Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Исламски став за Сликите EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Исламски став за Сликите EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Исламски став за Сликите EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Исламски став за Сликите EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Исламски став за Сликите EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Исламски став за Сликите EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Исламски став за Сликите EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Исламски став за Сликите EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Исламски став за Сликите EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Исламски став за Сликите EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Исламски став за Сликите EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Исламски став за Сликите EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Исламски став за Сликите EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Исламски став за Сликите EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Исламски став за Сликите EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Исламски став за Сликите Vote_lcapИсламски став за Сликите Voting_barИсламски став за Сликите Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Исламски став за Сликите Vote_lcapИсламски став за Сликите Voting_barИсламски став за Сликите Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Исламски став за Сликите Vote_lcapИсламски став за Сликите Voting_barИсламски став за Сликите Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Исламски став за Сликите Vote_lcapИсламски став за Сликите Voting_barИсламски став за Сликите Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Исламски став за Сликите Vote_lcapИсламски став за Сликите Voting_barИсламски став за Сликите Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Исламски став за Сликите Vote_lcapИсламски став за Сликите Voting_barИсламски став за Сликите Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Исламски став за Сликите Vote_lcapИсламски став за Сликите Voting_barИсламски став за Сликите Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Исламски став за Сликите Vote_lcapИсламски став за Сликите Voting_barИсламски став за Сликите Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Исламски став за Сликите Vote_lcapИсламски став за Сликите Voting_barИсламски став за Сликите Vote_rcap 
Haqq (253)
Исламски став за Сликите Vote_lcapИсламски став за Сликите Voting_barИсламски став за Сликите Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1Исламски став за Сликите Empty Исламски став за Сликите on Пон 22 Aвг 2011, 5:38 pm

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Исламски став за Сликите Islamic_Wallpaper_by_AL_Jare7

Не е дозволено цртање(Ручно) Луѓе нити пак животнии. Ова е истакнато со недвосмислен Текстулни докази. Ибн Аббас пренесува од Пратеникот а.с дека рекол: Koj ќе нацрта слика на овој свет, че се бара од него да вдахне душа на таа слика на Судниот ден, но тоа секако не че може да го направи. (Сахих Бухари и Сахих Муслим)Исто така Ибн Менсуд пренесува дека го слушнал како Мухаммед а.с вели: Оние кои ќетрпат најтешка казна на Судниот ден се оние кои ги цртаат тие слики.

(Сахих Бухари и Сахих Муслим ) Правање на статуи(Кипови) на луѓе или животни, е најмногу забрането и заслужува најстрога казна од Аллах џ.ш. Цртањето на слики доџаa, покасно .Меџутоа следниве примери не спаџаат за Забранети:

1. Ликови( Слики, Кукли) со кои децата играат и со кои учаат, Ајша вели: Сум играла со куклии пред Пејгамберот а.с со моите пријателии.. [Сахих Бухари и Сахих Муслим] Затоа што ова се стретства за учење на креативнии игри и нема опасност од нивната големина.2. Фотограгијата не спаџа дека е забранета, поради разликата помеџу фотографија и слика. Дозволено поради тоа што фаќа одраз како огледало. Што е најважно, проблемот на човековата управување во текот не е иста како и во сликарството и правење скулптури(Кипови, Споменици). Аллах најдобро знаее.

Аллах знае најдобро.Одговорил: Šejh Abd al-Wahhâb al-Turayrî


______________________________________________Исламски став за Сликите Dasdad


О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот