Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Борба на Аллаховиот пат со докази... EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Борба на Аллаховиот пат со докази... EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Борба на Аллаховиот пат со докази... EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Борба на Аллаховиот пат со докази... EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Борба на Аллаховиот пат со докази... EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Борба на Аллаховиот пат со докази... EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Борба на Аллаховиот пат со докази... EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Борба на Аллаховиот пат со докази... EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Борба на Аллаховиот пат со докази... EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Борба на Аллаховиот пат со докази... EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Борба на Аллаховиот пат со докази... EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Борба на Аллаховиот пат со докази... EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Борба на Аллаховиот пат со докази... EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Борба на Аллаховиот пат со докази... EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Борба на Аллаховиот пат со докази... EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Борба на Аллаховиот пат со докази... Vote_lcapБорба на Аллаховиот пат со докази... Voting_barБорба на Аллаховиот пат со докази... Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Борба на Аллаховиот пат со докази... Vote_lcapБорба на Аллаховиот пат со докази... Voting_barБорба на Аллаховиот пат со докази... Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Борба на Аллаховиот пат со докази... Vote_lcapБорба на Аллаховиот пат со докази... Voting_barБорба на Аллаховиот пат со докази... Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Борба на Аллаховиот пат со докази... Vote_lcapБорба на Аллаховиот пат со докази... Voting_barБорба на Аллаховиот пат со докази... Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Борба на Аллаховиот пат со докази... Vote_lcapБорба на Аллаховиот пат со докази... Voting_barБорба на Аллаховиот пат со докази... Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Борба на Аллаховиот пат со докази... Vote_lcapБорба на Аллаховиот пат со докази... Voting_barБорба на Аллаховиот пат со докази... Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Борба на Аллаховиот пат со докази... Vote_lcapБорба на Аллаховиот пат со докази... Voting_barБорба на Аллаховиот пат со докази... Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Борба на Аллаховиот пат со докази... Vote_lcapБорба на Аллаховиот пат со докази... Voting_barБорба на Аллаховиот пат со докази... Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Борба на Аллаховиот пат со докази... Vote_lcapБорба на Аллаховиот пат со докази... Voting_barБорба на Аллаховиот пат со докази... Vote_rcap 
Haqq (253)
Борба на Аллаховиот пат со докази... Vote_lcapБорба на Аллаховиот пат со докази... Voting_barБорба на Аллаховиот пат со докази... Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Monoteizam

Monoteizam
Редовен член
Редовен член
Борба на Аллаховиот пат со докази од Кур’ан и Суннет.

Совети од Кур’ан и Суннет.

Борбата на Аллаховиот пат е кулминација во Исламот, а состојбата од оние кои се борат на тој пат е највисоко во Џеннет, како и на овој свет, затоа на Аллаховиот Посланик салаллаху алејхи ве селлем му припаѓа
најчесното место во однос на другите луѓе.

Посланикот салаллаху алејхи ве селлем, на Аллаховиот пат се борел на сите можни начини, со искрена борба и срце и душа и да’ва.

Своето време го поминал во борба и затоа неговиот степен е највисок кај Возвишениот Аллах тебареке ве те’ала.

Возвишениот Господар наредил борба уште од самиот почеток, кажувајќи:
“Затоа не отстапувај им на неверниците и со Кур’анот борисе против нив со голема борба.“ (Фуркан 52)

Со ова суре објавено во Мекка Посланикот салаллаху алејхи ве селлем добива наредба да се бори по пат на објаснување на Кур’анот и неговото значење, и борба против лицемерите и тоа со докази од Возвишената Аллахова објава.

Овој чин кој е застапен кај посебна група од луѓе иако се малкумина тие се најплменити кај Аллах тебареке ве те’ала.

Шејх Мухаммед ибн Абдул Веххаб, рахимехуллах, во делото ’Опскрба за Ахирет’.

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот