Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Пластична хирургија EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Пластична хирургија EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Пластична хирургија EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пластична хирургија EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Пластична хирургија EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Пластична хирургија EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Пластична хирургија EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Пластична хирургија EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Пластична хирургија EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пластична хирургија EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пластична хирургија EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Пластична хирургија EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Пластична хирургија EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Пластична хирургија EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Пластична хирургија EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Пластична хирургија Vote_lcapПластична хирургија Voting_barПластична хирургија Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Пластична хирургија Vote_lcapПластична хирургија Voting_barПластична хирургија Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Пластична хирургија Vote_lcapПластична хирургија Voting_barПластична хирургија Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Пластична хирургија Vote_lcapПластична хирургија Voting_barПластична хирургија Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Пластична хирургија Vote_lcapПластична хирургија Voting_barПластична хирургија Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Пластична хирургија Vote_lcapПластична хирургија Voting_barПластична хирургија Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Пластична хирургија Vote_lcapПластична хирургија Voting_barПластична хирургија Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Пластична хирургија Vote_lcapПластична хирургија Voting_barПластична хирургија Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Пластична хирургија Vote_lcapПластична хирургија Voting_barПластична хирургија Vote_rcap 
Haqq (253)
Пластична хирургија Vote_lcapПластична хирургија Voting_barПластична хирургија Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1Пластична хирургија Empty Пластична хирургија on Сре 26 Окт 2011, 1:55 am

Abu Al-Amin

Abu Al-Amin
Брат
Брат
Прашање:

Би сакал да знам, дали пластична хирургиjа на носот е харам, нарочито во случај, кој што ме оптеретува пцихички и кој што ми го утежува животот? Доктурите ми ја припоручуваат операцијаta.

Одговор:

Секоја благодарност му припаџа на Аллах, табараках ва теала!

Пластичната хирургија се оделува во две категории:

1. Потребни операции:

Тие вклучуваат операции кои се вршат со цел да се елиминираат стигмите, како оние кои што се резултат на болест или сообраќајни несреќи, пожари и слично, или да се поправат вродени дефекти, например да се отстрани дупли прст или да се одели прст, кој што е со друг залепен и итк.

Овој тип на операција е дозволен. Постојат докази во суннетот, каде што се потврдува дека тие се дозволени, и дека оние кои што ке го направат тоа, немаат намера да го променат создавањето Аллахово:

Се пренесува од страна на Ибн Асад Aрфаја дека го изгубил носот во битката на ал-кулаб за време на џахилија, и потоа носел направен нос од сребро, кои, сепак бил исцрпен. Пратеникот Пластична хирургија 132318 го поучил да носи нос изработен од злато.(Тирмизи, 1770; Абу Давуд, 4232;. ан-насаи 5161. Ал-Албаани во Ал-Ирва Џалил, 824 го класифицира како Хасан)

Постои пренесување, каде што "Абд-Аллах ибн Mасуд рече:" Го слушнав на Аллаховиот пратеник Пластична хирургија 132318 дека ги клеветеше на оние жени, кои што ги кубат на веѓите и кои што ги фајловаат нивните
заби за да се разубуваат и Аллаховото создание изменат.
"(Bухари и Муслим).

Ан-Навави (рахимуАллах) објаснува и рече: Изразот „оние кои што ги фајловаат нивните заби" се однесува на оние кои тоа го направиле со цел на разубавување и изгледање за помлади. Тоа докажува дека она што е направено за подобрување на изгледот, е Харам. Сепак, ако постои потреба за медицинско лекување или за поправање на забите, тогаш нема ништо лошо во тоа. А Аллах знае најдобро."

2. Со предходното објаснување се приклучуваме во фториот тип на пластична хирургија, оној што сеизвршува со цел на разубавување. Таквите операции се извршени со цел да се подобри изгледот на окото од очевидецот, како например да се разубават носот, со помалување на него, или да се разубават дојките, со зголемување или намалување на истите, или да се прави фејс лифтинг (затегнување на кожата во лицето) итк.

Овој тип на хирургија е неопходна и без потребна причина, затоа што тоа само служи за менување на создавањето Аллахово и во согласност со нескопосник со желби и желбите на луѓето во него. Вакво нешто е Харам и тоа не е дозволено, бидејќи тоа е промена, како што веќе спомнавме, на созданието Алахово. Аллах вели (со пирближно значење):

Оние повикуваат освен Него: се повикуваат на жени кипови, се повикуваат само на Шејтанот непослушен: Аллах него го проколни. Рече: Ќе им го одземам, сигурно од робовите Твои, делот пропишан. И сосем сигурно ќе ги скршнувам, и сосем сигурно ќе им донесувам лажни надежи, и сосем сигурно ќе им наредувам, и сосем сигурно ќе му ги сечат ушите на добитокот, и сосем сигурно ќе им наредувам па ќе го менуваат творењето Аллахово.” А оној кој ќе го земе Шејтанот за пријател, а не Аллах, ќе се нурне во очигледна пропаст. [4:117-119]

Шејтанот е тој, кој што на луџето им сугерира, Аллаховото созданије да го изменат:

Видише исто објаснувањето во Ахкам ал-џараха ат-тиббија од шеох мухаммад мухтар аш-шанкити.

Шеих мухаммад ибн салих ал-усејмин (Аллах да му се смилува) беше прашан: „Кој е прописот за пластична хирургија и за оној, кој што сака да учи пластична хирургија?

Тој одговори: „Имаат две врсти на пластична хирургија:

1. Оние пластични хирургии, кои се изведуваат за отстранување на недостаток, како резултат од несреќа итн. Нема ништо лошо во тоа, затоа што Аллаховиот пратеник Пластична хирургија 132318 му даде на еден човек, чиј нос беше отсечен во една битка, дозвола да носи нос изработен од злато.

2. Оние кои се непотребни и кои не се вршат за отстранување на дамки, туку кои што послуживаат за подобрување на својата личота. Ова е харам и не е дозволено, бидејќи пратеникот Аллахов Пластична хирургија 132318 ги проколнал жените кои ги кубат веѓите, кои што помагаат тие да се кубат, кои што продолжуваат коса, кои што се тетовирачи и кои што оставаат да се тетовираат, затоа што сето ова е измена на Аллаховото создание, а не корегирање на грешки.

Што се однесува за студентите по медицина, кои што во тек на неговите студии учи за косметичка хирургија, нема ништо лошо во тоа. Но тој не смее неговото знаење да го употребува во харам случаеви, него да ги упоменува на сите оние, кои што сакаат да извршат таква операција, за тие луџе да избегнат од тоа што е харам. Можеби таква опомена, ако доаѓа од устата на лекар, внесува поголем впечаток на луѓето." (Фетва исламијах 4 / 412)

Видите исто и прашање број 1006.

Резуме:

Ако има некој дефект на неговиот нос, а со пластичната хирургија тоа може да се корегира, е дозволено. Но ако е целта за човекот да добие по добар изглед, неје дозволено.

А Аллах, се нај добро знае!

Извор: [You must be registered and logged in to see this link.] (Прашање број. 47694)


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah

Пластична хирургија Ahlusunnahkopf
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот