Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Vote_lcapИбн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Voting_barИбн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Vote_lcapИбн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Voting_barИбн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Vote_lcapИбн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Voting_barИбн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Vote_lcapИбн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Voting_barИбн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Vote_lcapИбн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Voting_barИбн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Vote_lcapИбн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Voting_barИбн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Vote_lcapИбн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Voting_barИбн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Vote_lcapИбн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Voting_barИбн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Vote_lcapИбн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Voting_barИбн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Vote_rcap 
Haqq (253)
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Vote_lcapИбн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Voting_barИбн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 4 of 4]

76Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Нед 16 Окт 2011, 12:49 am

LAUTKA


Модератор
Модератор
Muaz ibn Abdurahman напиша:Сега би поставил неколку прашања кој сакам да ми се одговорат доколку е во можност:

1. Дали ако некоја земја која не владее шеријатски, а луѓето од таа држава се НЕВЕРНИЦИ?

2. Ако некоја земја не е Шеријатска држава а од страна е потекфирана и државата и жителите а после некој период стане Шеријатска држава што станува со тој ТЕКФИР?

Муас АКхи јас во мојоф претходен пос покушаф да дадам некакоф одгвор на твоето прашање..

значи.
1. ЕВЕ ЖИВЕЕМЕ ВО НЕ ШЕРИАТСКА ДРЖАВА АМА ИМА ВЕРНИЦИ ЗНАЧИ НЕ СЕ СИТЕ НЕ ВЕРНИЦИ,,,..
кажаф дека сите Шеријатот самите за себе можеме доколку то аго сакаме даго спроведиме и кога сите муслимани така би постапиле тогаш самата посебе че дојде шеријатска држава...

Прос приме во босна има едно место кое се живее по шеријат,,,,каде што сите селани се сложни на тоа .....

а ЗА ФТОРОТО ПРАШАЊЕ ТОЈ ТЕКВИР НЕ ВАЖИ ВИШЕ..

од проста причина зошто ти е станале вече тоа што треба да станат се покајале и тргнале на вистинскиот пат....

Селам Алејкум

77Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Нед 16 Окт 2011, 12:55 am

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
LAUTKA напиша:

Муас АКхи јас во мојоф претходен пос покушаф да дадам некакоф одгвор на твоето прашање..

значи.
1. ЕВЕ ЖИВЕЕМЕ ВО НЕ ШЕРИАТСКА ДРЖАВА АМА ИМА ВЕРНИЦИ ЗНАЧИ НЕ СЕ СИТЕ НЕ ВЕРНИЦИ,,,..
кажаф дека сите Шеријатот самите за себе можеме доколку то аго сакаме даго спроведиме и кога сите муслимани така би постапиле тогаш самата посебе че дојде шеријатска држава...

Прос приме во босна има едно место кое се живее по шеријат,,,,каде што сите селани се сложни на тоа .....

а ЗА ФТОРОТО ПРАШАЊЕ ТОЈ ТЕКВИР НЕ ВАЖИ ВИШЕ..

од проста причина зошто ти е станале вече тоа што треба да станат се покајале и тргнале на вистинскиот пат....

Селам Алејкум

Да Ахи те разбирам потполо се согласувам со тебе!!!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

78Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Нед 16 Окт 2011, 12:44 pm

Monoteizam

Monoteizam
Редовен член
Редовен член
LAUTKA напиша:

Муас АКхи јас во мојоф претходен пос покушаф да дадам некакоф одгвор на твоето прашање..

значи.
1. ЕВЕ ЖИВЕЕМЕ ВО НЕ ШЕРИАТСКА ДРЖАВА АМА ИМА ВЕРНИЦИ ЗНАЧИ НЕ СЕ СИТЕ НЕ ВЕРНИЦИ,,,..
кажаф дека сите Шеријатот самите за себе можеме доколку то аго сакаме даго спроведиме и кога сите муслимани така би постапиле тогаш самата посебе че дојде шеријатска држава...

Прос приме во босна има едно место кое се живее по шеријат,,,,каде што сите селани се сложни на тоа .....

а ЗА ФТОРОТО ПРАШАЊЕ ТОЈ ТЕКВИР НЕ ВАЖИ ВИШЕ..

од проста причина зошто ти е станале вече тоа што треба да станат се покајале и тргнале на вистинскиот пат....

Селам Алејкум

Ве алејкум селам ве рахметуллах ве берекатух.

МашАллах Лаутка, си ја дофатил суштината на ова што цело време се трудиме да го објасниме, тоа ме радува.

Значи она што го спомнавме на почеток и поимот ОПШТ ПРОПИС за дарот(местото, државата)во која преовладале, надвладеале други закони покрај Аллаховите и тогаш ова место станува НЕВЕРНИЧКО (ДАРУЛ КУФР) и на сила стапува овој (ОПШТ ПРОПИС).

Но како што спомнавме и она што улемата го спомнува, а тоа е препрека за ТЕКФИР, и се кажува, покрај неверниците во тој дар (држава или место) муслимани ќе бидат (значи настапува препреката за поединечен Текфир)оние кои исполниле, искажале ислам - тевхид (Изхаруд - Динн) надворешно и јавно (се спротиставиле еве го говорот од ибн Тејмијје: Па поради тоа жителите на тоа место (држава, земја) муслимани, обавеза им е да се одрекнат и да ги осудат сите невернички убедувања и нивните невернички заблуди, ).

Што не значи дека можеби во суштина има и други муслимани за кои ние не знаеме, но никако не сме згрешиле кај Аллах џеле ве ала ако спуштиме ОПШТ ПРОПИС(ТЕКФИР). А нормално ќе се повлече овој општ пропис во моментот кога ќе настапи на сила ПОЕДИНЕЧНИОТ.

Практичен пример: Кажуваме дека Италија (или било која друга држава каде владеат други закони покрај Аллаховите) е Дарул Куфр (Место на Неверство) и тоа е ОПШТ ПРОПИС ЗА СИТЕ ИТАЛИЈАНИ (ЖИТЕЛИ), но кога до нас ќе дојде абер (вест) дека во некој град во Италија, има луѓе кои се одрекнуваат од овие невернички закони и правила (Исполниле, оствариле ОСНОВА НА ОВАА ВЕРА) тогаш кажуваме дека овие се Муслимани - Мувехиди и тука се става во пракса ПОЕДИНЕЧНИОТ ПРОПИС (Кој е препрека за Текфир откако ни дошле аргументи и нас ни е позната нивната состојба).

Вес селаму алејкум

79Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Нед 16 Окт 2011, 1:19 pm

Monoteizam

Monoteizam
Редовен член
Редовен член
А како што и ветивме докази од Ханефиски Фикх и тоа во 3 том на страна 108, од Босански превод стои:
Дарул Ислам и Дарул Харб -(Дарул Куфр)

“Ако непријателите-неверници завземаат некоја Исламска Земја или ако самите Муслимани, жителите на таа земја го напуштат Исламот и би ја завзеле таа држава и во нејзе би воведиле невернички закони, тогаш Дарот Ислам ќе постане Дарул Куфр (харб.

1. Со спроведување на невернички закони (судење и владеење по тие закони.

Спомнати се и другите две работи во склоп на тоа како тоа дарот го менува името.

Исто така стои дека Дарот Куфр ќе постане Ислам во оној момент кога Шеријатот и Шеријатските закони се тие по кои државата се владее (па макар и становниците муслимани да би биле помалку од оние другите) и ќе се практикуваат останатите Исламски прописи.

Оваа земја ќе биде дар Ислам па макар и да не би била споена со друга Исламска територија. (Една територија може да опстане и сама по себе)

Ќе продолжиме иншАллах.


80Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Нед 16 Окт 2011, 9:26 pm

Monoteizam

Monoteizam
Редовен член
Редовен член
А исто така во книгата “Верување од имамите на Тевхидот“ Преведена на Босански од група автори.

Во поглавјето “Дефиниција за Исламска држава и Држава на Ширк“, на страна 487.

Исламска држава е секоја држава во која се применуваат исламски-шеријатски закони без разлика дали нејзините жители биле муслимани или не (што значи авторите на оваа книга прописот го врзуваат за шеријатскиот закон и неговото спроведување а не како овие кои лажат врз основа на бројноста од муслиманите во државата а не се спроведува шеријатот).

А секоја држава во која не се спроведува шеријатот таа држава е држава на неверство (куфр).

Шејх Хамед бин Атик
А ако вас ве излажало тоа што тие клањаат, или обавуваат хаџџ, или постат, или даваат садака – вие размислите околу работите од нејзиниот почеток, а тоа е дека тевхидот во Мекка е констатиран со довата од Исма’ил ибн Ибрахим ел – Халил, алејхи селам. Становниците од Мекка останале на тевхид едно време, а потоа меѓу нив се раширил ширк поради Амр ибн Лухајј тој го донесол “Хубел“ нивниот бог направен од дрво и постанале мушрици, а земјата постанала, земја на ширк, иако тука останале некои работи од дин. Како што обавувале хаџџ и му давале садака на хаџиите и на другите покрај нив.

“Не оправдувајте се! По верувањето ваше не верувате. А тврдевте дека сте верници.“ (Ет – Теуба 66)

Кажува Шејх Хамед бин Атик
“ Кој има преглед во она што констатирале врвни научници и направиле увид дека подрачјето ( земјата ), кога во нејзе ќе надвладее ( ќе постане видлив ) ширк и и кога ќе се во него огласат мухаремати ( забранети работи ) и кога ќе се во него загушат обележјата на динот – постанува земја на куфр ( дарул куфр ) ... А становниците на ова подрачје на тоа го додале навредувањето на Аллах и Неговата вера и поставиле закони кој ќе ги спроведуваат над народот, кој се спротивни на Аллаховата Книга и суннетот од Неговиот Веровесник с.а.в.с. А ти веќе знаеш дека само ова е доволно да се прогласи ( извади од Ислам ) оној кој ќе го направи “

(Ед – Дурерус – Сенијје , 9/257)


За да да добиеме уште појасна слика ќе наведеме неколку примери од историјата на исламот каде што неколку места (територии) кои биле Дарул Ислам, а подоцна постанале Дарул Куфр.

Ако се знае дека Египет беше исламска држава и дека ја освоил асхабот Амр ибн ел Ас радијаллаху анху, во времето од праведниот Халифа Омер ел Хатаб радијаллаху анху, тогаш од каде е КОНЦЕНЗУСОТ од Улемата дека тоа е непријателска воена држава против која се бореле (Дарул Куфр) во времето од Бену Убејд ел Каддах (Тоа биле Шии - Рафидии кои владееле преку 200 год, а крајот на таа држава ’Фатимидиска’ дошол во времето од Салахуддин Ејубби)?

Исто така и со арапскиот полуостров во времето на отпадништво (А тоа е токму времето после смртта од Посланикот саллаллаху алејхи ве селлем, за време од Халифата Ебу Бекир радијаллаху анху) од исламот иако пред тоа било Исламска Држава а не држава на Куфр во основа (затоа што тогаш имало знаци на Ислам но ширкијатите и куфријатите надвладеале) околу кој постоел заеднички концензус.

Имаме и многу близок пример а тоа е околу 200 год наназад кога Шејх Мухаммед ибн АбдулВеххаб повторно објавил војна (кој се борел против Суфиите и нивните тарикати) и поново го очистил Арапскиот Полуостров (од разните облици на ширк, како и несудење со Аллахови закони) и воспоставил Шеријат, кој бил срушен од страна на Османлиската Империја и нивното освојување.

Ќе продолжиме иншАллах...
81Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Пон 17 Окт 2011, 11:07 am

Monoteizam

Monoteizam
Редовен член
Редовен член
Ни остана уште да го објасниме последниот дел од фетвата “кој е затемнет со црвено“:

Кажува шејхул ислам ибн Тејмијје рахимехуллах:

“Ако во една земја се прошири ширк и она што го прати (камата, блуд), така што судот (барање пресуда, судење, тужба), власт и повикување биде на нешто друго покрај Кур’ан и суннет – таа земја постанува земја на куфр и ширк по концензус од сите научници втемелено врз основа на Аллаховата Објава. А Кур’анот и суннетот во целост укажуваат на тоа. Па поради тоа жителите на тоа место (држава, земја) муслимани, обавеза им е да се одрекнат и да ги осудат сите невернички убедувања и нивните невернички заблуди, а ако не се во можност јавно да го искажат својот дин и присилени се да учествуваат во нивните заблуди тогаш обавеза им е на муслиманите да се одселат (хиџра).„

(Меѓмуату ресаил вел месаил, 1/742 – 745)


Но пред да преминеме на последниот дел би сакал практично да ми го објасните овој дел од фетвата: “Па поради тоа жителите на тоа место (држава, земја) муслимани, обавеза им е да се одрекнат и да ги осудат сите невернички убедувања и нивните невернички заблуди“

Најлесно можеме да дојдеме до одговор ако земиме да анализираме некоја држава. А јас во овој случај ќе ја земам Америка (Како најголем непријател на Исламот)и поставувам неколку прашања:

1. Дали оваа држава е Дарул Куфр или Дарул Ислам?
2. Дали СИТЕ Конгресмени и Сенатори и пратеници во оваа држава кои носат одлуки (знаете какви) се муслимани или не?
3. Дали Маринците нивната војска се муслимани или не?
4. Дали сите полицајци во оваа држава се муслимани или не?
5. Дали нивните врховни судии па обичните и др се муслимани?
6. Па адвокати, административни службеници итн.
7. Дали оние кои ги избираат и кои гласаат на демократските ИЗБОРИ (па со тоа ја бираат власта) се муслимани или не?

Итн Итн...

Бујрумте.

82Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Пон 17 Окт 2011, 4:48 pm

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Јас би одговорил на Горенаведените прашања вака:

Секој непријател секој кој работи против Аллаховата вера независно на каков вид тоа станува збор е НЕМУСЛИМАН. Државата која невладее со Исламски прописи т.с не владее со шеријатски закон е Дарул Куфр. Како што е наведен примерот со Америка таа навистина е една држава која работи против ИСЛАМОТ но во Америка има голем број Муслимани кој што се борат за Аллаховата вера, Аллах да ги уцврсти во Ислам. Тие муслимани се Малав број од страна на големит број на неверниците и затоа тие не можат да спроведат Исламска Држава. Аллах нека му олесни нека ги уцврсти во Аллаховата вера.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

83Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Пон 17 Окт 2011, 4:58 pm

Monoteizam

Monoteizam
Редовен член
Редовен член
Muaz ibn Abdurahman напиша:Јас би одговорил на Горенаведените прашања вака:

Секој непријател секој кој работи против Аллаховата вера независно на каков вид тоа станува збор е НЕМУСЛИМАН. Државата која невладее со Исламски прописи т.с не владее со шеријатски закон е Дарул Куфр. Како што е наведен примерот со Америка таа навистина е една држава која работи против ИСЛАМОТ но во Америка има голем број Муслимани кој што се борат за Аллаховата вера, Аллах да ги уцврсти во Ислам. Тие муслимани се Малав број од страна на големит број на неверниците и затоа тие не можат да спроведат Исламска Држава. Аллах нека му олесни нека ги уцврсти во Аллаховата вера.

ЏезакхАллаху кхајрен Муаз, напредуваме, елхамдулиллах.

Потруди се само да одговориш и на другиве прашања:

2. Дали СИТЕ Конгресмени и Сенатори и пратеници во оваа држава кои носат одлуки (знаете какви) се муслимани или не?
3. Дали Маринците нивната војска се муслимани или не?
4. Дали сите полицајци во оваа држава се муслимани или не?
5. Дали нивните врховни судии па обичните и др се муслимани?
6. Па адвокати, административни службеници итн.
7. Дали оние кои ги избираат и кои гласаат на демократските ИЗБОРИ (па со тоа ја бираат власта) се муслимани или не?


ИншАллах ќе имаме голема корист за понатамошното анализирање.

84Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Пон 17 Окт 2011, 5:08 pm

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
ИншАллах со Аллахова Помош ке го дадам следниов одговор во врска со горенаведените останати прашања:

Очигледно е дека сите министри, сенатори, и пратеници на оваа држава дека се Неверници т.с дека се родени како такви и нив нормално ке ги наречам НЕВЕРНИЦИ. А доколку во тие редови се наоѓа некој човек роден како Муслиман но со личен интерес Работи за горенаведената држава т.с за Америка против Исламот и тој за мене е НЕМУСЛИМАН.

Накратко за сите прашања: Поголемиот дел од таквите лиќности се родени немуслимани и такви ке останат се додека Аллах не ги Упати. А доколку во која било установа се наоѓа Муслиман само на Име а работи за една голема Неверничка држава тој човек работи за свој личен интерес и тој не работи за интересот на муслиманите таквиот човек е НЕВЕРНИК.

Ова ми е мојот став за прашањата.

Друго можам да кажам: Не ми се верува дека во таквите Установи владее Муслиман т.с и Луѓе што се родени како Муслимани.

Нормално дека и Ако работи такава Личност за Власта која работи против Исламот тој за мене е НЕВЕРНИК.

Немисеверува дека Америка како што ја спомна има Ставено некој ИСКРЕН Муслиман. Затоа мојот одговор погоре го наведов.

БракАллах Феек!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

85Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Пон 17 Окт 2011, 5:09 pm

Келиметул-Хакк

Келиметул-Хакк
Талиб
Талиб
Јас мислам дека Муаз во првата реченица одговори на овие прашања! Иако беше општо!!!
Само треба прцизно да се поставет прашањата, за мене се доволно прецизни ама поради некои треба да се поедностави!!!


Мислам треба да се постави дали овие наведениве се муслимани ако се припишуваат на Ислам односно викаат дека се муслимани?

86Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Пон 17 Окт 2011, 5:14 pm

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Келиметул-Хакк напиша:Јас мислам дека Муаз во првата реченица одговори на овие прашања! Иако беше општо!!!
Само треба прцизно да се поставет прашањата, за мене се доволно прецизни ама поради некои треба да се поедностави!!!


Мислам треба да се постави дали овие наведениве се муслимани ако се припишуваат на Ислам односно викаат дека се муслимани?

Јас за горенаведените прашања дадов Мој став и Миуслење.

А со тоа Ако некој кој што се препишува Како Муслиман или припадник на ИСЛАМ а работи за Интерес на ваква држава за интерес против Муслиманите, војува против Муслиманите јас за него погоре наведов што е и кој е.

А секој Муслиман си знае каде му е местото, знаши секој си го знае каде може и каде му е дозволено да работи Smile


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

87Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Пон 17 Окт 2011, 5:17 pm

Monoteizam

Monoteizam
Редовен член
Редовен член
Muaz ibn Abdurahman напиша:ИншАллах со Аллахова Помош ке го дадам следниов одговор во врска со горенаведените останати прашања:

Очигледно е дека сите министри, сенатори, и пратеници на оваа држава дека се Неверници т.с дека се родени како такви и нив нормално ке ги наречам НЕВЕРНИЦИ. А доколку во тие редови се наоѓа некој човек роден како Муслиман но со личен интерес Работи за горенаведената држава т.с за Америка против Исламот и тој за мене е НЕМУСЛИМАН.

Накратко за сите прашања: Поголемиот дел од таквите лиќности се родени немуслимани и такви ке останат се додека Аллах не ги Упати. А доколку во која било установа се наоѓа Муслиман само на Име а работи за една голема Неверничка држава тој човек работи за свој личен интерес и тој не работи за интересот на муслиманите таквиот човек е НЕВЕРНИК.

Ова ми е мојот став за прашањата.

Друго можам да кажам: Не ми се верува дека во таквите Установи владее Муслиман т.с и Луѓе што се родени како Муслимани.

Нормално дека и Ако работи такава Личност за Власта која работи против Исламот тој за мене е НЕВЕРНИК.

Немисеверува дека Америка како што ја спомна има Ставено некој ИСКРЕН Муслиман. Затоа мојот одговор погоре го наведов.

БракАллах Феек!


Ве фикум барак Аллах.

Елхамдулиллах јас намерно ја зедов Америка како пример за да не се појави сомнеж.

Значи воопштено се спушта ПРОПИС за сите Американци, па дури и за оние кои ќе имаат Исламски имиња а ќе соработуваат и ќе му бидат лојални на државата на невернички начин ИЗЛЕГЛЕ ОД ДИНОТ ИСЛАМ (Ова е тоа што го зборува Ибн Тејмијје и овој е тој општ ТЕКФИР) и нормално ќе ги изоставиме во поединечниот ТЕКФИР на сите муслимани кои Искажале Ислам (објаснивме претходно).

Едно прашање ви го поставувам тука ДАЛИ ОВА Е ХАРИЏИЗАМ???88Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Пон 17 Окт 2011, 5:21 pm

Monoteizam

Monoteizam
Редовен член
Редовен член
Е сега одиме со она кое ви го најавив на почетокот од темава.
Ја земаме пример Македонија.

1. Дали оваа држава е Дарул Куфр или Дарул Ислам?
2. Дали СИТЕ Пратеници и Министри и Водачи на Политички Партии во оваа држава кои носат одлуки (знаете какви) се муслимани или не?
3. Дали Војската (Цела Арм) се муслимани или не?
4. Дали сите полицајци во оваа држава се муслимани или не?
5. Дали нивните врховни судии па обичните и др се муслимани?
6. Па адвокати, административни службеници итн.
7. Дали оние кои ги избираат и кои гласаат на демократските ИЗБОРИ (па со тоа ја бираат власта) се муслимани или не?

Итн Итн...

Бујрум.

89Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Пон 17 Окт 2011, 5:25 pm

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Monoteizam напиша:


Ве фикум барак Аллах.

Елхамдулиллах јас намерно ја зедов Америка како пример за да не се појави сомнеж.

Значи воопштено се спушта ПРОПИС за сите Американци, па дури и за оние кои ќе имаат Исламски имиња а ќе соработуваат и ќе му бидат лојални на државата на невернички начин ИЗЛЕГЛЕ ОД ДИНОТ ИСЛАМ (Ова е тоа што го зборува Ибн Тејмијје и овој е тој општ ТЕКФИР) и нормално ќе ги изоставиме во поединечниот ТЕКФИР на сите муслимани кои Искажале Ислам (објаснивме претходно).

Едно прашање ви го поставувам тука ДАЛИ ОВА Е ХАРИЏИЗАМ???
Да јас се согласувам да го потеквираш секој кој што работи за една неверничка земја која таа земја е против Муслиманите. Но пак можеби мене не ми е јасно за текфирот кој го викаш ОПШТ ТЕКФИР. Кога станува за ОПШТ ТЕКФИР станува за цело население така? Да ке ги остраниме на Искрените Муслимани од тој текфир но сепак тогаш не е ОПШТ ТЕКФИР. Затоа треба да се најде друг термин за да се замене овој.

П.С: Не би требало да се постира вакво прашање но еве вака накратко од мене: Хариџизам или Хариџија е оној кој дава погрешен текфир врз некој кој погрешно ке го Потекфири.

П.р: Ако Ти или Јас потекфириме некој невин човек Муслиман кој е Аллахов Роб и покорен на АЛЛАХ тогаш тој е ХАРИЏИЈА, ТЕКФИРОВЕЦ! Овој е мојот став!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

90Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Пон 17 Окт 2011, 5:32 pm

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
А јас сега би прашал:

Ако во некоја држава како што ја зеде Македонија имаме Голем Број Муслимани да не речамм дека сме и 50-50%.

Доколку во Собраније има Муслиман кој ке се Бори за правото на Муслиманите дали тој е Муслиман?

Доколку истата личност гласа против хомосексуалноста дали тој е Муслиман?

Доколку со нивната намера ке се потруди да спроведе исламски закони дали тој е Муслиман?

Доколку ако нема Муслиман во полицијата и Армијата тогаш полесно Муслиманите ке бидат повеке прогонати?

Доколку На Муслиманите кој слушат во Полиција и Армии за Хајр на Муслуманите да не се прогонати од страна на Неверниците зашто да ги наречеме Немуслимани?

Можеби тој е на Државна работа која е од страна од Немуслиманите но намерата можебие е да ја придобијаат таа Власт за да спроведуваат Муслиманки Закон?

п.с Аллаху Алем колку е мочна нашава земја да ги спроведе ове работи но Ако е намерата да се брани чета на Муслиманот зашто да се брза со Текфир?


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

91Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Пон 17 Окт 2011, 5:49 pm

Monoteizam

Monoteizam
Редовен член
Редовен член
Muaz ibn Abdurahman напиша:А јас сега би прашал:

Ако во некоја држава како што ја зеде Македонија имаме Голем Број Муслимани да не речамм дека сме и 50-50%.

Доколку во Собраније има Муслиман кој ке се Бори за правото на Муслиманите дали тој е Муслиман?

Доколку истата личност гласа против хомосексуалноста дали тој е Муслиман?

Доколку со нивната намера ке се потруди да спроведе исламски закони дали тој е Муслиман?

Доколку ако нема Муслиман во полицијата и Армијата тогаш полесно Муслиманите ке бидат повеке прогонати?

Доколку На Муслиманите кој слушат во Полиција и Армии за Хајр на Муслуманите да не се прогонати од страна на Неверниците зашто да ги наречеме Немуслимани?

Можеби тој е на Државна работа која е од страна од Немуслиманите но намерата можебие е да ја придобијаат таа Власт за да спроведуваат Муслиманки Закон?

п.с Аллаху Алем колку е мочна нашава земја да ги спроведе ове работи но Ако е намерата да се брани чета на Муслиманот зашто да се брза со Текфир?

Не требаше да брзаш!!!

Потребно беше само малку да размислиш, помислив дека ако ве прашам за Македонија директно дека ќе се збуните како што и се случи.

Врати се на твојот претходен пост кога се работеше за Америка еве што одговори!

Секој непријател секој кој работи против Аллаховата вера независно на каков вид тоа станува збор е НЕМУСЛИМАН. Државата која невладее со Исламски прописи т.с не владее со шеријатски закон е Дарул Куфр. Како што е наведен примерот со Америка таа навистина е една држава која работи против ИСЛАМОТ но во Америка има голем број Муслимани кој што се борат за Аллаховата вера, Аллах да ги уцврсти во Ислам. Тие муслимани се Малав број од страна на големит број на неверниците и затоа тие не можат да спроведат Исламска Држава. Аллах нека му олесни нека ги уцврсти во Аллаховата вера.


А сега имаш сомнеж Кога се работи за Македонија ЗОШТО?

А јас сега би прашал:

Ако во некоја држава како што ја зеде Македонија имаме Голем Број Муслимани да не речамм дека сме и 50-50%.

Доколку во Собраније има Муслиман кој ке се Бори за правото на Муслиманите дали тој е Муслиман?

Доколку истата личност гласа против хомосексуалноста дали тој е Муслиман?

Доколку со нивната намера ке се потруди да спроведе исламски закони дали тој е Муслиман?

Доколку ако нема Муслиман во полицијата и Армијата тогаш полесно Муслиманите ке бидат повеке прогонати?

Доколку На Муслиманите кој слушат во Полиција и Армии за Хајр на Муслуманите да не се прогонати од страна на Неверниците зашто да ги наречеме Немуслимани?

Можеби тој е на Државна работа која е од страна од Немуслиманите но намерата можебие е да ја придобијаат таа Власт за да спроведуваат Муслиманки Закон?

п.с Аллаху Алем колку е мочна нашава земја да ги спроведе ове работи но Ако е намерата да се брани чета на Муслиманот зашто да се брза со Текфир? ЗОШТО ОВА НЕ ВАЖЕШЕ ЗА ТИЕ “МУСЛИМАНИ“ ВО АМЕРИКА (ТУКУ ГИ ПРОТЕКФИРА ЗАШТО ИЗБРЗА СО ТЕКФИРОТ) КОИ ГИ ИМА И ТОА ВО ПАРЛАМЕНТ???Зошто не ги постави истиве услови за тие во Америка? Еве што одговори без сомнеж:

Очигледно е дека сите министри, сенатори, и пратеници на оваа држава дека се Неверници т.с дека се родени како такви и нив нормално ке ги наречам НЕВЕРНИЦИ. А доколку во тие редови се наоѓа некој човек роден како Муслиман но со личен интерес Работи за горенаведената држава т.с за Америка против Исламот и тој за мене е НЕМУСЛИМАН.

А доколку во која било установа се наоѓа Муслиман само на Име а работи за една голема Неверничка држава тој човек работи за свој личен интерес и тој не работи за интересот на муслиманите таквиот човек е НЕВЕРНИК.

За чиј интерес работат оние кои се во Македонскиот Парламент или Политичките партии (Достави ни било каков доказ дека тие работат за Шеријат)

Нели ако одеше по истата твоја ЛОГИКА требаше и тука да ги поставиш истите услови.???

По ова што го пишуваш испаѓа дека Македонија е Дарул Ислам?92Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Пон 17 Окт 2011, 6:07 pm

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Monoteizam напиша:

Не требаше да брзаш!!!

Потребно беше само малку да размислиш, помислив дека ако ве прашам за Македонија директно дека ќе се збуните како што и се случи.

Врати се на твојот претходен пост кога се работеше за Америка еве што одговори!

Секој непријател секој кој работи против Аллаховата вера независно на каков вид тоа станува збор е НЕМУСЛИМАН. Државата која невладее со Исламски прописи т.с не владее со шеријатски закон е Дарул Куфр. Како што е наведен примерот со Америка таа навистина е една држава која работи против ИСЛАМОТ но во Америка има голем број Муслимани кој што се борат за Аллаховата вера, Аллах да ги уцврсти во Ислам. Тие муслимани се Малав број од страна на големит број на неверниците и затоа тие не можат да спроведат Исламска Држава. Аллах нека му олесни нека ги уцврсти во Аллаховата вера.


А сега имаш сомнеж Кога се работи за Македонија ЗОШТО?

А јас сега би прашал:

Ако во некоја држава како што ја зеде Македонија имаме Голем Број Муслимани да не речамм дека сме и 50-50%.

Доколку во Собраније има Муслиман кој ке се Бори за правото на Муслиманите дали тој е Муслиман?

Доколку истата личност гласа против хомосексуалноста дали тој е Муслиман?

Доколку со нивната намера ке се потруди да спроведе исламски закони дали тој е Муслиман?

Доколку ако нема Муслиман во полицијата и Армијата тогаш полесно Муслиманите ке бидат повеке прогонати?

Доколку На Муслиманите кој слушат во Полиција и Армии за Хајр на Муслуманите да не се прогонати од страна на Неверниците зашто да ги наречеме Немуслимани?

Можеби тој е на Државна работа која е од страна од Немуслиманите но намерата можебие е да ја придобијаат таа Власт за да спроведуваат Муслиманки Закон?

п.с Аллаху Алем колку е мочна нашава земја да ги спроведе ове работи но Ако е намерата да се брани чета на Муслиманот зашто да се брза со Текфир? ЗОШТО ОВА НЕ ВАЖЕШЕ ЗА ТИЕ “МУСЛИМАНИ“ ВО АМЕРИКА (ТУКУ ГИ ПРОТЕКФИРА ЗАШТО ИЗБРЗА СО ТЕКФИРОТ) КОИ ГИ ИМА И ТОА ВО ПАРЛАМЕНТ???Зошто не ги постави истиве услови за тие во Америка? Еве што одговори без сомнеж:

Очигледно е дека сите министри, сенатори, и пратеници на оваа држава дека се Неверници т.с дека се родени како такви и нив нормално ке ги наречам НЕВЕРНИЦИ. А доколку во тие редови се наоѓа некој човек роден како Муслиман но со личен интерес Работи за горенаведената држава т.с за Америка против Исламот и тој за мене е НЕМУСЛИМАН.

А доколку во која било установа се наоѓа Муслиман само на Име а работи за една голема Неверничка држава тој човек работи за свој личен интерес и тој не работи за интересот на муслиманите таквиот човек е НЕВЕРНИК.

За чиј интерес работат оние кои се во Македонскиот Парламент или Политичките партии (Достави ни било каков доказ дека тие работат за Шеријат)

Нели ако одеше по истата твоја ЛОГИКА требаше и тука да ги поставиш истите услови.???

По ова што го пишуваш испаѓа дека Македонија е Дарул Ислам?

О монотеизам јас убаво кажав за постот за Америка и тоа е така како што го реков:

Слободно може да се виде без сомнеж.

Но доколку стануа за Македонија збор еве вака:

Во Македонија според вкупниот број на Жители кој живеат во Оваа Држав да не речам дека Поголем број се Муслимани но еве ке речам дека се 50-50. Но во Америка се многу помал бројот на Муслимани кој Власта е сигурно 100% под Неверници кој ниједе лидер или партија како што знам не е макар по име Муслиман и затоа така без соменж тоа го кажав.

Сега за сега е малот на политичари кој што се Декларираат како Муслимани во Парламентот на Р.М и немаат глас за да бараат. Сепак тие се поголем број и тие не сакаат да се спроведе Шеријат.

А доколку ти ветат или ми ветат дека ке спроведат Шеријат за да ги подржиме дали би излегле тогаш да ги подржиме.

Јас кажав убаво дека Ако намереата на тие луѓе му е во Името на Аллах за да спроведат некој Исламски закон, Ако Муслиманките Војници кој работат во Армија не се борат против Муслиманите а тоа е сигурно така Нашите Муслимани тоа никогаш не може да го направат, ако Муслиманките полицајци имаат цел да се борат за правото на Муслиманите тогаш јас и ти од каде Му ја знаеме целта која ја имаат во Срцето, идинствено само Аллах џ.ш.

А доколку гледаме дека Политичарите гласаат за сакон на Хомосексуалност, Војна против Муслиманите во светот, Затварајне на Муслиманите без никаква причина тогаш јас без никаков сомнеш ке ги наречам НЕВЕРНИЦИ.

Затоа јас вака го дадов Мојот коментарзашто не му ја знаеме Целта на луѓето.

А за Америка јас така Реагирав дека во Државната Администрација, Полиција, Армија, Политичари не верувам дека има луѓе кој ке се декларираат како Муслимани зашто Муслиманите се во помал Број и не му даваат право.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

93Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Пон 17 Окт 2011, 6:55 pm

Monoteizam

Monoteizam
Редовен член
Редовен член
Муаз повторно истата грешка. Не доставуваш никаков доказ а застапуваш ставови со кои се руши ОСНОВА НА ИСЛАМОТ.

Ајде со ред:

Но доколку стануа за Македонија збор еве вака:

Во Македонија според вкупниот број на Жители кој живеат во Оваа Држав да не речам дека Поголем број се Муслимани но еве ке речам дека се 50-50.


Каде ти е доказот за ова што го тврдиш? Ти сега со овој твој говор врз основа на некаква статистика во еден кош ги ставаш сите оние кои наводно се попишале како муслимани, СУФИИ, ШИИ, ДЕРВИШИ, и други секти???
Ти одеднаш без доказ во овој Дарул Куфр им даде име ислам на сите овие?? ТОА Е СПРОТИВНО НА АЛЛАХОВИОТ ГОВОР И СТАВОТ ОД УЛЕМАТА за што ние ти донесовме докази. Врати се назад на темава.

Ако се “муслиманите“ 50% или повеќе како што кажуваш КАДЕ Е ШЕРИЈАТОТ? Нели треба муслиманите да бараат ШЕРИЈАТ (Тука обратно тие муслимани ко ти ги нарекуваш ИЗЛЕГОА НА ДЕМОКРАТСКО ГЛАСАЊЕ И БАРААТ ДЕМОКРАТИЈА (Или донеси докази од програмата на политичките партии дека бараат нешто во смисла на ШЕРИЈАТ)

Самото гласање за нив на ДЕМОКРАТСИТЕ ИЗБОРИ ги извадило од ислам. Сме пишувале за ова само требаше да прошеташ по форум:

[You must be registered and logged in to see this link.]
А ти кажуваш што ако се борат за доброто на муслиманите, полицијата ќе се борела за правото на муслиманите како?? ГЛАСАЛЕ ИЗЛЕГЛЕ ОД ВЕРА? И сега ќе се борат за Ислам????

Но во Америка се многу помал бројот на Муслимани кој Власта е сигурно 100% под Неверници кој ниједе лидер или партија како што знам не е макар по име Муслиман и затоа така без соменж тоа го кажав.

Не стануваше збор дали муслиманите во Америка се мнозинство или малцинство!
Туку дали парламентарците или сенаторите или војската ако имаат исламски имиња во оваа држава која е ДАРУЛ КУФР, ти одговори дека тие се НЕВЕРНИЦИ?

Јас кажав убаво дека Ако намереата на тие луѓе му е во Името на Аллах за да спроведат некој Исламски закон, Ако Муслиманките Војници кој работат во Армија не се борат против Муслиманите а тоа е сигурно така Нашите Муслимани тоа никогаш не може да го направат, ако Муслиманките полицајци имаат цел да се борат за правото на Муслиманите тогаш јас и ти од каде Му ја знаеме целта која ја имаат во Срцето, идинствено само Аллах џ.ш.

Дали знаеш дека во АРМ има Албанци, Турци, Торбеши кои се испраќаат во меѓународни мисии? Што прават таму, во Авганистан, Ирак, Либија, Либан а??

Во најмала рака служат ЛОЈАЛНИ СЕ НА АМЕРИКАНСКИТЕ МАРИНЦИ, КОЕ ИСТО ТАКА Е КУФР!

Види Муаз, се трудиме да донесиме аргументи во најмала рака изнесовме барем 10 ајети, хадиси, и што е наша тема се што носиме е во состав на фетвата од Ибн Тејмијје.

ВРЗ КОИ ДОКАЗИ ГО НОСИШ ТВОЕВО МИСЛЕЊЕ?

Ти не донеса ниту еден валиден аргумент секаде пишуваш ОВА Е МОЕ МИСЛЕЊЕ?

До каде ќе стигнеме ако сите овде на форум викаат ова е мое мислење?

На овој форум и на оваа тема на овој линк, неколку месеци ги објаснувавме темелите на Техакумот.

[You must be registered and logged in to see this link.]

Ти сакаш со еден пост врз база на твое мислење да срушиш се??

Време е да земаш и да почниш да учиш ОВА Е ЕДЕН НАСИХАТ ОД ТВОИТЕ ПОЗНАНИЦИ без да мислиш дека ова што го одговарам е лично против тебе или тебе да те навредувам.

ИншАллах може да се продолжи...

94Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Пон 17 Окт 2011, 8:43 pm

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Monoteizam напиша:Муаз повторно истата грешка. Не доставуваш никаков доказ а застапуваш ставови со кои се руши ОСНОВА НА ИСЛАМОТ.

Ајде со ред:

Но доколку стануа за Македонија збор еве вака:

Во Македонија според вкупниот број на Жители кој живеат во Оваа Држав да не речам дека Поголем број се Муслимани но еве ке речам дека се 50-50.


Каде ти е доказот за ова што го тврдиш? Ти сега со овој твој говор врз основа на некаква статистика во еден кош ги ставаш сите оние кои наводно се попишале како муслимани, СУФИИ, ШИИ, ДЕРВИШИ, и други секти???
Ти одеднаш без доказ во овој Дарул Куфр им даде име ислам на сите овие?? ТОА Е СПРОТИВНО НА АЛЛАХОВИОТ ГОВОР И СТАВОТ ОД УЛЕМАТА за што ние ти донесовме докази. Врати се назад на темава.

Ако се “муслиманите“ 50% или повеќе како што кажуваш КАДЕ Е ШЕРИЈАТОТ? Нели треба муслиманите да бараат ШЕРИЈАТ (Тука обратно тие муслимани ко ти ги нарекуваш ИЗЛЕГОА НА ДЕМОКРАТСКО ГЛАСАЊЕ И БАРААТ ДЕМОКРАТИЈА (Или донеси докази од програмата на политичките партии дека бараат нешто во смисла на ШЕРИЈАТ)

Самото гласање за нив на ДЕМОКРАТСИТЕ ИЗБОРИ ги извадило од ислам. Сме пишувале за ова само требаше да прошеташ по форум:

[You must be registered and logged in to see this link.]
А ти кажуваш што ако се борат за доброто на муслиманите, полицијата ќе се борела за правото на муслиманите како?? ГЛАСАЛЕ ИЗЛЕГЛЕ ОД ВЕРА? И сега ќе се борат за Ислам????

Но во Америка се многу помал бројот на Муслимани кој Власта е сигурно 100% под Неверници кој ниједе лидер или партија како што знам не е макар по име Муслиман и затоа така без соменж тоа го кажав.

Не стануваше збор дали муслиманите во Америка се мнозинство или малцинство!
Туку дали парламентарците или сенаторите или војската ако имаат исламски имиња во оваа држава која е ДАРУЛ КУФР, ти одговори дека тие се НЕВЕРНИЦИ?

Јас кажав убаво дека Ако намереата на тие луѓе му е во Името на Аллах за да спроведат некој Исламски закон, Ако Муслиманките Војници кој работат во Армија не се борат против Муслиманите а тоа е сигурно така Нашите Муслимани тоа никогаш не може да го направат, ако Муслиманките полицајци имаат цел да се борат за правото на Муслиманите тогаш јас и ти од каде Му ја знаеме целта која ја имаат во Срцето, идинствено само Аллах џ.ш.

Дали знаеш дека во АРМ има Албанци, Турци, Торбеши кои се испраќаат во меѓународни мисии? Што прават таму, во Авганистан, Ирак, Либија, Либан а??

Во најмала рака служат ЛОЈАЛНИ СЕ НА АМЕРИКАНСКИТЕ МАРИНЦИ, КОЕ ИСТО ТАКА Е КУФР!

Види Муаз, се трудиме да донесиме аргументи во најмала рака изнесовме барем 10 ајети, хадиси, и што е наша тема се што носиме е во состав на фетвата од Ибн Тејмијје.

ВРЗ КОИ ДОКАЗИ ГО НОСИШ ТВОЕВО МИСЛЕЊЕ?

Ти не донеса ниту еден валиден аргумент секаде пишуваш ОВА Е МОЕ МИСЛЕЊЕ?

До каде ќе стигнеме ако сите овде на форум викаат ова е мое мислење?

На овој форум и на оваа тема на овој линк, неколку месеци ги објаснувавме темелите на Техакумот.

[You must be registered and logged in to see this link.]

Ти сакаш со еден пост врз база на твое мислење да срушиш се??

Време е да земаш и да почниш да учиш ОВА Е ЕДЕН НАСИХАТ ОД ТВОИТЕ ПОЗНАНИЦИ без да мислиш дека ова што го одговарам е лично против тебе или тебе да те навредувам.

ИншАллах може да се продолжи...

Мој мли јас ниту некој на оваа земнина топка е да суди единствено што е Аллах е оној кој го знае видливото и невидливото.

Аллах на секој еден му го знае намерата што ја има во нивните срца.

Брате јас неможам да судам дали се сите Мушрици, се плашам од Аллах џ.ш поради што дан погрешам во мојата одлука.

Затоа не е битно дали да се расправа за ове Прашања.

Додека ние сите одеднаш и граѓани и останати ги потекфириме кој ке остане Муслиман.

Да денешново гласање е Демократско кое не е за нас пожелно да гласаме.

Но ова демократско гласајне ке биде се додека Неверниците владеат.

Но ние затоа викам не треба неднаш да судиме одма да викаме НЕВЕРНИЦИ се ове.

Зашто што ако по одреден временки перидо би се промениле работите.

Со тек на бројот на Муслиманите ако се променат роботите тогаш Со Аллахова одредба било која земја ако стане Шеријатска Држава, дали тогаш ке викаме дека Граѓаните се Муслимани.

Зарем исламов е играница? еднаш да велиме дека се немуслимани а еднаш се муслимани.

Затоа велам не треба да бразаме со пресуда.

Имаше една тема исто така за Шејх Мухаммед хасан каде го потекфира дека го дозволи гласајнето во египет незнам дали се сечаваш.

Но зашто Мухаммед Хасан го дозволи гласајнето? Затоа што ако излезат Муслиманското Братство на гласајне и Ако ја добеше држават и ако спроведеше шеријатска држава тогаш зашто го текфираш.

Зарем ова не беше брзајне со тоа што го потекфира. Затоа што не ја знаеше целта која му беше на шејх Мухаммед Хасан.

[You must be registered and logged in to see this link.].

Сега малце треба да се размисли зашто вака зборам и зашто не брзам со мојата одлука.П.С Ке ве замолам во името на Аллах џ.ш доволно е со темава да се стави под клуч јас од почеток на темата дадов мислење и ке се возржам повеке да не коментирам. Доколку се согласеме едногласно да ја заклуќам темава зашто иде до голема Расправија и меѓусебна омраза.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

95Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Пон 17 Окт 2011, 9:10 pm

Monoteizam

Monoteizam
Редовен член
Редовен член
Muaz ibn Abdurahman напиша:

Мој мли јас ниту некој на оваа земнина топка е да суди единствено што е Аллах е оној кој го знае видливото и невидливото.

Аллах на секој еден му го знае намерата што ја има во нивните срца.

Брате јас неможам да судам дали се сите Мушрици, се плашам од Аллах џ.ш поради што дан погрешам во мојата одлука.

Затоа не е битно дали да се расправа за ове Прашања.

Додека ние сите одеднаш и граѓани и останати ги потекфириме кој ке остане Муслиман.

Да денешново гласање е Демократско кое не е за нас пожелно да гласаме.

Но ова демократско гласајне ке биде се додека Неверниците владеат.

Но ние затоа викам не треба неднаш да судиме одма да викаме НЕВЕРНИЦИ се ове.

Зашто што ако по одреден временки перидо би се промениле работите.

Со тек на бројот на Муслиманите ако се променат роботите тогаш Со Аллахова одредба било која земја ако стане Шеријатска Држава, дали тогаш ке викаме дека Граѓаните се Муслимани.

Зарем исламов е играница? еднаш да велиме дека се немуслимани а еднаш се муслимани.

Затоа велам не треба да бразаме со пресуда.

Имаше една тема исто така за Шејх Мухаммед хасан каде го потекфира дека го дозволи гласајнето во египет незнам дали се сечаваш.

Но зашто Мухаммед Хасан го дозволи гласајнето? Затоа што ако излезат Муслиманското Братство на гласајне и Ако ја добеше држават и ако спроведеше шеријатска држава тогаш зашто го текфираш.

Зарем ова не беше брзајне со тоа што го потекфира. Затоа што не ја знаеше целта која му беше на шејх Мухаммед Хасан.

[You must be registered and logged in to see this link.].

Сега малце треба да се размисли зашто вака зборам и зашто не брзам со мојата одлука.П.С Ке ве замолам во името на Аллах џ.ш доволно е со темава да се стави под клуч јас од почеток на темата дадов мислење и ке се возржам повеке да не коментирам. Доколку се согласеме едногласно да ја заклуќам темава зашто иде до голема Расправија и меѓусебна омраза.


Види Муаз кратко само колку да видиш дека целта ми е да размислиш за оваа совршена вера дека нема мани и шеријатските прописи важат од објавувањето па се до Суден Ден без Исклучок.

Демократијата е куфр и на ова се сложни цел Уммет од Ехлис Суннет.
(Било кој да тврди спротивно ДОНЕСИ ДОКАЗИ)

Како што се сложни дека и сите други системи Социјализам, Комунизам идр и дека токму демократијата е кулминација на овие претходни невернички системи.

За ова има докази колку што сакаш и никој не ова да го промени без разлика како се вика и каква титула верска поседува.

И никој не се спротиставува на ова.

Имињата не се ислам. Ние не го променивме ставот без доказ, па било да се работи за Египет, Америка, Индија, Босна, Македонија итн.

А за текфирот на поединец (Текфир Муајјен) зависи од тоа кој какви докази имаме и така ќе ги спроведуваме. Најважно е да се сложиме во Основата на оваа вера.

А за поединците не е проблем можеме да застапуваме различни ставови се додека не се докаже.

П.С Ке ве замолам во името на Аллах џ.ш доволно е со темава да се стави под клуч јас од почеток на темата дадов мислење и ке се возржам повеке да не коментирам. Доколку се согласеме едногласно да ја заклуќам темава зашто иде до голема Расправија и меѓусебна омраза.[/quote]

Ако не сакаш да коментираш повеќе тоа е твое никој не те присилува а и на никого тука не го присиливме да пишува туку овој дин ОБАВЕЗНИ СМЕ ДА ГО НАУЧИМЕ онака како што Аллах е задоволен од нас.

Јас не гледам никаква расправија!!!!!

Ниту Омраза!!!

ЗОШТО СЕКОЈПАТ ЈА ПОВТОРУВАШ ОВАА РЕЧЕНИЦА???

Доколку се согласеме едногласно да ја заклуќам темава

Оваа тема јас ја отворив и ако треба да се затвори јас лично ќе реагирам за да се затвори ако за тоа има потреба.

Но напротив како што ти спомнав и претходно во мојот претходен пост каде ти посочив каде правиш грешки со доказите кои ти ги изнесовме А ТИ ВООПШТО НЕ ГИ НИ ПОГЛЕДНА, вклучувајќи и ова каде викаш дека треба да се затвори темава а иако тоа е спротивно од целта на ова што досега го пишуваме.(Оваа тема до сега е најаргументирана).


96Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Пон 17 Окт 2011, 9:23 pm

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Monoteizam jas se soglasuvam deka demokratijata e kufar i ne se somnevam vo pocenite od mene. Kako sto kaza inšAllah da nema omraza ama sepak ti go kažav mojot stav zošto i kako go tvrdam mojoto tvrdejne a konkretno ti kažav so primerot za Muhammed Hasan. Ne ja zatvaram no gledam deka icrpena e celata tema sepak odluci sam.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

97Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Пон 17 Окт 2011, 10:00 pm

Monoteizam

Monoteizam
Редовен член
Редовен член
Muaz ibn Abdurahman напиша:Monoteizam jas se soglasuvam deka demokratijata e kufar i ne se somnevam vo pocenite od mene. Kako sto kaza inšAllah da nema omraza ama sepak ti go kažav mojot stav zošto i kako go tvrdam mojoto tvrdejne a konkretno ti kažav so primerot za Muhammed Hasan. Ne ja zatvaram no gledam deka icrpena e celata tema sepak odluci sam.

Муаз ако Демократијата е Куфр - Што е тогаш со оние кои повикуваат на ДЕМОКРАТСКО ГЛАСАЊЕ?

Што кажа ти со примерот за Мухаммед Хасан (низ нашето мислење за него кое не го променивме)дека е ДОЗВОЛЕНО ДА СЕ ПОВИКУВА И ДА СЕ ОДИ НА ДЕМОКРАТСКО ГЛАСАЊЕ КОЕ Е КУФР КАКО ШТО КАЖА?


И ти ова го споредуваш со Македонија каде оние кои се препишуваат на ислам од Албански, Турски и Торбешки партии кои повикуват на ДЕМОКРАТСКО КУФР - Гласање??? и Нивните политчки лидери??

О Муаз ти го сакам најдоброто тебе и не секој инсан, знам дека овие работи не ги разбра ниту тогаш, а ниту пак сега.

Врати се на Говорот од Шејхул Ислам која е и наша тема:

Кажува шејхул ислам ибн Тејмијје рахимехуллах:

“Ако во една земја се прошири ширк и она што го прати (камата, блуд), така што судот (барање пресуда, судење, тужба), власт и повикување биде на нешто друго покрај Кур’ан и суннет – таа земја постанува земја на куфр и ширк по концензус од сите научници втемелено врз основа на Аллаховата Објава. А Кур’анот и суннетот во целост укажуваат на тоа. Па поради тоа жителите на тоа место (држава, земја) муслимани, обавеза им е да се одрекнат и да ги осудат сите невернички убедувања и нивните невернички заблуди, а ако не се во можност јавно да го искажат својот дин и присилени се да учествуваат во нивните заблуди тогаш обавеза им е на муслиманите да се одселат (хиџра).„

(Меѓмуату ресаил вел месаил, 1/742 – 745)

Убаво читај и врати се уште еднаш на темава , размисли...

Сето ова го правиме Аллаховиот збор да биде над се.

Барак Аллаху фикум

98Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Пон 17 Окт 2011, 10:07 pm

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
ve feek barakALLAH.
Ke ja citam brat temava ke ja razgledam što site do edno imam citano no ke mi hallalis jas ne sum spremen da komuniciram na ova tema zatoa mu ja predavam na pucenite sepak možebi ne se razbravme što sakam da kažam ili jas ne te imam razbrano. Zato takov zaklucok doncav deka ke prestanam so postirajne komentari.
Selamun alejkum.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

99Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Пон 17 Окт 2011, 10:18 pm

Monoteizam

Monoteizam
Редовен член
Редовен член
Ќе одиме иншАллах понатака.

Ни остана уште да го објасниме последниот дел од фетвата “кој е затемнет со црвено“:

Кажува шејхул ислам ибн Тејмијје рахимехуллах:

“Ако во една земја се прошири ширк и она што го прати (камата, блуд), така што судот (барање пресуда, судење, тужба), власт и повикување биде на нешто друго покрај Кур’ан и суннет – таа земја постанува земја на куфр и ширк по концензус од сите научници втемелено врз основа на Аллаховата Објава. А Кур’анот и суннетот во целост укажуваат на тоа. Па поради тоа жителите на тоа место (држава, земја) муслимани, обавеза им е да се одрекнат и да ги осудат сите невернички убедувања и нивните невернички заблуди, а ако не се во можност јавно да го искажат својот дин и присилени се да учествуваат во нивните заблуди тогаш обавеза им е на муслиманите да се одселат (хиџра).„

(Меѓмуату ресаил вел месаил, 1/742 – 745)

Кога муслиманите во времето од Мухаммед алејхи селам се нашле во ситуација да бидат угнетувани и да бидат присилени да не можат јавно да го искажуваат тевхидот морале да извршат Хиџра.

Еве сликовите барем преку овој филм да ја почуствуваме суштината:

[You must be registered and logged in to see this link.]


Има многу работи кои можат да се кажат и да се зема поука од оваа случка.

Погледнете па иншАллах ќе прокоментираме.

Вес селаму алејкум

100Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 4 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Вто 18 Окт 2011, 12:36 am

LAUTKA

LAUTKA
Модератор
Модератор
Брача мои ,,Аллах џ.ш да ве награди за исцрпното излагање,

да се даде дефиниција на ДИСКУСИЈАВА ,,,Ако ние шеројатот и исламот не го живееме во нашите семејстави тамо каде што можеме ова важи за сите муслимани кои се сметаат ,за муслимани ,ако ова не го спроведиме,во дело и пракса,,тогаш треба да се запрашаме или да се запрашаат тие кои упорно тврдат се муслимани ,каде се движи нивниот живот дали на исправниот пат или патот на далалетото(пропаста)во случајоф муслиманите во македонија возат во спротивна насока или на погрешен пат се.....

тоа го потврдува состојбата на муслиманите во македонија,и сепак македонија е држава на Куфрот,,,

но не се сложувам дека народ(муслиманите) треба да направи Хиџра ,него да почне да работи на спроведување на Шеријатските стандарди секој за себе ,а во поголемо размери сеуште е рано и далеку сме од тој финалелен чекор...


Предлагам да се даде убавина на темава за крај кој колку е во можнос да достави и поткрепи ,, Куран И сунетт,,,значи сахих хадисиии.................

че бидам искрен,,Јас за секоја Фетва од било кој Алим,,дадена пред се ме интересира доказниот материјал на Фетвата ,,па потоа самата фетва посебе че се разјасни....

И уштеднаш напоменувам не дека се сомневам во фетвата и Шејхот, него така сметам епо убавоо.....

И ссметам дека по мудро и по исправно е и тоае според нај веродостојните исламски ставови да Повикуваме на Ислам,на најдобар можен начин него да одмагаме на Исламот со Теквирање на Муслимани ,и ако Теквирот е еден од основите на овој дин,и потполно легитимен,,ама да Упатувам ,повикувам е по корисно така сметам...

Ако грешам Тука сме даме подучите и поправите............

Селам Алејкум.......


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 4 of 4]

Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот