Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
работење во полиција, како и исправно носење хиџаб EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
работење во полиција, како и исправно носење хиџаб EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
работење во полиција, како и исправно носење хиџаб EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
работење во полиција, како и исправно носење хиџаб EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
работење во полиција, како и исправно носење хиџаб EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
работење во полиција, како и исправно носење хиџаб EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
работење во полиција, како и исправно носење хиџаб EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
работење во полиција, како и исправно носење хиџаб EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
работење во полиција, како и исправно носење хиџаб EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
работење во полиција, како и исправно носење хиџаб EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
работење во полиција, како и исправно носење хиџаб EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
работење во полиција, како и исправно носење хиџаб EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
работење во полиција, како и исправно носење хиџаб EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
работење во полиција, како и исправно носење хиџаб EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
работење во полиција, како и исправно носење хиџаб EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
работење во полиција, како и исправно носење хиџаб Vote_lcapработење во полиција, како и исправно носење хиџаб Voting_barработење во полиција, како и исправно носење хиџаб Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
работење во полиција, како и исправно носење хиџаб Vote_lcapработење во полиција, како и исправно носење хиџаб Voting_barработење во полиција, како и исправно носење хиџаб Vote_rcap 
Muwehhid (937)
работење во полиција, како и исправно носење хиџаб Vote_lcapработење во полиција, како и исправно носење хиџаб Voting_barработење во полиција, како и исправно носење хиџаб Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
работење во полиција, како и исправно носење хиџаб Vote_lcapработење во полиција, како и исправно носење хиџаб Voting_barработење во полиција, како и исправно носење хиџаб Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
работење во полиција, како и исправно носење хиџаб Vote_lcapработење во полиција, како и исправно носење хиџаб Voting_barработење во полиција, како и исправно носење хиџаб Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
работење во полиција, како и исправно носење хиџаб Vote_lcapработење во полиција, како и исправно носење хиџаб Voting_barработење во полиција, како и исправно носење хиџаб Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
работење во полиција, како и исправно носење хиџаб Vote_lcapработење во полиција, како и исправно носење хиџаб Voting_barработење во полиција, како и исправно носење хиџаб Vote_rcap 
Monoteizam (343)
работење во полиција, како и исправно носење хиџаб Vote_lcapработење во полиција, како и исправно носење хиџаб Voting_barработење во полиција, како и исправно носење хиџаб Vote_rcap 
muharem fazli (323)
работење во полиција, како и исправно носење хиџаб Vote_lcapработење во полиција, како и исправно носење хиџаб Voting_barработење во полиција, како и исправно носење хиџаб Vote_rcap 
Haqq (253)
работење во полиција, како и исправно носење хиџаб Vote_lcapработење во полиција, како и исправно носење хиџаб Voting_barработење во полиција, како и исправно носење хиџаб Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

ال اَلَك

ال اَلَك
Лектор
Лектор
Коментар на хадисот за двата вида на луѓе што РесулАллах, СаллАллаху алејхи ве селам, сеуште не ги видел.

Прашање број 47017

„Пренесено е дека пејгамберот, с.а.в.с., рекол: „Има два вида на пеколни луѓе кои сеуште не сум ги видел – мажи со камшици како опаш од крава со кои ќе ги тепаат луѓето, и жени – облечени, а сепак голи, со заводлив чекор и на главите нешто што наликува на грба од камила која виси на едната страна. Тие никогаш нема да стапнат во рајот, ниту миризбата негова ќе ја забележат. Иако мирисот на рајот може од голема далечина да се осети.“ (Пренесено од Ахмед, како и од Муслим, во неговиот сахих).“

Дали може ова да ни го објасните?

Сета благодарност Му припаѓа на Аллах, Субаханeху ве т'ала.

Претходниот хадис се совпаѓа со два вида на луѓе кои пејгамберот с.а.в.с. ги немал видено, затоа што, како што е пренесено, тие требало да да се појават после него. Нивниот крај ќе биде во пеколот, заради нивните гревови. Научниците го сметаат нивното појавување како еден од малите предзнаци на Судниот Ден. Тоа произлегува од следново:

1. „Мажи со камшици како опаш од крава“ - се мисли на оние кои ги тепаат другите без легитимна причина. На пример полицајци или други лица што вршат репресија, по наредба на државата и други причини. Ан-Навави рекол „Во врска со оние што имаат камшици – тоа се оние што работат за полицијата.“ (Шарх ан-навави за Сахих Муслим, 17/191)

Ал-Захави рекол: „Тие се помошници на угнетувачите, а тука најчесто се мисли на најлошата група владетели, како и неисправни владетели“. (Ал-Иша'ах ли Ашратил са'ха с. 119)

Доказ дека нивното појавување е предзнак на Денот има во збирката од имам Ахмед, каде што е забележано следното предание: „На крајот на времето во овој уммет ќе се појават мажи со камшици како опаш од говедо. Наутро ќе ја понесат Аллаховата лутина, а навечер ќе се вратат со Аллаховиот гнев.“ (Ал-Муснад 5/315; од Ал-Хаким во Ал-Мустадрак 4/483 и Ибн Хаџар во Ал-Каул Ал-Мусаддад фил дхаб ан Ал-Муснад с. 53-54, класиран како сахих/здрав хадис)

2. Вториот вид се „жени кои се облечени, а сепак голи, со заводлив чекор и на главите нешто што наликува на грба од камила која виси на едната страна.“ Ан-Навави го објаснува овој дел: „Ал-касијат ал-аријат (во превод „облечена, а сепак гола“), значи дека некои делови од телото ги разголуваат за да ја прикажат својата убавина. Според тоа, тие се облечени, а сепак голи. Исто така, кажано беше дека тие ќе носат тенка облека што го прикажува она што е под неа (ја оцртува долната облека), па и на тој начин тие се облечени, а сепак се практично голи.

Што се однесува до зборовите ма'илат мумилат (преведено како заводлив чекор), кажано е дека значи:
„ Одрекување од покорноста кон Аллах и од наредбата да се сочува чедноста и сл.“ Мумилат значи дека и другите ги учат на тоа што самите го прават. Понатамошното толкување вели „Ма'илат значи дека тие чекорат провокативно, а мумилат укажува на дополнително движење со рамениците“. Исто така се споменува и толкувањето дека тие се обидуваат да ги заведат мажите со истакнување на својот накит.

Зборовите „рушахунна аснимати кал'нукт“ (во превод „на главата нешто што наликува на грба од камила која виси на едната страна“) може да значат дека тие ги завиткуваат главите, па изгледа како да имаат грпка од камила. Ова е добро позната интерпретација. Ал-Мазари рекол: „Тоа може да се сфати и дека не ги наведнуваат главите во присуство на мажи, туку директно ги гледаат“. (Шарх Ан-Навави 'ала сахих Муслим, 17/191)

Шејх Ибн Утејмиин рекол: „Зборовите 'облечени, а сепак голи' се интерпретираат така, што значи дека тие (жени) носат кратка облека која не ја покрива нивната фигура, a која е задолжително да се покрие. Ова исто така може да се објасни и така дека тие (жени) носат тесна облека која ја покрива кожата, ама го оцртува телото.“ (Фатва Ал-Шаих Мухаммед Ибн Утејмиин, 2/825)

Хадисот сериозно нe опоменува на два грева:

1. Понижување и неправедно тепање на луѓето
2. Жените се претставуваат како заводнички и ја истакнуваат сексуалноста на своите тела. Воопшто не се придржуваат до прописот за носење хиџаб и воопшто не се придржуваат до прописите на Исламското однесување.

Ова е едно од чудата на пејгамберството бидејќи овие два вида на луѓе веќе се појавиле и навистина постојат, како што вели Ан-Навави рахиму Аллах.

Погледнете го и одговорот на прашањето број 14.627

Превод: Абу Ал-Амин Мухаммед (Abu Al-Amin Muhammad)
Корекција: Ел Алек (El Alek)
Проект: [You must be registered and logged in to see this link.]
Извор: Islam Q&A[justify]


______________________________________________
ال الَكْ

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Аллах џ.ш да ве награди , на двајцата прекрасно. Very Happy


______________________________________________работење во полиција, како и исправно носење хиџаб Dasdad


О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот