Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
На што треба да се внимава додека се врши нужда EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
На што треба да се внимава додека се врши нужда EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
На што треба да се внимава додека се врши нужда EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
На што треба да се внимава додека се врши нужда EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
На што треба да се внимава додека се врши нужда EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
На што треба да се внимава додека се врши нужда EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
На што треба да се внимава додека се врши нужда EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
На што треба да се внимава додека се врши нужда EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
На што треба да се внимава додека се врши нужда EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
На што треба да се внимава додека се врши нужда EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
На што треба да се внимава додека се врши нужда EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
На што треба да се внимава додека се врши нужда EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
На што треба да се внимава додека се врши нужда EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
На што треба да се внимава додека се врши нужда EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
На што треба да се внимава додека се врши нужда EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 6 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 6 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
На што треба да се внимава додека се врши нужда Vote_lcapНа што треба да се внимава додека се врши нужда Voting_barНа што треба да се внимава додека се врши нужда Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
На што треба да се внимава додека се врши нужда Vote_lcapНа што треба да се внимава додека се врши нужда Voting_barНа што треба да се внимава додека се врши нужда Vote_rcap 
Muwehhid (937)
На што треба да се внимава додека се врши нужда Vote_lcapНа што треба да се внимава додека се врши нужда Voting_barНа што треба да се внимава додека се врши нужда Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
На што треба да се внимава додека се врши нужда Vote_lcapНа што треба да се внимава додека се врши нужда Voting_barНа што треба да се внимава додека се врши нужда Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
На што треба да се внимава додека се врши нужда Vote_lcapНа што треба да се внимава додека се врши нужда Voting_barНа што треба да се внимава додека се врши нужда Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
На што треба да се внимава додека се врши нужда Vote_lcapНа што треба да се внимава додека се врши нужда Voting_barНа што треба да се внимава додека се врши нужда Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
На што треба да се внимава додека се врши нужда Vote_lcapНа што треба да се внимава додека се врши нужда Voting_barНа што треба да се внимава додека се врши нужда Vote_rcap 
Monoteizam (343)
На што треба да се внимава додека се врши нужда Vote_lcapНа што треба да се внимава додека се врши нужда Voting_barНа што треба да се внимава додека се врши нужда Vote_rcap 
muharem fazli (323)
На што треба да се внимава додека се врши нужда Vote_lcapНа што треба да се внимава додека се врши нужда Voting_barНа што треба да се внимава додека се врши нужда Vote_rcap 
Haqq (253)
На што треба да се внимава додека се врши нужда Vote_lcapНа што треба да се внимава додека се врши нужда Voting_barНа што треба да се внимава додека се врши нужда Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Додека се врши нужда треба да се внимава на следниве адаби - правила:

1. Кога се влегува во тоалет, не смее да се носи со себе ништо што има на себе напишано некое Аллахово име или некој Курански ајет, бидејќи Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алејхи ве селлем:
„Носел прстен на кој било изгравирано Мухаммед, Аллахов Пратеник и го вадел при влегување во тоалет.“

2. Да се изучи еузу и бисмилла пред да се зачекори во тоалетот со левата нога или пред да ја соблече облеката, ако ја врши нуждата на отворено место, така што ќе каже:
„Бисмиллахи, Аллахуме инни еузу бике минел хубси вел хабаси“ - Во името на Аллах, Аллаху заштити ме од шејтанот и сите нечистотии;

3. Треба да се молчи додека се врши нужда и да не се зборува ништо, освен во случај кога мора нешто да се одговори;

4. Да се почитува правецот на Киблата така што нема да се врти ни од напред ни од зади, туку ќе се сврти на онаа страна така што Киблата ќе му дојде од лева или десна страна, освен во случај кога е заклонет од Киблата со нешто во непосредна близина, како што е ѕид и сл., бидејќи Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алејхи ве селлем, рекол: „Не вртете се, при извршувањето на мала или голема нужда, со предната или задната страна кон Кибла!“;

5.Да не се врши нужда во животинско дувло, поради можноста во него да има некое животно или друго суштество кое може да му нанесе некое зло и кое ќе го вознемири без причина;

6. Да не се врши нужда на патеки каде што поминуваат луѓето и каде што луѓето седат и разговараат;

7. Без потреба да не се врши нужда стоејќи, затоа што тоа не му доликува на муслиманот и постои можност да дојде до прскање од урината на облеката;

8. Да не се урина во местото каде се капе, ниту во стоена или течна вода, ниту на гроб, ниту во џамија - без разлика дали се врши во некаков сад;

9. Во тоалетот да се влегува со лева нога, а од него да се излегува со десна нога, а излегувајќи треба да се каже: „Гуфранеке“ (Барам прошка од Тебе);

10. Да не се чисти со засушен животински измет и коски, (затоа што тоа е храна на џинните муслимани).

Задолжително е бришењето или миењето да се извршат само со левата рака, а убаво е да се извршат непарен број пати, и тоа три пати, пет пати итн. По извршеното бришење или миење, рацете треба добро да се измијат со сапун.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
На што треба да се внимава додека се врши нужда Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот