Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор


Прашање : Знаеме дека мажите во Џеннет[You must be registered and logged in to see this link.] ќе имаат хурии[You must be registered and logged in to see this link.], меѓутоа што ќе биде со жените, ќе имаат ли тие мажи во Џеннет?Одговор: Возвишениот Аллах за задоволствата на жителите на Џеннетот вели: “...во него ќе имате се она што вашите души ќе посакаат, и што било да побарате-ќе имате, ке бидете почестени од Оној Кој простува и Кој е Милостив.”(Фусиллет 32,33)И вели: “...во него ќе биде се што душите ќе посакаат и со кои очите ке се насладуваат, и во него вечно ќе престојувате.”(Ез-Зухруф, 71)Познато е дека бракот спаѓа во нешто највредно и најдобро што душите го сакаат, а тој ќе биде и во Џеннет помеѓу жителите на Џеннетот: мажите и жените. Така Возвишениот Аллах во Џеннет на жените ќе им даде маж кој и бил и маж на дуњалукот, како што вели Возвишениот: “Господару наш, воведи ги во еденските градини, кои си ги ветил и предците нивни и жените нивни и потмството нивно.”(Ел-Му’минун,Cool

Ако жената на дуњалукот[You must be registered and logged in to see this link.] била двапати мажена, таа ќе го одбере мажот од нивдвајца кој таа сака. А ако не била мажена, Возвишениот Аллах џ.ш ќе и даде маж со кој ќе биде задоволна. Задоволствата во Џеннетот не се привилегија само за мажите, туку и за жените и мажите, а еден од тие задоволства нормално е бракот. Меѓутоа, некој можеби ќе каже дека Возвишениот Аллах џ.ш ги спомнал хуриите, а тоа се сопруги, а не спомнал дека жените ќе имаат мажи. На таквиот ќе му кажеме дека се спомнати сопруги-жени, затоа што мажот е тој што воглавно бара и посакува.Шејх Усејмин

Преземено: Nekada zena bjese biser- Повик кон ВистинатаПревод: Муслима

[You must be registered and logged in to see this link.] Рај


[You must be registered and logged in to see this link.] Рајска девица недопрена и непогледната од ниедно живо суштество


[You must be registered and logged in to see this link.] Овој свет


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Келиметул-Хакк

Келиметул-Хакк
Талиб
Талиб
Знаете ли со кои четири жени ќе биде Аллаховиот Миленик Мухаммед салаллаху алејхи ве селлем во Џеннет!!!!
Кој ќе погоди ќе го честам кафе кога ќе дојдам Македонија следната недела!!!

Abu Al-Amin

Abu Al-Amin
Брат
Брат
Келиметул-Хакк напиша:Знаете ли со кои четири жени ќе биде Аллаховиот Миленик Мухаммед салаллаху алејхи ве селлем во Џеннет!!!!
Кој ќе погоди ќе го честам кафе кога ќе дојдам Македонија следната недела!!!

Фатима бин мухаммад, хатиџа, меријем и черката на музахим, жена на фараун.

Ако е точно, и ако го мислиш ова, се радвам на едно „макиато„, ако не - известине кои се тие и ти давам едно малечко еспресо!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Келиметул-Хакк

Келиметул-Хакк
Талиб
Талиб
Abu Al-Amin напиша:

Фатима бин мухаммад, хатиџа, меријем и черката на музахим, жена на фараун.

Ако е точно, и ако го мислиш ова, се радвам на едно „макиато„, ако не - известине кои се тие и ти давам едно малечко еспресо!


Грешка, Фатима е негова ќерка, не може дабиде негова жена во Џеннет!!


Овие што ги наброја се оние четири жени кои го шпотполнале ИМАНОТ!


Жената на фараонот се викала Асија!!!


Ајде другите да видиме абу Емин беше блиску!!!


Частењето важи уште, ето јас заработав едно експресо!!!!

Monoteizam

Monoteizam
Редовен член
Редовен член
Акхи кафе секако, ама и по една слатка кај докторон ехехех.

Според она што јас го знам овие се имињата на жените од Мухаммед алејхи селам во Џеннет:

Мерјем, Асија, Хатиџа и Ајша радијјаллаху анхума.

Сепак Аллах најдобро знае.

Келиметул-Хакк

Келиметул-Хакк
Талиб
Талиб
Monoteizam напиша:Акхи кафе секако, ама и по една слатка кај докторон ехехех.

Според она што јас го знам овие се имињата на жените од Мухаммед алејхи селам во Џеннет:

Мерјем, Асија, Хатиџа и Ајша радијјаллаху анхума.

Сепак Аллах најдобро знае.МашаАллах, го доби и кафето и слатката иншаАллах!!!
БаракАллаху фикум!!!!

Abu Al-Amin

Abu Al-Amin
Брат
Брат
Monoteizam напиша:Акхи кафе секако, ама и по една слатка кај докторон ехехех.

Според она што јас го знам овие се имињата на жените од Мухаммед алејхи селам во Џеннет:

Мерјем, Асија, Хатиџа и Ајша радијјаллаху анхума.

Сепак Аллах најдобро знае.


csssssss....deka podorbo go razbra, zatoa odgovori tachno! SKANDAL!!!

...bez razlika, inshAllah, koga ke dojdam ja na "Ziaret" kaj vas, ke vi dadam, Kafe, Slatka, Sladolet, Borovnica, Limonada, Kokoshka Pechena - sve sto vi dusha sakat! InshAllah!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Келиметул-Хакк

Келиметул-Хакк
Талиб
Талиб
Abu Al-Amin напиша:

csssssss....deka podorbo go razbra, zatoa odgovori tachno! SKANDAL!!!

...bez razlika, inshAllah, koga ke dojdam ja na "Ziaret" kaj vas, ke vi dadam, Kafe, Slatka, Sladolet, Borovnica, Limonada, Kokoshka Pechena - sve sto vi dusha sakat! InshAllah!


Не беше договорена работа ама ако си имал ниет да частиш бујрум!!!

Келиметул-Хакк

Келиметул-Хакк
Талиб
Талиб
Некаде прочитав за строста на Аиша р.а. кога се мажила за Мухаммед с.а.в.с. ама не можам повторно да го најдам. Прочитав дека е направено истражување и дека биле многу постара него што ни е познато, па ако има некој нешто бујрум те јас не се сеќавам каде го прочитав, а ме интересира подедално околу оваа работа.


Ајде Abu Al-Amin имаш прилика заработи и ти нешто за честење ево јас нудам добар ручек!!!!

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот