Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Исламски став за градење турабе на гробовите EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Исламски став за градење турабе на гробовите EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Исламски став за градење турабе на гробовите EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Исламски став за градење турабе на гробовите EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Исламски став за градење турабе на гробовите EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Исламски став за градење турабе на гробовите EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Исламски став за градење турабе на гробовите EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Исламски став за градење турабе на гробовите EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Исламски став за градење турабе на гробовите EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Исламски став за градење турабе на гробовите EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Исламски став за градење турабе на гробовите EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Исламски став за градење турабе на гробовите EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Исламски став за градење турабе на гробовите EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Исламски став за градење турабе на гробовите EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Исламски став за градење турабе на гробовите EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 4 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 4 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Исламски став за градење турабе на гробовите Vote_lcapИсламски став за градење турабе на гробовите Voting_barИсламски став за градење турабе на гробовите Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Исламски став за градење турабе на гробовите Vote_lcapИсламски став за градење турабе на гробовите Voting_barИсламски став за градење турабе на гробовите Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Исламски став за градење турабе на гробовите Vote_lcapИсламски став за градење турабе на гробовите Voting_barИсламски став за градење турабе на гробовите Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Исламски став за градење турабе на гробовите Vote_lcapИсламски став за градење турабе на гробовите Voting_barИсламски став за градење турабе на гробовите Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Исламски став за градење турабе на гробовите Vote_lcapИсламски став за градење турабе на гробовите Voting_barИсламски став за градење турабе на гробовите Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Исламски став за градење турабе на гробовите Vote_lcapИсламски став за градење турабе на гробовите Voting_barИсламски став за градење турабе на гробовите Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Исламски став за градење турабе на гробовите Vote_lcapИсламски став за градење турабе на гробовите Voting_barИсламски став за градење турабе на гробовите Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Исламски став за градење турабе на гробовите Vote_lcapИсламски став за градење турабе на гробовите Voting_barИсламски став за градење турабе на гробовите Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Исламски став за градење турабе на гробовите Vote_lcapИсламски став за градење турабе на гробовите Voting_barИсламски став за градење турабе на гробовите Vote_rcap 
Haqq (253)
Исламски став за градење турабе на гробовите Vote_lcapИсламски став за градење турабе на гробовите Voting_barИсламски став за градење турабе на гробовите Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Исламски став за градење турабе на гробовите 18818950

Прашање: Каков е исламскиот став за градење турабе на гробовите?Одговор:Градење турабе и слично над горбовите е строго забрането, зошто на тој начин се величат и слават оние кои се во гробовите. Тоа е инструмент кој води обожување (чинејне на ибадет) на овакви гробови, зошто на ваков начин се земаат за божества, како што е во овој случај, Поголемиот број на овиее турабиња. Барање помош од мртвите е голем ширк и отпадништво од исламот.Одговорил: ŠEJH IBN USEJMIN (Фетве сатрана 140.)


______________________________________________Исламски став за градење турабе на гробовите Dasdad


О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Исламски став за градење турабе на гробовите Anislamphrase9Од Ебул-Хејјаджа ел-Еседија рхм.., се пренесува дека Алија б. Би Талиб р.а му рекол: Сакаш да те упатам на она што ме упатил Аллаховиот Пејгамбер с.а.в.с.? Не ја оставајте статуа а да не ја оштетиш, нити гробот а да не го подрамнеш!

(Сахиху муслим број. 969, Ахмед бр. 749-1064, Ебу Давуд бр 2756)

Во друго преданије стои: Не го оставај те гробот а да не го подрамните, нити сликите во куќата а да не ја тргниш!

(Сахих. Сунен Неса’и бр. 2031)

Имам Тирмизи рмх вели: По овој хадис постапуваат еден дел од исламските научници и врз основа на него сметаат дека е забрането Гробот да се крева над земјата, Додека Имам Шафија рхм.., смета да е забрането да се издигнува гробот изнад висината кој е доволно да се знаее дека на тоа место се наоѓа гроб како не би се газел или како не би стоеле на него!

(Погледај: Сунен Тирмизи , бр. 1049)

Шејх Албани рхм., Вели: Буквално размислување на овој хадис би било и тоа дека Гробот не смее да се издигнува над рамнината на земјата што е наисправно размислување на овој хадис затоа што нас Сахих суннет ни укажува на тоа дека гробот ќе се зголеми за распон на земјата, која што претходно наведено. "

(Погледни: Телхису Ахкамил-Дженаиз , 1/85)Имам Шефкани рхм вели: Овој хадис на нас ни укажува дека на нас ни е суннет да на Гробот да не се издигнува многу и да со тоа не се прави разлика помеѓу човек кој бил вреден и друг кој не бил таков. Издигнување на Гробот над дозволената постапка е Харам и тоа јасно укажаат и следбениците на Ахмед рхм., како и еден дел на следбениците на Шафија и Имам Малик... Во Забрането Издигнување на Гробот кој е назначен на овие хадиси меѓу Забрането Издигнување на Грбот спаѓаат и Кубињата и Турабето кои се изградени над гробовите како и Џамиите кои се изградени на Гробовите .

(Погледни: Нејул- Евтар, 4/131)


______________________________________________Исламски став за градење турабе на гробовите Dasdad


О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот