Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Дали жените во Рајот ќе имаат мажи? EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Дали жените во Рајот ќе имаат мажи? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Дали жените во Рајот ќе имаат мажи? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Дали жените во Рајот ќе имаат мажи? EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Дали жените во Рајот ќе имаат мажи? EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Дали жените во Рајот ќе имаат мажи? EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Дали жените во Рајот ќе имаат мажи? EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Дали жените во Рајот ќе имаат мажи? EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Дали жените во Рајот ќе имаат мажи? EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Дали жените во Рајот ќе имаат мажи? EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Дали жените во Рајот ќе имаат мажи? EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Дали жените во Рајот ќе имаат мажи? EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Дали жените во Рајот ќе имаат мажи? EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Дали жените во Рајот ќе имаат мажи? EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Дали жените во Рајот ќе имаат мажи? EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Дали жените во Рајот ќе имаат мажи? Vote_lcapДали жените во Рајот ќе имаат мажи? Voting_barДали жените во Рајот ќе имаат мажи? Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Дали жените во Рајот ќе имаат мажи? Vote_lcapДали жените во Рајот ќе имаат мажи? Voting_barДали жените во Рајот ќе имаат мажи? Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Дали жените во Рајот ќе имаат мажи? Vote_lcapДали жените во Рајот ќе имаат мажи? Voting_barДали жените во Рајот ќе имаат мажи? Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Дали жените во Рајот ќе имаат мажи? Vote_lcapДали жените во Рајот ќе имаат мажи? Voting_barДали жените во Рајот ќе имаат мажи? Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Дали жените во Рајот ќе имаат мажи? Vote_lcapДали жените во Рајот ќе имаат мажи? Voting_barДали жените во Рајот ќе имаат мажи? Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Дали жените во Рајот ќе имаат мажи? Vote_lcapДали жените во Рајот ќе имаат мажи? Voting_barДали жените во Рајот ќе имаат мажи? Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Дали жените во Рајот ќе имаат мажи? Vote_lcapДали жените во Рајот ќе имаат мажи? Voting_barДали жените во Рајот ќе имаат мажи? Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Дали жените во Рајот ќе имаат мажи? Vote_lcapДали жените во Рајот ќе имаат мажи? Voting_barДали жените во Рајот ќе имаат мажи? Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Дали жените во Рајот ќе имаат мажи? Vote_lcapДали жените во Рајот ќе имаат мажи? Voting_barДали жените во Рајот ќе имаат мажи? Vote_rcap 
Haqq (253)
Дали жените во Рајот ќе имаат мажи? Vote_lcapДали жените во Рајот ќе имаат мажи? Voting_barДали жените во Рајот ќе имаат мажи? Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Дали жените во Рајот ќе имаат мажи? Heaven002bsky002bbright002blight1

Прашање : Знаеме дека мажите во Џеннет[You must be registered and logged in to see this link.] ќе имаат хурии[You must be registered and logged in to see this link.], меѓутоа што ќе биде со жените, ќе имаат ли тие мажи во Џеннет?Одговор: Возвишениот Аллах за задоволствата на жителите на Џеннетот вели: “...во него ќе имате се она што вашите души ќе посакаат, и што било да побарате-ќе имате, ке бидете почестени од Оној Кој простува и Кој е Милостив.”(Фусиллет 32,33)И вели: “...во него ќе биде се што душите ќе посакаат и со кои очите ке се насладуваат, и во него вечно ќе престојувате.”(Ез-Зухруф, 71)Познато е дека бракот спаѓа во нешто највредно и најдобро што душите го сакаат, а тој ќе биде и во Џеннет помеѓу жителите на Џеннетот: мажите и жените. Така Возвишениот Аллах во Џеннет на жените ќе им даде маж кој и бил и маж на дуњалукот, како што вели Возвишениот: “Господару наш, воведи ги во еденските градини, кои си ги ветил и предците нивни и жените нивни и потмството нивно.”(Ел-Му’минун,Cool

Ако жената на дуњалукот[You must be registered and logged in to see this link.] била двапати мажена, таа ќе го одбере мажот од нивдвајца кој таа сака. А ако не била мажена, Возвишениот Аллах џ.ш ќе и даде маж со кој ќе биде задоволна. Задоволствата во Џеннетот не се привилегија само за мажите, туку и за жените и мажите, а еден од тие задоволства нормално е бракот. Меѓутоа, некој можеби ќе каже дека Возвишениот Аллах џ.ш ги спомнал хуриите, а тоа се сопруги, а не спомнал дека жените ќе имаат мажи. На таквиот ќе му кажеме дека се спомнати сопруги-жени, затоа што мажот е тој што воглавно бара и посакува.Шејх Усејмин

Преземено: Nekada zena bjese biser- Повик кон ВистинатаПревод: Муслима

[You must be registered and logged in to see this link.] Рај


[You must be registered and logged in to see this link.] Рајска девица недопрена и непогледната од ниедно живо суштество


[You must be registered and logged in to see this link.] Овој свет


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
Дали жените во Рајот ќе имаат мажи? Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

Келиметул-Хакк

Келиметул-Хакк
Талиб
Талиб
Знаете ли со кои четири жени ќе биде Аллаховиот Миленик Мухаммед салаллаху алејхи ве селлем во Џеннет!!!!
Кој ќе погоди ќе го честам кафе кога ќе дојдам Македонија следната недела!!!

Abu Al-Amin

Abu Al-Amin
Брат
Брат
Келиметул-Хакк напиша:Знаете ли со кои четири жени ќе биде Аллаховиот Миленик Мухаммед салаллаху алејхи ве селлем во Џеннет!!!!
Кој ќе погоди ќе го честам кафе кога ќе дојдам Македонија следната недела!!!

Фатима бин мухаммад, хатиџа, меријем и черката на музахим, жена на фараун.

Ако е точно, и ако го мислиш ова, се радвам на едно „макиато„, ако не - известине кои се тие и ти давам едно малечко еспресо!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah

Дали жените во Рајот ќе имаат мажи? Ahlusunnahkopf
http://www.ahlu-sunnah.org

Келиметул-Хакк

Келиметул-Хакк
Талиб
Талиб
Abu Al-Amin напиша:

Фатима бин мухаммад, хатиџа, меријем и черката на музахим, жена на фараун.

Ако е точно, и ако го мислиш ова, се радвам на едно „макиато„, ако не - известине кои се тие и ти давам едно малечко еспресо!


Грешка, Фатима е негова ќерка, не може дабиде негова жена во Џеннет!!


Овие што ги наброја се оние четири жени кои го шпотполнале ИМАНОТ!


Жената на фараонот се викала Асија!!!


Ајде другите да видиме абу Емин беше блиску!!!


Частењето важи уште, ето јас заработав едно експресо!!!!

Monoteizam

Monoteizam
Редовен член
Редовен член
Акхи кафе секако, ама и по една слатка кај докторон ехехех.

Според она што јас го знам овие се имињата на жените од Мухаммед алејхи селам во Џеннет:

Мерјем, Асија, Хатиџа и Ајша радијјаллаху анхума.

Сепак Аллах најдобро знае.

Келиметул-Хакк

Келиметул-Хакк
Талиб
Талиб
Monoteizam напиша:Акхи кафе секако, ама и по една слатка кај докторон ехехех.

Според она што јас го знам овие се имињата на жените од Мухаммед алејхи селам во Џеннет:

Мерјем, Асија, Хатиџа и Ајша радијјаллаху анхума.

Сепак Аллах најдобро знае.МашаАллах, го доби и кафето и слатката иншаАллах!!!
БаракАллаху фикум!!!!

Abu Al-Amin

Abu Al-Amin
Брат
Брат
Monoteizam напиша:Акхи кафе секако, ама и по една слатка кај докторон ехехех.

Според она што јас го знам овие се имињата на жените од Мухаммед алејхи селам во Џеннет:

Мерјем, Асија, Хатиџа и Ајша радијјаллаху анхума.

Сепак Аллах најдобро знае.


csssssss....deka podorbo go razbra, zatoa odgovori tachno! SKANDAL!!!

...bez razlika, inshAllah, koga ke dojdam ja na "Ziaret" kaj vas, ke vi dadam, Kafe, Slatka, Sladolet, Borovnica, Limonada, Kokoshka Pechena - sve sto vi dusha sakat! InshAllah!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah

Дали жените во Рајот ќе имаат мажи? Ahlusunnahkopf
http://www.ahlu-sunnah.org

Келиметул-Хакк

Келиметул-Хакк
Талиб
Талиб
Abu Al-Amin напиша:

csssssss....deka podorbo go razbra, zatoa odgovori tachno! SKANDAL!!!

...bez razlika, inshAllah, koga ke dojdam ja na "Ziaret" kaj vas, ke vi dadam, Kafe, Slatka, Sladolet, Borovnica, Limonada, Kokoshka Pechena - sve sto vi dusha sakat! InshAllah!


Не беше договорена работа ама ако си имал ниет да частиш бујрум!!!

Келиметул-Хакк

Келиметул-Хакк
Талиб
Талиб
Некаде прочитав за строста на Аиша р.а. кога се мажила за Мухаммед с.а.в.с. ама не можам повторно да го најдам. Прочитав дека е направено истражување и дека биле многу постара него што ни е познато, па ако има некој нешто бујрум те јас не се сеќавам каде го прочитав, а ме интересира подедално околу оваа работа.


Ајде Abu Al-Amin имаш прилика заработи и ти нешто за честење ево јас нудам добар ручек!!!!

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот