Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Лаги на Да’ва Тевхид… EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Лаги на Да’ва Тевхид… EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Лаги на Да’ва Тевхид… EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Лаги на Да’ва Тевхид… EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Лаги на Да’ва Тевхид… EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Лаги на Да’ва Тевхид… EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Лаги на Да’ва Тевхид… EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Лаги на Да’ва Тевхид… EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Лаги на Да’ва Тевхид… EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Лаги на Да’ва Тевхид… EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Лаги на Да’ва Тевхид… EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Лаги на Да’ва Тевхид… EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Лаги на Да’ва Тевхид… EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Лаги на Да’ва Тевхид… EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Лаги на Да’ва Тевхид… EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Лаги на Да’ва Тевхид… Vote_lcapЛаги на Да’ва Тевхид… Voting_barЛаги на Да’ва Тевхид… Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Лаги на Да’ва Тевхид… Vote_lcapЛаги на Да’ва Тевхид… Voting_barЛаги на Да’ва Тевхид… Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Лаги на Да’ва Тевхид… Vote_lcapЛаги на Да’ва Тевхид… Voting_barЛаги на Да’ва Тевхид… Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Лаги на Да’ва Тевхид… Vote_lcapЛаги на Да’ва Тевхид… Voting_barЛаги на Да’ва Тевхид… Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Лаги на Да’ва Тевхид… Vote_lcapЛаги на Да’ва Тевхид… Voting_barЛаги на Да’ва Тевхид… Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Лаги на Да’ва Тевхид… Vote_lcapЛаги на Да’ва Тевхид… Voting_barЛаги на Да’ва Тевхид… Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Лаги на Да’ва Тевхид… Vote_lcapЛаги на Да’ва Тевхид… Voting_barЛаги на Да’ва Тевхид… Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Лаги на Да’ва Тевхид… Vote_lcapЛаги на Да’ва Тевхид… Voting_barЛаги на Да’ва Тевхид… Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Лаги на Да’ва Тевхид… Vote_lcapЛаги на Да’ва Тевхид… Voting_barЛаги на Да’ва Тевхид… Vote_rcap 
Haqq (253)
Лаги на Да’ва Тевхид… Vote_lcapЛаги на Да’ва Тевхид… Voting_barЛаги на Да’ва Тевхид… Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1Лаги на Да’ва Тевхид… Empty Лаги на Да’ва Тевхид… on Вто 06 Сеп 2011, 2:02 pm

Monoteizam

Monoteizam
Редовен член
Редовен член
Кажува Шејх Мухаммед ибн Абдуллах рахимехуллах:

Она во што ние веруваме (тоа е наша акида) е тоа дека ние, не сметаме дека заробувањето на Арапите е дозволено, ниту пак ние тоа не сме го правеле, а не се боревме ни против никого друг освен против нив. И ние не го сметаме дозволено убивањето на жени и деца. А што се однесува на лагите кои се измислени против нас, за да би се сокрила вистината со тоа и да се излажат створенијата, како што се лагите:

- Дека ние го толкуваме Кур’анот со наше мислење.
- Дека ние прифаќаме само онакви хадиси кои се сложуваат со нашето разбирање, без враќање на шерх (коментар) и без консултации со шејхови.
- Дека ние го омаловажуваме статусот на нашиот Веровесник саллаллаху алејхи ве селлем со зборовите: “Веровесникот е само распаднат собир од коски во неговиот гроб. Стапот на едниот од нас е од поголема корист отколку Мухаммед алејхи селам. Он нема да посредува за нас (да прави Шефа’ат).“
- Дека ние тврдиме посетата на Мухаммед саллалалху алејхи ве селлем не е Мендуб (Препорачана).
- Дека ние тврдиме, дека он не го знаел значењето на шехадетот “Ла Иллахе Иллаллах“ се додека ајетот “Знај дека нема друг бог освен Аллах“ не му бил објавен, и покрај тоа што овој ајет е објавен во Медина.
- Дека ние не се наслонуваме на зборовите од Улемата.
- Дека ние забрануваме книги од следбениците на мезхебите, поради тоа што оние содржат вистина и лага.
- Дека ние сме муџесими (Антропоморфисти).
- Дека ние ги текфириме сите луѓе од нашето време и сите луѓе после шестото столетие по хиџра со исклучок на оној кој е на она на што сме ние, а од ова произлегува нивното тврдење дека ние не прифаќање присега (Беј’у) ниту од било кого, се додека не признае дека пред тоа бил мушрик и дека неговите родители умреле припишувајќи му партнер на Аллах.
- Дека ние забрануваме да се донесува салават на Посланик саллаллаху алејхи ве селлем.
- Дека ние апсолутно забрануваме пропишан начин за посетување на гробови.
- Дека секој кој го следи нашиот пат, опростено му е, па дури и неговите долгови.
- Дека ние не ги признаваме на Ехлул Бејт (Аллах нека е задоволен со нив) нивниот хакк, и дека ние ги присилуваме да се венчаат за оние кои не се рамни на нив.
- Дека ние присилуваме стар човек да се разведе од својата млада жена, за таа да се омажи за млад човек, ако нивниот случај е донесен пред нас.

А што се однесува на сите овие лаги, како и многу други покрај нив за кои сме прашувани и од порано, нашиот одговор на сите овие работи е:

“Славен нека си Ти, ова е голема потвора“ (Ен Нур 16)

Со тоа било кој од нас да пренесува нешто од тоа или нас тоа да ни го препишува – изнесол лага и потвора на нас. А било кој да ја посведочи нашата состојба и биде присутен на нашите места и да се увери во она на што сме ние, он засигурно ќе знае дека сето тоа е лага и потвора на нас од непријателите на оваа вера и шејтановите браќа. Се со цел луѓето да се исплашат и де одвратат од предавањето на чистиот Тевхид на Возвишениот Аллах Единствен, во ибадет (да се одвратат) и да ги напуштат сите видови на ширк, за кои видови од ширкот Аллах рекол дека нема да ги опрости.

Кажува Возвишениот:

“Аллах, навистина, нема да опрости да Му се здружува здруженик, а се, освен ова, простува кому сака.“ (Ен Ниса 48)

2Лаги на Да’ва Тевхид… Empty Re: Лаги на Да’ва Тевхид… on Вто 06 Сеп 2011, 2:14 pm

Monoteizam

Monoteizam
Редовен член
Редовен член
Замислите ваква била состојбата од нашите браќа,мувехиди, пред околу 150 год (Обвинувани со секаккви лаги, ХАВАРИЏИ, ТЕКФИРОВЦИ, ВЕХАБИИ ИТН), ситуација кога ТУРСКАТА,ОСМАНЛИСКА (ТАГУТСКА, НЕВЕРНИЧКА) ИМПЕРИЈА, со сите сили се бореле и ги убивале токму оние кои го очистиле Арапскиот полуостров од сите видови на Ширк и Куфр кој бил јавно присутен кај оние кои себеси се нарекувале ИСЛАМСКА ИМПЕРИЈА.

Создадената шеријатка Држава (Дарул Ислам) од страна на Шејх Мухаммед ибн Абдул Вехаб и неговата фамилја била срушена и нападната токму од оние ЕКСТРЕМНИ СУФИСКИ СЕКТИ И НИВНАТА ТУРСКА ДРЖАВА, кои истото и ден денес го прават.

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот