Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Дали е дозволено да помине дете пред намазлијата? EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Дали е дозволено да помине дете пред намазлијата? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Дали е дозволено да помине дете пред намазлијата? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Дали е дозволено да помине дете пред намазлијата? EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Дали е дозволено да помине дете пред намазлијата? EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Дали е дозволено да помине дете пред намазлијата? EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Дали е дозволено да помине дете пред намазлијата? EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Дали е дозволено да помине дете пред намазлијата? EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Дали е дозволено да помине дете пред намазлијата? EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Дали е дозволено да помине дете пред намазлијата? EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Дали е дозволено да помине дете пред намазлијата? EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Дали е дозволено да помине дете пред намазлијата? EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Дали е дозволено да помине дете пред намазлијата? EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Дали е дозволено да помине дете пред намазлијата? EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Дали е дозволено да помине дете пред намазлијата? EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Дали е дозволено да помине дете пред намазлијата? Vote_lcapДали е дозволено да помине дете пред намазлијата? Voting_barДали е дозволено да помине дете пред намазлијата? Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Дали е дозволено да помине дете пред намазлијата? Vote_lcapДали е дозволено да помине дете пред намазлијата? Voting_barДали е дозволено да помине дете пред намазлијата? Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Дали е дозволено да помине дете пред намазлијата? Vote_lcapДали е дозволено да помине дете пред намазлијата? Voting_barДали е дозволено да помине дете пред намазлијата? Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Дали е дозволено да помине дете пред намазлијата? Vote_lcapДали е дозволено да помине дете пред намазлијата? Voting_barДали е дозволено да помине дете пред намазлијата? Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Дали е дозволено да помине дете пред намазлијата? Vote_lcapДали е дозволено да помине дете пред намазлијата? Voting_barДали е дозволено да помине дете пред намазлијата? Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Дали е дозволено да помине дете пред намазлијата? Vote_lcapДали е дозволено да помине дете пред намазлијата? Voting_barДали е дозволено да помине дете пред намазлијата? Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Дали е дозволено да помине дете пред намазлијата? Vote_lcapДали е дозволено да помине дете пред намазлијата? Voting_barДали е дозволено да помине дете пред намазлијата? Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Дали е дозволено да помине дете пред намазлијата? Vote_lcapДали е дозволено да помине дете пред намазлијата? Voting_barДали е дозволено да помине дете пред намазлијата? Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Дали е дозволено да помине дете пред намазлијата? Vote_lcapДали е дозволено да помине дете пред намазлијата? Voting_barДали е дозволено да помине дете пред намазлијата? Vote_rcap 
Haqq (253)
Дали е дозволено да помине дете пред намазлијата? Vote_lcapДали е дозволено да помине дете пред намазлијата? Voting_barДали е дозволено да помине дете пред намазлијата? Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Abu Al-Amin

Abu Al-Amin
Брат
Брат
Од колку години треба дете да се спречи, ако сака пред оној кој што клања да премине?

Прашање:

Од колку години треба да го спречиме на бебе или мало дете, ако сака меџу нас и сутрето (обејкт, меџу тој што клања и правецот, за да може некој да помине пред него) да помине? И ако со нашето трудење не успеваме да го спречиме, дали е клајнањето наше не исправно?

Одговор:

Сета благодарност му припаџа на Аллах.

Муслиман треба да се потруди секогаш да има сутре пред него, без разлика дали тој ги води намазите како имам или сам. Даље треба секогаш да се потруди сешто, што сака да помине меџу него и сутрето, да го спречи, дека пејгамберот Дали е дозволено да помине дете пред намазлијата? 132318 рече:

„Ако клањате со сутре (арапски: „сутрах„) меџу луџето, и некој сака да помине пред вас (меџу сутрето и тој што клања), тогаш треба да го стисни назат; ако и даље покушува да помине, тогаш треба да се бори против него (во смисла, уште поцврсто да го стисне), затоа што на вистина е тој шејтанот.„ [пренесено од ал-бухари; ал-салах, 509; муслим, ал-салах, 505]

Што се однесува за мали деца, тогаш и тие треба да се спречат, според општото значење на доказите и дека Амр ибн шхуајб пренесува од таткому, дека дедому рекол:

„Застанавме со пејгамберот Дали е дозволено да помине дете пред намазлијата? 132318 во тханија адхкаир, кога дојде времето за клајнање - и така клањавме пред еден зид. Пејгамберот Дали е дозволено да помине дете пред намазлијата? 132318 клањаше директно пред зидот а ние зад него. Дојде едно животно и сакаше да помине меџу пред пејгамберот Дали е дозволено да помине дете пред намазлијата? 132318. Тој Дали е дозволено да помине дете пред намазлијата? 132318 толку далго го стискаше назат, дур се допре стомакот (на ресулАллах Дали е дозволено да помине дете пред намазлијата? 132318) и дур замина животното зад него.„ (пренесено од абу давуд број 807; од ал-албани класиран како сахих)

Ова ни прикажува, дека спречувањето на некој, кој што сака да помине, неје ограничено на некој возрасен човек или некој здрав што може да размисле. Но ако тој што клања се покушува за да го спречи на тој што сака да замине, но без успех - како е тогаш одлуката?

Шеих мухаммад ибн утајмин (рахимуАллах) рече:

„Гревот е на тој што ке промине. Ако правеш тоа, што пејгамберот Дали е дозволено да помине дете пред намазлијата? 132318 наредил, но не си бил во стање да го спречиш, нема никаков ефект за валидноста на твојот намаз.„ (ал-шарх ал-мумит страна 343)

Извор: Islam-QA.com (Прашање број. 20199)


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah

Дали е дозволено да помине дете пред намазлијата? Ahlusunnahkopf
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот