Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Соседи EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Соседи EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Соседи EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Соседи EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Соседи EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Соседи EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Соседи EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Соседи EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Соседи EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Соседи EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Соседи EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Соседи EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Соседи EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Соседи EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Соседи EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Соседи Vote_lcapСоседи Voting_barСоседи Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Соседи Vote_lcapСоседи Voting_barСоседи Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Соседи Vote_lcapСоседи Voting_barСоседи Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Соседи Vote_lcapСоседи Voting_barСоседи Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Соседи Vote_lcapСоседи Voting_barСоседи Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Соседи Vote_lcapСоседи Voting_barСоседи Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Соседи Vote_lcapСоседи Voting_barСоседи Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Соседи Vote_lcapСоседи Voting_barСоседи Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Соседи Vote_lcapСоседи Voting_barСоседи Vote_rcap 
Haqq (253)
Соседи Vote_lcapСоседи Voting_barСоседи Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1Соседи Empty Соседи on Пон 10 Окт 2011, 10:42 pm

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Соседи 5aa10

Во Името На Аллах Милостивиот, Самилосен!И обожавајте го Аллаха и ништо да му здружувате, и кон родителите , и кон ближните, и кон јетимите, и кон сиромашните, и кон соседите блиски и соседите далечни, и кон патниците, и кон оние кои со посретсво на заробеништво ги поседувате- однесувајте се добро. (Ен- Ниса 36)Постојано Џебраил ми го Препорачуваше соседот, така што помислив дека ќе го Прогласки за наследник. (Бухари)

КОј верува во Аллах и Судниот ден нека му оддаде почит на својот сосед.

Кој поштено заработува, со намера да се прехрани самиот и своите деца и да не биде зависен од луѓето, па да му помогне на својот комшија, при средба со Аллах лицето ќе му сјае со светлост како полна несечина. (Теберани)

Прави му добро на твојот сосед ќе бидеш муслиман (Ибн Маџе)

Кој верува во Аллах и во Последниот ден нека зборува што е добро или нека молчи. Кој верува во Аллах и во Последниот ден, нека го почести гостинот. (Бухари,Муслим)

-Се колнам во Аллах , не е верник , се колнам во Аллах не е верник, се колнам во Аллах не е верник!
-Кој тоа, Аллахов Пејгамберу?- запрашаа присутните.
-Оној од чие зло не се сигурен неговиот сосед- рече Пејгамберот. (Бухари,Муслим,Ахмед)

Дошол некој Човек кај Мухаммед а.с и му рекол:
-Аллахов Пејгамберу, Јас живеам во маалото Бену Фулан, но од жителите на тоа маало немам мир. Најмногу ме вознемируваат најблиските соседи . Мухаммед а.с веднаш испратил Ебу Бекра, Омер и Алија кои дошле на џамиската врата во Меднина и викнале:
-Народе! По четриесет куќи на сите страни се сметаат за соседи. Нема да влезе во Џеннет оној од чие зло ќе се плаши неговиот сосед. (Бухари,Муслим)

Кој верува во Аллах и во Суднуиот ден нека не го вознемирува својот сосед, Јас едно ви препорачувам убавода постапувате спрема своите жени , па примете го мојот совет во поглед на нив. (Бухари,Муслим)

Ако некој човек ѕирка во твојата куќа, па ако ти фрлиш камче и му го избиеш окото, не би направил грев. (Бухари, Муслим)

Кога некој без одобрување би ѕиркал во туѓа куќа, па сопственикот ако би му го избил окото, кривично не би одговарал, нити би имал обврска за било каков матријален надомест (Ахмед, Несаи)

Онаа личнос која го прислушкува разговорот на луѓето кои не сакаат де се слушнат, на Судниот ден ќе се казни со изливање на растопено олово во ушите. (Бухари)

Еден Асхаб го прашал Пејгамберот:
-Аллахов Пејгамберу, како можам најлесно да ги оценам моите постапки?
-Пејгамберот рекол:
-Кога ќе ги слушнеш твоитр соседи за тебе добро да зборуваат значи дека си добар, а кога ќе ги слушнеш за тебе лошо да зборуваат значи дека си лош. (Ахмед, Ибн Маџе, Теберани)

Харам му е на секој муслиман да вечера ако знае дека во неговото сосетсво постои некој кој нема што да вечера, додека и нему не му се овозможи да добие вечера.

Пејгамберот еднаш ги запрашал асхабите:
-Кој сака да прими пет совети и ќе работи по нив или уште некого ќе научи?

Прв се јавил Ебу Хурејре, а Пејгамберот рекол:Чувај се од Аллаховите забрани ќе бидеш најпобожен човек. биди задоволен со она Аллах што ти го дал ќе бидеш најбогат, биди добар спрема соседот ќе бидеш верник, сакај за секого она што го сакаш за себе ќе бидеш муслиман, немој многу да се смееш, зашто прекумерното смеење го умортвува срцето. (Ахмед,Тирмизи)

Нека не го спречува комшијата на комшијата покрај ѕидот на неговата куѓа да саслони настрешница, да постави греда и на тоа слично. (Бухари,Муслим)

Во една прилика Мухаммед а.с ги прашал асхабите:
-Што велите за блудот?- на што тие рекоа:
-Тоа е работа која Аллах и Неговиот Пејгамбер ја забраниле и која до Судниот ден е забранета.- Аллаховиот Пејгамбер потоа им рече:

-Помал е гревот еден ако направил блуд(Зина) со десет жени, отколку да направи блуд со жената на неговиот сосед- Потоа Мухаммед а.с повторно рече:
-Што велите за кражбата?- на што тие одговорија:_
-Тоа е работа, која Аллах и Неговиот Пејгамбер ја забраниле- Он им рече:

-Помал е гревот еден човек ако украл од десет куќи, отколку да украде од куќата на својот сосед. (Бухари,Муслим)
Оној , што ќе направи блуд со жената од својот сосед, Аллах на Судниот ден нема ни да го погледа, нити ќе го очисти од гревовите. туку само че му рече:
Влегувај во Џехеннем со оние што таму влегуваат! (Дејлеми)


Некоја жена секогаш клањала и постела но имала лоши односи со соседите, го навредувала народот и се карала. Кога го прашале Пејгамберот за нејзината состојба рекол:
-Таа е за Џехеннем (Ахмед,Хаким)


______________________________________________Соседи Dasdad


О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот