Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Зашто е забранато да се спие на стомак? EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Зашто е забранато да се спие на стомак? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Зашто е забранато да се спие на стомак? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Зашто е забранато да се спие на стомак? EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Зашто е забранато да се спие на стомак? EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Зашто е забранато да се спие на стомак? EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Зашто е забранато да се спие на стомак? EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Зашто е забранато да се спие на стомак? EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Зашто е забранато да се спие на стомак? EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Зашто е забранато да се спие на стомак? EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Зашто е забранато да се спие на стомак? EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Зашто е забранато да се спие на стомак? EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Зашто е забранато да се спие на стомак? EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Зашто е забранато да се спие на стомак? EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Зашто е забранато да се спие на стомак? EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Зашто е забранато да се спие на стомак? Vote_lcapЗашто е забранато да се спие на стомак? Voting_barЗашто е забранато да се спие на стомак? Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Зашто е забранато да се спие на стомак? Vote_lcapЗашто е забранато да се спие на стомак? Voting_barЗашто е забранато да се спие на стомак? Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Зашто е забранато да се спие на стомак? Vote_lcapЗашто е забранато да се спие на стомак? Voting_barЗашто е забранато да се спие на стомак? Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Зашто е забранато да се спие на стомак? Vote_lcapЗашто е забранато да се спие на стомак? Voting_barЗашто е забранато да се спие на стомак? Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Зашто е забранато да се спие на стомак? Vote_lcapЗашто е забранато да се спие на стомак? Voting_barЗашто е забранато да се спие на стомак? Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Зашто е забранато да се спие на стомак? Vote_lcapЗашто е забранато да се спие на стомак? Voting_barЗашто е забранато да се спие на стомак? Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Зашто е забранато да се спие на стомак? Vote_lcapЗашто е забранато да се спие на стомак? Voting_barЗашто е забранато да се спие на стомак? Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Зашто е забранато да се спие на стомак? Vote_lcapЗашто е забранато да се спие на стомак? Voting_barЗашто е забранато да се спие на стомак? Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Зашто е забранато да се спие на стомак? Vote_lcapЗашто е забранато да се спие на стомак? Voting_barЗашто е забранато да се спие на стомак? Vote_rcap 
Haqq (253)
Зашто е забранато да се спие на стомак? Vote_lcapЗашто е забранато да се спие на стомак? Voting_barЗашто е забранато да се спие на стомак? Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Abu Al-Amin

Abu Al-Amin
Брат
Брат
Зашто е забранато да се спие на стомак? Дали е само за мажи забранато или исто така за жени?

Зашто е забранато да се спие на стомак? 820124

Причината за ова е, дека тоа ни го забрана пејгамберот Зашто е забранато да се спие на стомак? 132318, кој што нема добрина оставено, без да ни ја искаже, и кој што нема оставено штета, без да не упомени!

Јаиш ибн тихфа ал-гхифари пренесе, дека таткому рекол: „Бев на посета кај Аллаховиот пратеник Зашто е забранато да се спие на стомак? 132318, заедно со сиромашните, кои што ги негуваше. Пратеникот Аллахов Зашто е забранато да се спие на стомак? 132318 дојде во ноќта, за да ги провери неговите гости и ме погледна на стомак легнат.. Ме помрдна со неговата нога и рече: „Немој така да лежиш, дека Аллах таја форма на лежење ја гнаси!„

Според едно друго пренесување, го стреси пејгамберот Зашто е забранато да се спие на стомак? 132318 со неговата нога, го разбуди и му рече: „Немој така да лежиш, затоа што жителите на пеколот така лежат!„

[Пренесено од Ахмад, ал-фатх ар-раббани, 14/244-245; од ат-тирмизи број 2798, шакирово издаденије; и од абу давуд, ас-сунан, китаб ал-адаб број 5040, ад-дасс издаденије. Исто така пренесено во сахих ал-џами број 2270-2271]

Ова е општа забрана, за мажи и жени, дека основниот принцип е: Правилата важат за двата пола, освен во случаеви, каде што е објаснато, дека има диференција меџу двата пола. Буквално: Каде што диференцијата меџу маж и жена е спомната!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah

Зашто е забранато да се спие на стомак? Ahlusunnahkopf
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот