Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Донесување салават на Пратеникот, алејхи селлам, EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Донесување салават на Пратеникот, алејхи селлам, EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Донесување салават на Пратеникот, алејхи селлам, EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Донесување салават на Пратеникот, алејхи селлам, EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Донесување салават на Пратеникот, алејхи селлам, EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Донесување салават на Пратеникот, алејхи селлам, EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Донесување салават на Пратеникот, алејхи селлам, EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Донесување салават на Пратеникот, алејхи селлам, EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Донесување салават на Пратеникот, алејхи селлам, EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Донесување салават на Пратеникот, алејхи селлам, EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Донесување салават на Пратеникот, алејхи селлам, EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Донесување салават на Пратеникот, алејхи селлам, EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Донесување салават на Пратеникот, алејхи селлам, EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Донесување салават на Пратеникот, алејхи селлам, EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Донесување салават на Пратеникот, алејхи селлам, EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Донесување салават на Пратеникот, алејхи селлам, Vote_lcapДонесување салават на Пратеникот, алејхи селлам, Voting_barДонесување салават на Пратеникот, алејхи селлам, Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Донесување салават на Пратеникот, алејхи селлам, Vote_lcapДонесување салават на Пратеникот, алејхи селлам, Voting_barДонесување салават на Пратеникот, алејхи селлам, Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Донесување салават на Пратеникот, алејхи селлам, Vote_lcapДонесување салават на Пратеникот, алејхи селлам, Voting_barДонесување салават на Пратеникот, алејхи селлам, Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Донесување салават на Пратеникот, алејхи селлам, Vote_lcapДонесување салават на Пратеникот, алејхи селлам, Voting_barДонесување салават на Пратеникот, алејхи селлам, Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Донесување салават на Пратеникот, алејхи селлам, Vote_lcapДонесување салават на Пратеникот, алејхи селлам, Voting_barДонесување салават на Пратеникот, алејхи селлам, Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Донесување салават на Пратеникот, алејхи селлам, Vote_lcapДонесување салават на Пратеникот, алејхи селлам, Voting_barДонесување салават на Пратеникот, алејхи селлам, Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Донесување салават на Пратеникот, алејхи селлам, Vote_lcapДонесување салават на Пратеникот, алејхи селлам, Voting_barДонесување салават на Пратеникот, алејхи селлам, Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Донесување салават на Пратеникот, алејхи селлам, Vote_lcapДонесување салават на Пратеникот, алејхи селлам, Voting_barДонесување салават на Пратеникот, алејхи селлам, Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Донесување салават на Пратеникот, алејхи селлам, Vote_lcapДонесување салават на Пратеникот, алејхи селлам, Voting_barДонесување салават на Пратеникот, алејхи селлам, Vote_rcap 
Haqq (253)
Донесување салават на Пратеникот, алејхи селлам, Vote_lcapДонесување салават на Пратеникот, алејхи селлам, Voting_barДонесување салават на Пратеникот, алејхи селлам, Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Донесување салават на Пратеникот, алејхи селлам, помеѓу умереноста и претерувањето

Возвишениот Аллах, посебно го одбрал и одликувал нашиот веровесник Мухаммед, алејхи селлам, го завиткал со облеката на веровесништвото и задолжил со доставувањето на Неговото послание. Тој е најодбраниот од сите Адемови потомци, драгоценост во нишката на Аллаховите пратеници, Аллахов роб, миленик и пратеник. Тој е првиот човек над кого земјата на Судниот ден ќе се распука, и првиот кој ќе има право на шеф’ат – заговорништво. За посебо да ја истакне неговата вредност, укаже на неговото високо место кое го зазема и нè потсети на обврската на прикажување љубов и почит кон него, Возвишениот Аллах ни пропишал донесување салават на Мухаммед, а.с., што секако претставува вид на ибадет: „Аллах и Неговите мелеци донесуваат салават (го благословуваат)на Веровесникот. О вие кои верувате, и вие благословувајте го и праќајте му поздрав!“ (Ел-Ахзаб, 56)

Голема е наградата која му следи на оној кој ќе донесува салават на најдостоинственото и најчесното од сите суштества, Аллаховиот Пратеник, Мухаммед, а.с.
Од Ебу Хурејре, радијаллаху анху, се пренесува дека Аллаховиот Пратеник, алејхи селам, рекол: „Кој донесе на мене еден салават, Аллах ќе донесе десет салавати на него.“ (Муслим)
Истотака, Енес, р.а., пренесува дека Аллаховиот Пратеник, алејхи селам, рекол: „Кој на мене ќе донесе еден салават, Аллах ќе донесе на него десет салавати, ќе му избрише десет лоши дела и ќе го подигне за десет степени.“ (Ахмед и ибн Хиббан).
Особено вредно е да се донесува салават во петок. Од Евс б. Евс, р.а., се пренесува дека Аллаховиот Пратеник, алејхи селам, рекол: „Петок е еден од вашите најдобри денови... па затоа, донесувајте салавати на мене во петок, бидејќи навистина вашите салавати ми се прикажуваат..“ (Ахмед, Ебу Давид). Салавати се пропишани да се донесуваат и после секој езан. Имено Пратеникот, алејхи селам, рекол:„Кога ќе го чуете муезинот, повторувајте го она што го вели, а потоа донесете салават на мене..“ (Муслим од Абдуллах б. Амр б. Ел-Ас, р.а.)
Салаватите и селамите кои ги донесуваат верниците на Пратеникот, алејхи селам, му се предочени.
Абдуллах ибн Месуд, р.а., пренесува дека Пратеникот, алејхи селам, рекол: „Постојат Аллахови мелеци кои патуваат по земјата и кои ги пренесуваат селамите кои што ги упатат припадниците од мојот уммет.“ (Ахмед и Несаи)

За жал, кога станува збор за салаватите и селамите на Пратеникот, алејхи селам, постојат некои погрешни убедувања и празноверија. Едно од нив е и тоа дека Пратеникот, а.с., ја пружа својата рака во кабурот да би го поселамил оној кој му нарекол селам, и дека тоа им се случило на некои евлии и избраници. Ова секако е празно убедување кое нема никаква шеријатска основа.
Затоа, драги браќа, да бидеме од оние кои на шеријатски легитимен и пропишан начин донесуваат салават, и од оние чии јазици се квасат и ги поместуваат своите усни кога ќе се спомене Мухаммед, алејхи селлам, зошто, во спротивно ќе бидеме од оние за кои што рекол Пратеникот, алејхи селлам: „Навистина, вистински шкртец е оној пред кого се споменам, а тој не носи салават на мене.“ (Ахмед, Тирмизи)

Хаттиб: Салах ел-Будејр

Превземено:
Исламски-Центар


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
Донесување салават на Пратеникот, алејхи селлам, Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот