Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 4 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 4 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Abu Al-Amin

Abu Al-Amin
Брат
Брат
Од колку години треба дете да се спречи, ако сака пред оној кој што клања да премине?

Прашање:

Од колку години треба да го спречиме на бебе или мало дете, ако сака меџу нас и сутрето (обејкт, меџу тој што клања и правецот, за да може некој да помине пред него) да помине? И ако со нашето трудење не успеваме да го спречиме, дали е клајнањето наше не исправно?

Одговор:

Сета благодарност му припаџа на Аллах.

Муслиман треба да се потруди секогаш да има сутре пред него, без разлика дали тој ги води намазите како имам или сам. Даље треба секогаш да се потруди сешто, што сака да помине меџу него и сутрето, да го спречи, дека пејгамберот рече:

„Ако клањате со сутре (арапски: „сутрах„) меџу луџето, и некој сака да помине пред вас (меџу сутрето и тој што клања), тогаш треба да го стисни назат; ако и даље покушува да помине, тогаш треба да се бори против него (во смисла, уште поцврсто да го стисне), затоа што на вистина е тој шејтанот.„ [пренесено од ал-бухари; ал-салах, 509; муслим, ал-салах, 505]

Што се однесува за мали деца, тогаш и тие треба да се спречат, според општото значење на доказите и дека Амр ибн шхуајб пренесува од таткому, дека дедому рекол:

„Застанавме со пејгамберот во тханија адхкаир, кога дојде времето за клајнање - и така клањавме пред еден зид. Пејгамберот клањаше директно пред зидот а ние зад него. Дојде едно животно и сакаше да помине меџу пред пејгамберот . Тој толку далго го стискаше назат, дур се допре стомакот (на ресулАллах ) и дур замина животното зад него.„ (пренесено од абу давуд број 807; од ал-албани класиран како сахих)

Ова ни прикажува, дека спречувањето на некој, кој што сака да помине, неје ограничено на некој возрасен човек или некој здрав што може да размисле. Но ако тој што клања се покушува за да го спречи на тој што сака да замине, но без успех - како е тогаш одлуката?

Шеих мухаммад ибн утајмин (рахимуАллах) рече:

„Гревот е на тој што ке промине. Ако правеш тоа, што пејгамберот наредил, но не си бил во стање да го спречиш, нема никаков ефект за валидноста на твојот намаз.„ (ал-шарх ал-мумит страна 343)

Извор: Islam-QA.com (Прашање број. 20199)


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот