторско право во исламот EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Copyright Авторско право во исламот EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Copyright Авторско право во исламот EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Copyright Авторско право во исламот EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Copyright Авторско право во исламот EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Copyright Авторско право во исламот EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Copyright Авторско право во исламот Vote_lcapCopyright Авторско право во исламот Voting_barCopyright Авторско право во исламот Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Copyright Авторско право во исламот Vote_lcapCopyright Авторско право во исламот Voting_barCopyright Авторско право во исламот Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Copyright Авторско право во исламот Vote_lcapCopyright Авторско право во исламот Voting_barCopyright Авторско право во исламот Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Copyright Авторско право во исламот Vote_lcapCopyright Авторско право во исламот Voting_barCopyright Авторско право во исламот Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Copyright Авторско право во исламот Vote_lcapCopyright Авторско право во исламот Voting_barCopyright Авторско право во исламот Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Copyright Авторско право во исламот Vote_lcapCopyright Авторско право во исламот Voting_barCopyright Авторско право во исламот Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Copyright Авторско право во исламот Vote_lcapCopyright Авторско право во исламот Voting_barCopyright Авторско право во исламот Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Copyright Авторско право во исламот Vote_lcapCopyright Авторско право во исламот Voting_barCopyright Авторско право во исламот Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Copyright Авторско право во исламот Vote_lcapCopyright Авторско право во исламот Voting_barCopyright Авторско право во исламот Vote_rcap 
Haqq (253)
Copyright Авторско право во исламот Vote_lcapCopyright Авторско право во исламот Voting_barCopyright Авторско право во исламот Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Copyright Авторско право во исламот Nocopyright


Во името на Аллах, Семилосниот, Милостивиот!Во одговорот на ова прашање е во врска со авторските права (copyright) Шејх Феиз го кажал следново:

Прво: Исламот не е индивидуална сопственост. Куранот и суннетот се објавени за луѓето како би биле следени.

Второ: Никаде во Куранот, ниту пака во суннетот ниту во делата во првите генерации не се спомнува дека исламот може да биде предмет на приватна сопственот како би се продавал и купувал.

Трето: Тоа го гледам како пречка за ширење на оваа преубава вера бидејчи повечето луѓе можат да се задоволат само со основните животни потреби така да и copyright (Авторските права) ги спречава во учење на својата вера.

Четврто: Многу луѓе купуваат исламски производи online (преку интернет) што може да ги одведе во забранети дела купување со кредитни картички и ткн.

Пето: copyright е денес за повечето луѓе постанал ништо друго освен бизнис во кои многу луѓе ги изгубиле своите правни цели на давата која треба само за Аллах да се работи.

Она што од ова гледам а тоа е дека copyright е голема пречка во ширање на оваа света вера . Возвишениот Аллах вели:

وَأَمَّا بِنِعْمَةِ رَبِّكَ فَحَدِّثْ

И за благодатите на својот Господар кажувај!

Пратеникот, саллаллаху алејхи ве селлем, рекол: “ Пренесите од мене па макар и еден ајет.(Бухари)

Исто така рекол: “Кој ќе повика кон патоказ - ќе има награда која ќе биде слична на наградата на оној кој го следи. Ништо не ќе им биде скратено од нивната награда... (Муслим)

Како некој че може да ја достави оваа вера која е најголемото богатсво на Земјата кога copyright го спречува да го направи тоа.

Го молам на Аллах да ни ги опрости нашите грешки и да не упати на нас на она што тој го сака и со што тој е задоволен. Ова е моето мислење а Аллах најдобро знае.


Шејх Феиз Мухаммед

Шејх Сулејман бил запрашан за ова прашање и неговиот одговор ги опфатил следниве точки:

1. Ова е современо прашање во кое учењаците (алимите) се разединиле.

2. Некои целосно ја исфрлиле оваа идеја, некои потполно ја прифатуле додека некои објаснале во некои конкретни детали..

3. Негов заклучок е да работите кои не се твое дело не можат да бидат заштитени со афторски права (copyright) како дело со предходни учењаци (Алими) така да некој на пример че го земе тоа дело и претендира право на него затоа што тој го објавил.

4. Доклку некој направил некое дело има право да го заштити со авторските права (Copyright) во смисла на продажба и купување така да никој не му е дозволено да го копира и да зарадува на него освен со негова дозвола.

5. Доколку некој би сакал да тоа дло да го копира поради учење или подучување, ширење на давата и ткн. Тој има право тоа да го направи дури и ако делото е заштитено со авторски права(Copyright-) но не смее да заработува со него. Исто така би требало да се купи ако се има можност бидејчи за сето тоа е потребно време и пари за да се напише делото и да се објави.

А Аллах најдобро знае.


Шејх сулејман ибн Насир ел-Улван


Секако,дека нема мешање да човекот со својата заработа настојува да го покрије трошковите настанати во штампањето на книгите но цените мораат да бидат рални и Прифатливи особено имајчи го тоа во предвид на економската ситуација кога луѓето едвај се врзуваат крај со крај. Не е во ред да заработува на една исламска книга да биде петострука или повече како што е со случајов денес.

Во времето кога исламските вредности се заоставени исламоскот знаење мора да се достави до пошироката јавност на секој можен начин. Ако погледнеме во историјата на исламот че погледнеме дека исламските учењаци не ги заштитувале своите дела своите дела со авторски права туку ги направиле достапни до умметот и оние кои бараат знаење како би се окористиле од нив. Исламското знаење не смее да биде ограничено само за оној кој има пари да купи книга, цд, програми. Знаењето мора да се направи за секој достапно, без разлика тали тој бил богат или сиромав.Извор: Tewhid.blogsopt.com

Обработка: Ahlu-Sunnah


______________________________________________Copyright Авторско право во исламот Dasdad


О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот