Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Vote_lcapИбн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Voting_barИбн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Vote_lcapИбн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Voting_barИбн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Vote_lcapИбн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Voting_barИбн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Vote_lcapИбн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Voting_barИбн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Vote_lcapИбн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Voting_barИбн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Vote_lcapИбн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Voting_barИбн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Vote_lcapИбн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Voting_barИбн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Vote_lcapИбн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Voting_barИбн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Vote_lcapИбн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Voting_barИбн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Vote_rcap 
Haqq (253)
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Vote_lcapИбн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Voting_barИбн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 3 of 4]

51Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Саб 15 Окт 2011, 11:26 am

Monoteizam


Редовен член
Редовен член
Ес селаму алејкум ве рахметуллах ве берекатух.

Го повторувам прашањето:

ДАЛИ МЕККА ВО ОВОЈ ПЕРИОД (Мекански пред Хиџра) ПРЕСТАВУВА ДАРУЛ ИСЛАМ ИЛИ ДАРУЛ КУФР?

Дали периодот каде муслиманите се, потлачени, угнетувани, убивани, протерувани, измачувани заедно со нивниот посланик само заради нивниот ТЕВХИД... преставува Дарул Ислам или Дарул Куфр?

Дали периодот каде во Кабето има 360 КИПОВИ од разните нивни божанства, и се обожаваат на разно разни начини, преку разно разни форми на ибадет кои им го насочуваат токму нив на киповите? Дали ова преставува место на Ислам или Не?

Дали периодот каде се владее со други закони покрај Аллаховиот, со нив се суди... Дали ова е Дарул Ислам или Дарул Куфр??

Дали периодот каде блудот е јавен, се прави на јавни места, виното се пие на јавни места, каматата (лихварството) завзел голем замав... Дали ова е место на Ислам или Куфр??

Иако помеѓу нив има Посланик, иако помеѓу нив има муслимани кои повикуваат во Тевхид???

Бујрумте.

52Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Саб 15 Окт 2011, 1:27 pm

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Monoteizam напиша:Ес селаму алејкум ве рахметуллах ве берекатух.

Го повторувам прашањето:

ДАЛИ МЕККА ВО ОВОЈ ПЕРИОД (Мекански пред Хиџра) ПРЕСТАВУВА ДАРУЛ ИСЛАМ ИЛИ ДАРУЛ КУФР?

Дали периодот каде муслиманите се, потлачени, угнетувани, убивани, протерувани, измачувани заедно со нивниот посланик само заради нивниот ТЕВХИД... преставува Дарул Ислам или Дарул Куфр?

Дали периодот каде во Кабето има 360 КИПОВИ од разните нивни божанства, и се обожаваат на разно разни начини, преку разно разни форми на ибадет кои им го насочуваат токму нив на киповите? Дали ова преставува место на Ислам или Не?

Дали периодот каде се владее со други закони покрај Аллаховиот, со нив се суди... Дали ова е Дарул Ислам или Дарул Куфр??

Дали периодот каде блудот е јавен, се прави на јавни места, виното се пие на јавни места, каматата (лихварството) завзел голем замав... Дали ова е место на Ислам или Куфр??

Иако помеѓу нив има Посланик, иако помеѓу нив има муслимани кои повикуваат во Тевхид???

Бујрумте.

МОНОТЕИЗАМ ние дадовме сво мислење врз двата гради па не е потребно више да дебатираме врз основа за ове два града.

Затоа ако имаш нешто врз основа на темава да прашаш додадеш бујрум а ако не мислам дека доволно е до тука со дебата заради се што е понатаму ке дојде до расправија и омраза. Затоа одлучив ако немаш ништо друго најдобро е да ја затворам.

ИншАллах ке ни објасниш!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

53Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Саб 15 Окт 2011, 5:25 pm

LAUTKA

LAUTKA
Модератор
Модератор
Monoteizam напиша:Ес селаму алејкум ве рахметуллах ве берекатух.

Го повторувам прашањето:

ДАЛИ МЕККА ВО ОВОЈ ПЕРИОД (Мекански пред Хиџра) ПРЕСТАВУВА ДАРУЛ ИСЛАМ ИЛИ ДАРУЛ КУФР?

Дали периодот каде муслиманите се, потлачени, угнетувани, убивани, протерувани, измачувани заедно со нивниот посланик само заради нивниот ТЕВХИД... преставува Дарул Ислам или Дарул Куфр?

Дали периодот каде во Кабето има 360 КИПОВИ од разните нивни божанства, и се обожаваат на разно разни начини, преку разно разни форми на ибадет кои им го насочуваат токму нив на киповите? Дали ова преставува место на Ислам или Не?

Дали периодот каде се владее со други закони покрај Аллаховиот, со нив се суди... Дали ова е Дарул Ислам или Дарул Куфр??

Дали периодот каде блудот е јавен, се прави на јавни места, виното се пие на јавни места, каматата (лихварството) завзел голем замав... Дали ова е место на Ислам или Куфр??

Иако помеѓу нив има Посланик, иако помеѓу нив има муслимани кои повикуваат во Тевхид???

Бујрумте.
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 201836


ДА МЕКА ВО ОВОЈ ПЕРИОД КАКО ШТО ИМАШ НАВЕДЕнО ПРЕСТАВУВАЛА,,

Дарул Куфур:::::::::::::::::.....


Е така малку да се преврлиме на животот и времето на Пејгамбер с.а.в.с и неговите Другари р.а и да се послужиме со нивните постапки,и да не бидиме опседнати само со шејхови,,,

И што се однесува до тогашната ситуаци а и денешнава Меканска ситуација ,сметаш ли дека е Истоо??

Продолжи со внимание те читама Акхии..............


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

54Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Саб 15 Окт 2011, 5:30 pm

LAUTKA

LAUTKA
Модератор
Модератор
Акхи Музас,нема потреба од затворање, темата е убава и има што да се научи ,,нека се оди понатаму...

Едно е Нашето Мислење,,а друго е мислењето и доказната постапка за било кој стаф со Сунетот на Ресулелах с.а.в.с


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

55Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Саб 15 Окт 2011, 5:35 pm

Monoteizam

Monoteizam
Редовен член
Редовен член
Muaz ibn Abdurahman напиша:

МОНОТЕИЗАМ ние дадовме сво мислење врз двата гради па не е потребно више да дебатираме врз основа за ове два града.

Затоа ако имаш нешто врз основа на темава да прашаш додадеш бујрум а ако не мислам дека доволно е до тука со дебата заради се што е понатаму ке дојде до расправија и омраза. Затоа одлучив ако немаш ништо друго најдобро е да ја затворам.

ИншАллах ке ни објасниш!

Полека Муаз, она што треба да се докажува допрва доаѓа, види мене сето ова ми е познато не од сега туку од поодамна елхамдулиллах, целта ми е да се научи суштината на периодот кој Мухаммед алејхи селам го доживеал со неговите асхаби.

Така и ние најлесно ќе дојдеме до одговорите кои ја стегаат нашата душа.

56Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Саб 15 Окт 2011, 5:54 pm

LAUTKA

LAUTKA
Модератор
Модератор
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 571315
Monoteizam напиша:

Полека Муаз, она што треба да се докажува допрва доаѓа, види мене сето ова ми е познато не од сега туку од поодамна елхамдулиллах, целта ми е да се научи суштината на периодот кој Мухаммед алејхи селам го доживеал со неговите асхаби.

Така и ние најлесно ќе дојдеме до одговорите кои ја стегаат нашата душа.Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 571315 Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 571315 Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 571315


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

57Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Саб 15 Окт 2011, 6:28 pm

Monoteizam

Monoteizam
Редовен член
Редовен член
LAUTKA напиша: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 201836


ДА МЕКА ВО ОВОЈ ПЕРИОД КАКО ШТО ИМАШ НАВЕДЕнО ПРЕСТАВУВАЛА,,

Дарул Куфур:::::::::::::::::.....


Е така малку да се преврлиме на животот и времето на Пејгамбер с.а.в.с и неговите Другари р.а и да се послужиме со нивните постапки,и да не бидиме опседнати само со шејхови,,,

И што се однесува до тогашната ситуаци а и денешнава Меканска ситуација ,сметаш ли дека е Истоо??

Продолжи со внимание те читама Акхии..............

Точно така Лаутка, од каде го донесовме овој одговор???

Од животот на нашиот Миленик Мухаммед алејхи селам!!! Дали ни е потребен друг доказ???

Ете врз основа на што Шејхул Ислам и цела Улема ставот за една заедница го носат токму од овој период.

Кажува шејхул ислам ибн Тејмијје рахимехуллах:

“Ако во една земја се прошири ширк и она што го прати (камата, блуд), така што судот (барање пресуда, судење, тужба), власт и повикување биде на нешто друго покрај Кур’ан и суннет – таа земја постанува земја на куфр и ширк“

Мекка била Дарул Ислам во времето од Ибрахим и Исмаил алејхи селам, но кога Амр Ибн Лухај го донесол познатиот Кип “Хубел“ во Мекка и кога почнале да го обожаваат - ТОГАШ МЕККА ПОСТАНАЛА ДАРУЛ КУФР.

58Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Саб 15 Окт 2011, 6:41 pm

Monoteizam

Monoteizam
Редовен член
Редовен член
Одиме онаму од каде што застанавме...

Кога муслиманите почнале јавно да повикуваат и во една случка, учел Аллаховиот Посланик с.а.в.с од сурето Ен – Неџм во присуство на мушриците и кога стигнал до ајетот:

“ Што кажувате за Лат и Узза ?
...Шејтанот (нив во нивните уши) им додал на неговото учење :
“Тоа се два лепотани (Ел – Караник преведено како богови во книгата ’Запечетен Џеннетски Напиток’) возвишени и во нивниот шефа’ат навистина се надева...“

... Па помислиле (Мушриците) дека тоа им го рекол Аллаховиот Посланик с.а.в.с и заради тоа многу се израдувале и кажале во таа смисла:
“Тоа е она што ние сакавме. Ние знаеме дека Аллах Единствениот кој дава корист и нанесува штета и дека нема придружник, но овие за нас се завземаат (киповите) кај Него.“

Кога Аллаховиот Посланик с.а.в.с стигнал до сеџде, го направил, па и оние направиле заедно со него, па се проширила новост дека мушриците се договориле со него.

Кога Аллаховоиот Посланик с.а.в.с сето ова го негирал, тие (мушриците) постанале уште полоши од тоа што биле.

“Навистина тоа го рече (спомнатите зборови кои ги вметнал шејтанот) “,

“Пред тебе Ние не испративме ниеден пратеник и пејгамбер а шејтанот да не му фрлеше нешто во она што, токму, го кажуваше. И Аллах секогаш го отстрануваше она што гп фрлаше шејтанот и потоа ги утврдуваше ајетите Свои. Аллах е Зналец и Мудар.“ (Ел – Хаџџ 52)

Мушриците станале толку жестоки што ситуацијата, станала неиздржлива.

Еве сликовито малку да погледнеме низ овој филм:


[You must be registered and logged in to see this link.]

59Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Саб 15 Окт 2011, 7:15 pm

Monoteizam

Monoteizam
Редовен член
Редовен член
Навистина ова ќе ја пробуди свеста кај една личност да започне со размислување.

Сакам тука да застанеме и да ги извлечеме сите детали, совети и поуки од она што го доживеале муслиманите во овој период.

Муслиманите биле, прогонувани, затварани, и веќе паднале и првите шехиди.(А муслиманите сакале само да го сочуваат нивниот ислам)

Била убиена мајката од Амр ибн Јасир радиј аллаху анху и неговиот татко. Во оваа агонија Амр, гледајќи како Ебу Џехел сака да ја убие неговата мајка знаете ли што направил, сакајќи да го заштити нејзиниот живот? (Од тука се извлекува еден многу важен темел)

Изговорил зборови на неверство (Куфр).

Па кога дошол Посланикот саллаллаху алејхи ве селлем со групата асхаби да ги ослободат Амр низ солзи и тага објаснил тоа што го направил, а Посланикот го прашал какво беше твоето срце о Амр, тој одговорил: Смирено во Иман.

А доказ е овој ајет:

“Оној кој не верува во Аллах по неговото верување, освен ако е присилен, а срцето му е смирено со верување, ќе ја предизвика лутината Аллахова. А за оние кои, исто така, ќе ги исполнат градите со неверство има казна голема.“ (Ен Нахл 106)

Од овој ајет произлегува шеријатскиот доказ дека може да се изговорат зборови на НЕВЕРСТВО само под ПРИСИЛА - ИКРАХ (А тоа е единствениот случај кога ширк или куфр се оправдани под Присила и во никој друг случај како што тоа денес го прават оние кои се закитиле со титули помешувајќи ги поимите Присила - Икрах и Принуда - Дарура каде што Присилата и Принудата се два различни поими се со цел да ја збунат обичната маса оправдувајќи Куфр и Ширк)

60Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Саб 15 Окт 2011, 7:27 pm

Monoteizam

Monoteizam
Редовен член
Редовен член
Ќе продолжиме иншАллах...

61Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Саб 15 Окт 2011, 10:37 pm

Monoteizam

Monoteizam
Редовен член
Редовен член
Може да се оди во детали, да се објаснат случувањата од Меканскиот период кои се од голема важност за она кое ние денес го доживуваме.

За една ваква детална обработка потребно ни е малку подолго време (кое иншАллах се надевам понатака ќе го имаме).

Сметам дека сега за сега најдобро ќе биде во кратки црти да објасниме она што е срж, на тој период. (Затоа што сакам да се вратиме на темава за која ние зборуваме)

Токму после оваа случка (Убиството на Родителите од Амр ибн Јасир радијаллаху анху) Аллаховиот Посланик одлучил група од 70 асхаби (Толкав број се пренесува во еден ривајет) да ги испрати во Абесинија, односно да направат Хиџра. Тоа и се случило.

По неуспешниот обид од страна на Курејшиските Мушрици да ги вратат назад муслиманите од Абесинија, тоа уште повеќе ги разлутило, Курејшиите се решиле и договориле за неколку радикални чекори, се договориле да ги изолираат муслиманите во Мекка, потпишале договор со кој им забраниле на сите племиња да тргуваат со Племето Бену Хашим, тоа биле кобни 3 години под ембарго каде што муслиманите умирале од глад и жед.

Согледувајќи ја ситуацијата во Мекка (помислил дека веќе тука нема кој да се одѕвие за Ислам) Аллаховиот Посланик се одлучил да излезе надвор од Мекка.

Отишол во Таиф (Град кој се наоѓа на околу 20 км од Мекка) заедно со Зејд Ибн Харис, но таму го доживеал најголемото разочарување до тогаш, не само што го одбиле туку Аллаховиот Посланик бил Физички и Нападнат, бил ранет, раскрварен. Познат ви е Хадисот каде што му дошол Мелекот Џибрил алејхи селам во таквата состојба и му рекол о Мухаммеде посакај што сакаш, упати дова, и овие два рида кои ги гледаш Господарот на сите светови ќе ги испрати на нив, но Аллаховиот Миленик упатил дова за нивно упатство и зацврстување во Ислам.

Доаѓале тешки денови за Аллаховиот Посланик , набрзо после оваа случка во Таиф, Хатиџа радијаллаху анха се разболела и преселила на Акхирет од болеста.

Тоа бил тежок удар за него.

Откако ја видел Ебу Талиб ваквата ситуација ги повикал водачите Мекански (Ебу Лехеб, Ебу Џехел, Ебу Суфијан идр) ги запрашал, зашто се противите, прифатете го ова што ви го кажува Мухаммед, тие одговориле:

- Тоа е навредување на нашите предци
- Од што ќе живееме ако не доаѓаат хаџии, и ако не принесуваат жртви на киповите.
- Зарем да ги сведеме боговите на еден бог?

Му понудиле на Ебу Талиб и му рекле прашај го на твојот внук (На Мухаммеда алејхи селам):

- Ќе го направиме НАЈБОГАТ,
- Ќе му ја дадеме сета власт
-Ќе го направиме наш апсолутен водач итн.(СПОРЕДЕТЕ ГО ОВА СО ОНА ШТО ЛАЖАТ ОНИЕ КОИ КАЖУВААТ ДЕКА ПРЕКУ ПОЛИТИЧКИТЕ ПАРТИИ КОИ СЕ КРИЈАТ ПОЗАДИ ИСЛАМ ЌЕ СЕ ДОЈДЕ ДО ШЕРИЈАТ, ПОГЛЕДНЕТЕ ВО НИВНАТА ПРОГРАМА ДАЛИ ПОСТОИ НЕШТО СЛИЧНО НА ОВА ШТО МУ БИЛО ПОНУДЕНО НА АЛЛАХОВИОТ ПОСЛАНИК)

Само под еден услов!
ЕДНА ГОДИНА ДА СЕ ОБОЖАВА АЛЛАХ.
А ЕДНА ГОДИНА ДА СЕ ОБОЖАВААТ НАШИТЕ КИПОВИ.

Што одговорил Аллаховиот Посланик?

Сонцето да ми го дадат во мојата десна рака и месечината во левата, НИКОГАШ НЕМА ДА СЕ ОТКАЖАМ ОД ОВОЈ ПАТ.


62Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Саб 15 Окт 2011, 10:51 pm

Monoteizam

Monoteizam
Редовен член
Редовен член
Ебу Талиб бил човек во стари години, набрзо после оваа случка и тој се нашол на смртна постела но случката со Ебу Талиб, добро треба да се разбере.

Ако се надгледува неговиот живот, се согледува дека го вложил својот живот, имот, деца, роднини во помагање на Аллаховиот Посланик, с.а.в.с, се до својата смрт.
А потоа размислте за неговата стрпливост на огромната потешкотија и жестокото непријателство!
Но, не влегол во него (тевхид) и не се одрекнал од својата прва вера, па (поради тоа) не постанал муслиман.

Со чинот се оправдувал дека во него (во Ислам) наоѓал навредување на неговиот татко Абдул – Муталиб, Хашим и останатите прваци.

Набрзо и Ебу Талиб преселил. Мухаммед алејхи селам останал без секаква заштита.

Морал Аллаховиот Посланик да најде излез за веќе неиздржливата ситуација по верат животот, и честа од Муслиманите.

Веќе се дава до знаење муслиманите да се организираат за ХИЏРА.(Покасно малку ќе разјасниме околу оваа важно случување)

Тука и ќе застанеме... Се надевам дека добивме барем дел од сликата и состојбата од животот на нашиот сакан миленик саллаллаху алејхи ве селлем и неговите асхаби.

Се враќаме на темата.

63Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Саб 15 Окт 2011, 10:57 pm

LAUTKA

LAUTKA
Модератор
Модератор
Машшаллах ,,Акхи ,,си разработил ,доста од ,,Џенетски напитакк,,,,

Аллах џ.ш да те награди за трудот навистина убави текстови од кој може да се научи многу и извлече поукаа...........

А за другите нека ја побараат оваа книга и има се за Животот и послансвото на Ресулелах с.а.в.с

Селам Алејкум...............


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

64Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Саб 15 Окт 2011, 11:09 pm

Monoteizam

Monoteizam
Редовен член
Редовен член
Ајде сега да видиме дали се променува вашето мислење по прашањето дали Мекка била Дарул Ислам или Дарул Куфр во ова време.

Муаз
“Враз прашањето за градот Мека дали е ДАРУЛ ИСЛАМ или ДАРУЛ КУФР јас би рекол дека е ДАРУЛ ИСЛАМ.“

Муаз не само што е погрешно твоево мислење туку тотално е спротивно на она што го застапува Улемата од Ехлис Суннет вел Џемаат.

И не само што застапуваш твое мислење без доказ туку и ги обвинуваш членовите за измислица... Погледни ова е твој пост.

“СубханАллах Внимавај од каде сега ова измислица!!!!!!!!!!“

Не те сваќам баш добро затоа Немој наеднаш да судиш дека Овие два Града не се Исламски т.с Дека не се суди под Шеријат.

Аллах да те упати!


Ти си носиш и твој суд сега без доказ!!!!

Аллах и сите да не упати Аллахуме Амин...

Еве Понатака што ми пишуваш:

МОНОТЕИЗАМ ние дадовме сво мислење врз двата гради па не е потребно више да дебатираме врз основа за ове два града.

Затоа ако имаш нешто врз основа на темава да прашаш додадеш бујрум а ако не мислам дека доволно е до тука со дебата заради се што е понатаму ке дојде до расправија и омраза. Затоа одлучив ако немаш ништо друго најдобро е да ја затворам.

ИншАллах ке ни објасниш!


Муаз најдобронамерно те прашувам (вАллахи ако имам намера за некаква безпотребна дискусија)ДАЛИ ВО ШЕРИЈАТОТ КАДЕ ИМАМЕ ДОКАЗИ, ТРЕБА ЈАС И ТИ ДА ИМАМЕ СВОЕ МИСЛЕЊЕ???

Никако не смее да дојде до омраза и расправија ова е Аллахов дин не е моја или нечија друга приватност.

Јас не само што мислам дека темава треба да остане туку да седниме и да ги научиме работиве онака како што треба Аллах да биде задоволен од нас.

Затоа што со избрзување и наши мислења БЕЗ ДОКАЗ И БЕЗ ЗНАЕЊЕ најчесто грешиме.

Не заборавајте дека целта од овој форум е да се достават докази чисто, без разлика дали тоа е против нашите страсти.

Барак Аллаху фикум

65Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Саб 15 Окт 2011, 11:23 pm

ibret

ibret
Активен член
Машаллах! Големи Алими све станале,Почнавте и општи текфири да удирате на сите страни да судите и пресудувате!
Аллах не ка не упати на сите нас! Амин,Амин,Амин!!!


______________________________________________

66Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Саб 15 Окт 2011, 11:24 pm

Monoteizam

Monoteizam
Редовен член
Редовен член
Monoteizam напиша:Кажува шејхул ислам ибн Тејмијје рахимехуллах:

“Ако во една земја се прошири ширк и она што го прати (камата, блуд), така што судот (барање пресуда, судење, тужба), власт и повикување биде на нешто друго покрај Кур’ан и суннет – таа земја постанува земја на куфр и ширк по концензус од сите научници втемелено врз основа на Аллаховата Објава. А Кур’анот и суннетот во целост укажуваат на тоа. Па поради тоа жителите на тоа место (држава, земја) муслимани, обавеза им е да се одрекнат и да ги осудат сите невернички убедувања и нивните невернички заблуди, а ако не се во можност јавно да го искажат својот дин и присилени се да учествуваат во нивните заблуди тогаш обавеза им е на муслиманите да се одселат (хиџра).„

(Меѓмуату ресаил вел месаил, 1/742 – 745)


Прашање: Што се подразбира од оваа фетва?

Бујрум.

Да се вратиме на фетвата од овој Уважен Шејх, а повторно да анализираме...

Значи Дарот, заедницата, државата ГО ГУБИ ИМЕТО ИСЛАМ ако се појават ширк и она што го прати (камата, блуд), така што судот (барање пресуда, судење, тужба), власт и повикување биде на нешто друго покрај Кур’ан и суннет.

Кој прави блуд, кој зема камата, кој суди, жителите на таа ДРЖАВА или камењата и дрвата???

Одговорот е јасен - Луѓето се тие кои ги прават овие работи, значи жителите се тие кои го прават, ДАРОТ ИСЛАМ, ИЛИ КУФР.

Ако во местото каде имало посланик помеѓу нив, (Мекка) бил дарул куфр што е тогаш со овие денешни држави??

Размислете, споредете го она што го направиле муслиманите, ЗАШТО БИЛЕ НАПАДНАТИ???

Ќе продолжиме иншАллах...

67Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Саб 15 Окт 2011, 11:26 pm

Monoteizam

Monoteizam
Редовен член
Редовен член
ibret напиша:Машаллах! Големи Алими све станале,Почнавте и општи текфири да удирате на сите страни да судите и пресудувате!
Аллах не ка не упати на сите нас! Амин,Амин,Амин!!!

Кај си бе ибрет, се губиш (изгледа многу работиш).
Читај не малку повеќе разгледај па после ќе ти прифатиме и критика Wink

Но вака наеднаш мојш да не разлутиш.

68Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Саб 15 Окт 2011, 11:28 pm

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Монотеизам јас се искажав на темава така да полека сакам да се отргнам поради ХХХ причини. А Аллах најдобро ми ја знае цлта.

Нејсе да се навратиме пак кога станува овој коментар на мене а јас Сега на кратко ке го Постирам коментарод од Абу Ал-Амин кој го даде на оваа Тема па би рекол овој е мојот одговор на оваа ТЕМА.

Неје точно! Има шеријат - но само за сиромашни луџе! Обично, на кукавички, мунафички начин!

А да се рече, дека секој закон, кој што е во саудиска арабија е тагутски закон, неје точно!

Но да го подполнам овој пост - наравно неможе да биде пола шеријатски, пола тагутски! Тоа не смее да биде, како што е.

Местото во мекка и ал-мадина е благословно, муслиманско - за народот, неможам да речам дека се сите муслимани, затоа што, како што наведе, одат шиити, ахмдеии итк. а исто и куффар неможам да ги наречам, затоа што треба како прво да им го докажам ширкот нивни - а за 100% муслиманска држава, се согласувам со тебе, нема, затоа што никоја нема 100% шариах! Според оваа состојба е јасно, дека за нами нема хиџра...а ако има, би сакал да знам, во која држава да се преселиме!?

Ако би се одлучил за хиџра - одселување - би се одлучил за саудиска арабија, затоа што ги има тие два благословни градови = Макках вал Ал-Мадинах. За ништо друго.


Неможеме да кажеме дека Во овој град тотално е избришан Шеријатскиот Закон. Тоа е Факт.

Јас исто постирав еден Мој коментар тука но ете не добив одговор незнам зашто.

Ти си носиш и твој суд сега без доказ!!!!

Каде виде дека во тоа што го реков донесов свој суд незнам вАллахи незнам.

ДАЛИ ВО ШЕРИЈАТОТ КАДЕ ИМАМЕ ДОКАЗИ, ТРЕБА ЈАС И ТИ ДА ИМАМЕ СВОЕ МИСЛЕЊЕ???

Да не треба да имаме свое Мислење кога имаме Докази, но јас би рекол тука со некој работи не треба да се Претерува. Затоа поради тоа претерувајне јас се искажав со мое мислење.

И јас несакам безпотребна дискусија и затоа така реков но нејсе не ја Заклучувам Темава кога така си одлуцил. Зашто јас прашав и чекав одговор Smile


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

69Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Саб 15 Окт 2011, 11:40 pm

LAUTKA

LAUTKA
Модератор
Модератор
ibret напиша:Машаллах! Големи Алими све станале,Почнавте и општи текфири да удирате на сите страни да судите и пресудувате!
Аллах не ка не упати на сите нас! Амин,Амин,Амин!!!


Читај акхи ,,Ибрете,,сабар селамет,,,Е јана сана ,,одма по кавга ,,немој Аџоооо такеее..... Very Happy Very Happy

Ај добре дојде ,,ни загина во последно времеее


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

70Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Саб 15 Окт 2011, 11:56 pm

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Сега би поставил неколку прашања кој сакам да ми се одговорат доколку е во можност:

1. Дали ако некоја земја која не владее шеријатски, а луѓето од таа држава се НЕВЕРНИЦИ?

2. Ако некоја земја не е Шеријатска држава а од страна е потекфирана и државата и жителите а после некој период стане Шеријатска држава што станува со тој ТЕКФИР?


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

71Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Нед 16 Окт 2011, 12:06 am

ibret

ibret
Активен член
Ја само да ви каза една приказна па вие како сакате сватетија вака (не се однесува на вас)успат,имено:Во еден мезџил каде шо се собирале хариџиите нивниот оџа(Алим) им држел дерс така да во текот на дерсот почнал да ги текфира сите негови џемаетлии да за на крај останат само оџата и неговиот наверен другар, и ово другарот му вели:“ Оџа шо направи сега ги избрка сите џемаетлии, а овој оџава му одговара Зарем и ти се сомневаш во мене,тогаш и ти си како нив“.
Аллах еманет на сите!!!


______________________________________________

72Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Нед 16 Окт 2011, 12:18 am

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор


Ибн – Кајјим ( преселил 751 по хиџра ) кажува: “ Секоја држава во која не се спроведуваат исламските прописи не е ИСЛАМСКА држава па макар и да би се наоѓала блиску до исламски држави. Таиф е блиску до Мекка но не се смаетал за исламско место со освојувањето на Мекка се додека не бил ослободен и со него не надвладеале исламските прописи.“ ( Ахкаму ехлиз – зимме 1/366 )


Во горенаведеното излагајне гледаме дека Ибн Кајјим рхм каде вели дека ТАИФ е блиску до МЕККА но не е исламска држава.

Тука можеме да видиме дека ТАИФ се сматра за Неисламска но не и МЕККА зашто вели.: Дека ТАИФ ијако се наоѓа близу Градот МЕККА но не е битно Близината, Кога вика дека не се наоѓа близу а ја спомнува МЕККА тогаш ибн Кајјим Градот Мекка ја сматра за Исламки Град.

Сепак Аллаху Алем јас вака го сватив ово излагајне од ИБН КАЈЈИМ


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

73Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Нед 16 Окт 2011, 12:27 am

Келиметул-Хакк

Келиметул-Хакк
Талиб
Талиб
Muaz ibn Abdurahman напиша:Сега би поставил неколку прашања кој сакам да ми се одговорат доколку е во можност:

1. Дали ако некоја земја која не владее шеријатски, а луѓето од таа држава се НЕВЕРНИЦИ?

2. Ако некоја земја не е Шеријатска држава а од страна е потекфирана и државата и жителите а после некој период стане Шеријатска држава што станува со тој ТЕКФИР?


1. Како си дошол до заклучок каква е состојбата на таа земја од каде ти се информациите?


2. Како што се дознало за таа дотична земја дека е Дарул Куфр па така исто после ќе се дознае дека е Дарул Ислам, па според истите информации така ќе се постапува. Тоа е исто кога еден за тебе познат кјафир кој потоа примил ислам и твоето однесување се променува прам нему, дотогаш си го мразел ради Аллах а потоа после примање на Ислам го засакаш во име Аллахово!!


А сега прашање до тебе:


Која е задачата на една Шеријатска држава, кој се нејзините обавези??

74Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Нед 16 Окт 2011, 12:32 am

LAUTKA

LAUTKA
Модератор
Модератор
,,Секој може да си го спроведе Шеријатот ,за себе во неговиот живот и во неговото семејство,,бес разлика во која джава живее,,,ние че се одреккниме од законите на државата и пот присила че ги почитуваме тие закони не оти сакаме,,,

А каде што имаме сила ,а тоа го имаме во нашето семејсво и нашата фамилија,и самиот за себе можеме да го спроведиме иншаллаххх,,,

И доколку сите ние тоа би го направиле,,во нашите Живото и семејства,,Тогаш е многу лесно да се направи Шеријатска Државаа,,


,,Зошто постои аргумет дека ,нема Аллах џ.ш да ја промени нашата ситуација се додека самите не се променат!!!


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

75Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Нед 16 Окт 2011, 12:42 am

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Келиметул-Хакк напиша:


1. Како си дошол до заклучок каква е состојбата на таа земја од каде ти се информациите?


2. Како што се дознало за таа дотична земја дека е Дарул Куфр па така исто после ќе се дознае дека е Дарул Ислам, па според истите информации така ќе се постапува. Тоа е исто кога еден за тебе познат кјафир кој потоа примил ислам и твоето однесување се променува прам нему, дотогаш си го мразел ради Аллах а потоа после примање на Ислам го засакаш во име Аллахово!!


А сега прашање до тебе:


Која е задачата на една Шеријатска држава, кој се нејзините обавези??

1. Јас не дојдов до ниаков заклучок каква е состојбата за таа земја и не дадов никаква информација. Јас само поставив прашање а не наведов никаква состојба ни информација.

2. Да така е ке научиме од ДАРУЛ КУФР дека станала ДАРУЛ ИСЛАМ. Но дали тогаш би ги прифатил луѓето за твои Браќа?

Одговор на твоето прашање:

Задачата на една шеријатска дршвава и нивна цел е да суди и да се придржува на Шеријатскиот Закон КУРАН И СУННЕТ (вака просто кажано)


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

76Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. - Page 3 Empty Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Нед 16 Окт 2011, 12:49 am

LAUTKA

LAUTKA
Модератор
Модератор
Muaz ibn Abdurahman напиша:Сега би поставил неколку прашања кој сакам да ми се одговорат доколку е во можност:

1. Дали ако некоја земја која не владее шеријатски, а луѓето од таа држава се НЕВЕРНИЦИ?

2. Ако некоја земја не е Шеријатска држава а од страна е потекфирана и државата и жителите а после некој период стане Шеријатска држава што станува со тој ТЕКФИР?

Муас АКхи јас во мојоф претходен пос покушаф да дадам некакоф одгвор на твоето прашање..

значи.
1. ЕВЕ ЖИВЕЕМЕ ВО НЕ ШЕРИАТСКА ДРЖАВА АМА ИМА ВЕРНИЦИ ЗНАЧИ НЕ СЕ СИТЕ НЕ ВЕРНИЦИ,,,..
кажаф дека сите Шеријатот самите за себе можеме доколку то аго сакаме даго спроведиме и кога сите муслимани така би постапиле тогаш самата посебе че дојде шеријатска држава...

Прос приме во босна има едно место кое се живее по шеријат,,,,каде што сите селани се сложни на тоа .....

а ЗА ФТОРОТО ПРАШАЊЕ ТОЈ ТЕКВИР НЕ ВАЖИ ВИШЕ..

од проста причина зошто ти е станале вече тоа што треба да станат се покајале и тргнале на вистинскиот пат....

Селам Алејкум


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 3 of 4]

Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот